TEKST: Bonjour.ba/PR

DATUM OBJAVE: 23.6.2019.

Gin tonic postao je pravo malo umijeće u čaši koje budi sva osjetila i koje je omiljeno osvježenje mnogih od nas, posebice u ljetnim mjesecima. Upravo zbog toga ne iznenađuje što je, kao dobrodošlicu ljetu, Hendrick's gin organizirao druženje koje je Lounge bar "School" u Mostaru, pretvorilo u najneobičnije mjesto u gradu. Naime, Hendrick's gin, je ove srijede bio domaćin ljetne zabave na kojoj su gosti uživali u toploj atmosferi koja je vladala u vrtu ovog lounge bara te nesvakidašnjem okusu Hendrick's gina. 


Retro atmosferi zabave pridonijeli su pomno birani ukrasi u vrtu lounge bara– vintage šalice, svijećnjaci, telefoni i gramofoni, koji su na trenutak učinili da gosti dobiju dojam kao da su ušetali u vremenoplov i stigli u neko minulo doba. 


Gostima su koktel majstori spravljali koktele sa Botanica začinima, a najveću pažnju plijenio je 'sp gin – tonic' spravljen s premium Thomas Henry tonicima i krišku krastavca, poznati Hendrick's potpis. Naime, pored specifičnog načina destilacije, Hendrick's u svom sastavu ima ekstrakt cvijeta ruže, ali ono po čemu je najpoznatiji, svakako je krastavac. Bogatim okusom i neobičnom tamnim izgledom boce inspirirane viktorijanskim stilom, Hendrick's gin se dodatno ističe u svakoj gastro priči.

Da atmosfera bude opuštena i proslava ljeta potpuna, pobrinuo se dvojac Sax ʹnʹ Groove sa saksofon live setom. Djelić atmosfere sa zabave kojom je Hendrick's gin tim poručio "Proslavite ljeto uz dašak neobičnog", donosimo u nastavku.


Bonjour

Ovi deserti izgledaju kao da pripadaju pariškoj vitrini, a nalaze se u Banjoj Luci

TEKST: Lamija Muratagić

Ovi deserti izgledaju kao da pripadaju pariškoj vitrini, a nalaze se u Banjoj Luci Ovi deserti izgledaju kao da pripadaju pariškoj vitrini, a nalaze se u Banjoj Luci

Na adresi Vojvode Stepe Stepanovića 171F u Banjoj Luci posjetili smo Atelje 51 i probali Rošer i Anju, dva deserta koja su nam vrlo brzo objasnila zbog čega se o ovom mjestu govori s posebnim uzbuđenjem.


The Bonjour.list: Atelje 51 je banjalučka adresa na kojoj desert postaje pravo iskustvo


Prije nego što smo stigle do vitrine, Atelje 51 već nam je dao vrlo jasan uvod u ono što slijedi. Intenzivna kobaltno plava pojavljuje se na vratima, stolovima, lajsnama i pultu, dok je ostatak prostora smiren kroz svijetlo drvo, terrazzo površine, sirovi beton i zaobljene fotelje presvučene mekanom bouclé tkaninom.

S dovoljno detalja da odmah privuče pogled, a opet bez ičega što bi skrenulo pažnju s glavnih protagonista u vitrini.


Bonjour.ba-Atelje 51IMG_4458
Untitled design (15)
 

Atelje 51 ime je koje se u Banjoj Luci već vezuje za moderno francusko slastičarstvo, precizne forme i deserte čiji izgled gotovo instinktivno usporava prvi zalogaj. Iza koncepta stoji chef Stefan Ilić, koji je iskustvo gradio kroz kuhinje Banje Luke, Beograda, Zagreba i Grčke, a zatim ga pretočio u prepoznatljiv autorski rukopis.

 



Njegovo gostoprimstvo jednako nam je ostalo u pamćenju kao i deserti. Upoznali smo ga, razgovarali o Ateljeu i na licu mjesta posmatrali kako priprema ono što će nekoliko trenutaka kasnije stići pred nas.


Isprobali smo

Rošer, donosi raskošnu kombinaciju mliječne čokolade i lješnjaka, koju vanilija povezuje u mekanu, kremastu i skladno zaokruženu cjelinu

Vanilija smiruje slatkoću, dok različite teksture čine da svaki novi sloj osjetite zasebno. Rošer bismo preporučile svima koji bez mnogo razmišljanja u vitrini prvo traže čokoladu.


Bonjour.ba-Atelje 51IMG_4454
 

Anja nas je najprije privukla intenzivnom crvenom površinom, a zatim osvojila kombinacijom biskvita s bademom i malinom, marmelade od jagode i maline, kreme od vanilije i moussea od bijele čokolade.

Jagoda i malina daju joj izraženu voćnu svježinu, badem donosi toplinu, dok bijela čokolada povezuje sve slojeve bez preuzimanja glavne uloge. To je desert koji bismo birale kada želimo nešto laganije, ali i dalje dovoljno posebno da ne djeluje kao usputni dodatak kafi.


Bonjour.ba-Atelje 51IMG_4453
 

Atelje 51 na The Bonjour.list ulazi zbog mnogo više od lijepo oblikovanih kolača. Pamtimo prostor, Stefanovu srdačnost, priliku da izbliza gledamo kako desert nastaje i pažnju koja prati svaki korak, od pripreme do serviranja.

A upravo je tako završila i naša posjeta. Stefan nam je pripremio kutijicu sa šest mini verzija deserata koje smo ponijeli kući, pretvorivši posljednji detalj u još jedan razlog da Atelje 51 ostane u pamćenju.


Cover slike (47)

Untitled design (17)
Bonjour.ba-Atelje 51IMG_4465

 

Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba
Foto: Bonjour.ba


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!