TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 24.5.2016.
Svi oni koji se nađu u blizini Bihaća, točnije Vrtoča, pronaći će domaćinstvo u kojem možete vidjeti i doživjeti kako se to živjelo prije 150 godina. Izgrađeno u rustikalnom i tradicionalnom stilu, pruža vam uvid u bogatu bh. povijest i način života naših predaka. Ovo mjesto privuklo je i pozornost Ines Delić, jedne od suradnica bloga Stilistica, koja ga je opisala kao idealnu destinaciju za sve
„Nadomak Bihaća, u Selu Vrtoče pronašla sam pravi tračak bosanskohercegovačke historije. Etno selo Čardaklije, u kojem se živi i radi onako kako se živjelo i radilo prije 150 godina, upravo tu. Ideju o stvaranju seoskog domaćinstva na ovom mjestu imala su braća Radošević. Radoševići su porijeklom iz Like, selo koje se nalazi ispod Velebita. Legenda kaže da ih je pod Grmeč doveo slijepi starac na slijepom konju, do mjesta gdje potočić Skakavac pada niz stijene i tu im zapovjedio: „Ovdje ustavite, ovdje ćemo zakućiti.“ Tu su Radoševići proveli vjekove prije nego sto su se raselili u raznim pravcima .Jedan od njih, Ilija, ostade i napravi neobično visoku kuću koju su mještani nazvali „čardak“ a njene domaćine „Čardaklije“. Ilijin sin Nikola, kasnije postade vlasnik te vitke „kuće“. Putujući dalje porodičnom historijom, saznajemo da je jedan od Nikolinih sinova, Vid zakoračio očevim stopama i ostao da održava posjed. Sve do svoje smrti bavio se zemljoradnjom i seoskim domaćinstvom. Stotine godina poslije nema više ni Ilije, ni Nikole a ni Vida ali su Čardaklije još uvijek tu.“
„Miris svježe pripremljene, tradicionalne hrane širio se zrakom. Konji koji su se slobodno kretali posjedom učinili su da se zaista katapultiram iz sadašnjosti u neko drugo, mirno vrijeme daleko od „moderne“ svakodnevnice. Osjetite li poriv da istražite planine Unsko-sanskog kantona nemojte zaobići Čardaklije. Svratite da odmorite oči i dušu.“ – nadodala je Ines.
Foto: Ines Delić
TEKST: Bonjour.ba
Događaj „Odjeci naslijeđa: Evolucija bosanskog dizajna i kulture“ održan je 12. juna 2025. godine u prisustvu 140 zvanica u prostorijama Ambasade Bosne i Hercegovine u Londonu.
Program su zajednički organizovali STUDIOAida i kompanija Zanat, uz podršku Ambasade Bosne i Hercegovine u Ujedinjenom Kraljevstvu. Moderatorica događaja bila je bosansko-britanska arhitektica i dizajnerica enterijera Aida Bratović iz studija STUDIOAida.
U okviru programa, Orhan Nikšić, direktor i suosnivač kompanije Zanat, predstavio je rad kompanije sa fokusom na nastavak viševjekovne tradicije ručne obrade drveta. Demonstraciju UNESCO-om priznate tehnike ručnog rezbarenja izveo je jedan od majstora Zanata, čime je publici omogućen uvid u proces izrade pojedinih elemenata. Publici se obratio i Oscar Peña, suvlasnik Studioilse i dugogodošnji saradnik kompanije Zanat.
Profesorica Nermina Zagora sa Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu održala je izlaganje na temu evolucije dizajna enterijera u Bosni i Hercegovini, s posebnim osvrtom na reinterpretaciju tradicionalnih prostornih vrijednosti u savremenom kontekstu.
Muzički segment događaja upotpunio je nastup Damira Imamovića, koji je izveo program baziran na savremenom pristupu tradicionalnoj sevdah muzici, a stihove je recitovao književnik Ahmed Burić.
Tokom večeri, gostima su posluženi tradicionalni bosanski kanapei uz odabrana vina iz regije Hercegovine, obezbijeđena od strane Nebojše Gušića, direktora i vlasnika kompanije Orbit Wines.
Događaj je okupio brojne goste iz oblasti kulture, arhitekture i umjetnosti te pružio priliku za razmjenu mišljenja o savremenim interpretacijama bosanskohercegovačkog kulturnog naslijeđa.
Foto: PR
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!