TEKST: Emina Smaka

DATUM OBJAVE: 13.3.2023.

Sjaj, glamur, najviša hollywoodska elita, uzbuđenje, ali i poštovanje kakvo ima dodjela nagrada 'Oscar' ne posjeduje niti jedan drugi event na svijetu.

 

I dok možemo primijetiti lagan pad zainteresovanosti za druge evente, Oscar i Met Galu još uvijek budno prate zaljubljenici u film i modu diljem svijeta. Dodjela Oscara je sinoć po 95. put održana u svečanoj sali Dolby Theatre, u Los Angelesu
 

Kada govorimo o filmskim ostvarenjima i dodjeli nagrade za one najbolje, sinoćnji pobjednik večeri je zasigurno film 'Everything Everywhere All at Once' koji je odnio 7 Oscara. S njim je i Michelle Yeoh osvojila svog prvog zlatnog kipića za najbolju glumicu.

Brendan Fraser je za ulogu u ranjivoj i osjetljivoj drami 'The Whale' osvojio Oscara za najbolju mušku glavnu ulogu. Ovo je, po svemu sudeći, godina povratka zvijezda iz prošlih decenija. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dior Official (@dior)



No, naravno, prije nego poznati dođu do svojih crvenih fotelja u Dolby teatru, moraju da se prošetaju najpoznatijim crvenim tepihom na svijetu. Za sve zaljubljenike u modu, ovo je jedna od najzabavnijih večeri u godini. Budne oči širom svijeta čekaju da ugledaju zvanice u najelegantnijim, najraskošnijim i najzanimljivijim kreacijama ikad. Mnogo 'naj' za očekivati, no, ove godine su se desila neka od najsvečanijih izdanja s crvenog tepiha na Oscaru posljednjih godina. 
 

Odavno nismo vidjeli veći broj dama koje su odgovorile zadatku i svim onim 'naj' koji se od njih očekivao. 

Cara Delevingne, glumica i model s naše naslovnice, se nakon turbulentnih životnih dešavanja krajem prošle godine, ove vratila u punom sjaju. Njeno sinoćnje izdanje je najglamuroznije do sada, počevši od neodoljive Ellie Saab haljine u strastveno crvenoj nijansi.

Haljina je na jedno rame koje završava šarmantnom mašnom, a suknja koja dodiruje pod otkriva i duboki izrez koji u fokus stavlja Carinu manekensku figuru. Cijeli 'old Hollywood' look, ali na neki svjež način zaokružila je i akcentirala Bulgari nakitom. 

 



Još jedna mlada zvijezda koja je dominirala fotografijama s crvenog tepiha je i talentovana Florence Pugh, kojoj mnogi predviđaju karijeru poput Meryl Streep ili drugih uglednih glumica Hollywooda. Za svoje sinoćnje izdanje je birala neočekivan komad za red carpet, a u pitanju je crni šorc.

Iako u teoriji to ne zvuči kao dobra ideja, uz kreativni tim kuće Valentino i pomalo punk šarm koji posjeduje Florence, ovo je bila jedna od najzanimljivijih sinoćnjih kreacija, a koja nije nimalo oduzela od glamura i sjaja kakav ovaj događaj zaslužuje. 

 



Zadivilo nas je i izdanje Malale, koja inače bira neutralne kombinacije, sinoć se pojavila u blještavoj Ralph Lauren haljini s podudarnim hidžabom. 

 



Koliko god je Lady Gaga sinoć ukrala pažnju svojim veličanstvenim red carpet izdanjem, koje se sastojalo od Versace haljine niskog struka, korzeta, prozirnog gornjeg dijela i prikladnog makeupa, njeno izdanje za nastup je ono o kojem se sinoć više govorilo. Naime, za vrijeme nastupa u Dolby dvorani, 'skinula' je sav glamur sa sebe i nastupala u bazičnom crnom jeansu, majici i starkama. 

 

 


Winnie Harlow je za svoje prvo pojavljivanje na dodjeli Oscara birala jednostavnu, ali upečatljivu Armani haljinu, koja je svojom strukturom savršeno naglašavala njenu figuru, dok je izbor žute boje bio pun pogodak za njen ten. 

 


 

Cate Blanchett se odlučila za održivu kreaciju Louis Vuitton, gdje je top u čarobnoj plavoj nijansi rađen od kreacije iz arhive, a donji dio, suknja od održive svile. Silueta koju je LV postigao ovom kreacijom je zaista pamtljiva, a Cate izgleda bolje no ikad. 

 


 

Halle Berry nas je kratko podsjetila na red carpet 90-ih i početak 2000-ih s haljinom od svilenkastog materijala, puderaste nijanse i ženstvenim akcentom u obliku gold rose ruža. 

 

* * *
Naslovna fotografija: @marieclairegreece 
 


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!