TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 14.5.2017.
Na prvu sam se toliko oduševila ovim pitanjem, ali sam uskoro shvatila kako je ova tema istovremeno najljepša i najteža tema za pisanje, toliko i opširna i uska, jer nemaš pojma što bi sve napisao. Ma ovo je kao da nas netko pita: „ Zašto je super biti živ?“ Mogli bi danima i noćima u beskraj nabrajati razloge, a i mogli bi samo jednom rečenicom odgovoriti na ovo „jednostavno“ pitanje: „Pa zato
Na prvu sam se toliko oduševila ovim pitanjem, ali sam uskoro shvatila kako je ova tema istovremeno najljepša i najteža tema za pisanje, toliko i opširna i uska, jer nemaš pojma što bi sve napisao. Ma ovo je kao da nas netko pita: „ Zašto je super biti živ?“ Mogli bi danima i noćima u beskraj nabrajati razloge, a i mogli bi samo jednom rečenicom odgovoriti na ovo „jednostavno“ pitanje: „Pa zato što si živ!“
"Majke se rađaju u istom trenutku kada i djeca. Ona prije toga nije postojala. Žena je postojala, ali majka, nikad. Majka je nešto potpuno novo", Rajneesh
E tako i glasi moj prvi odgovor na pitanje: “Zašto je super biti mama?“
„ZATO ŠTO SI MAMA!“
A sad kreću one beskrajne misli koje pobliže opisuju ovaj odgovor. I sva sreća pa ih sad sama sa sobom dijelim, jer da sam u društvu drugih mama, gdje s blaženim osmjesima pričamo i pišemo o ovoj temi, vjerojatno bi već u roku par sati napisale roman veličine Harry Pottera samo od naših raznih dosjetki.
Iz tog razloga ću navesti samo neke, meni bitne, „razloge“ zašto je super biti mama:
#SHVATIMO KAKO SVA LJEPOTA ŽIVOTA MOŽE STATI U DVIJE ŠAKE – U bolnici dovedu bebu pored nas i mi unatoč iscrpljenosti i potrebom za snom, samo gledamo i gledamo u nju. Odvedu je na kupanje, a mi gledamo slike na mobitelu i divimo se, upijamo svaki trenutak. Da-zaljubimo se na prvi pogled!!!
#SHVATIMO KAKO JE NAJBOLJI LIJEK ZA NAŠ STRES DJEČJI OSMIJEH, A ZA DJEČJI PLAČ NAŠ POLJUBAC I ZAGRLJAJ – Pa i bez onog „Mama volim te“ i „Mama te voli najviše na svijetu“, i mi i oni znamo kako u tom zagrljaju, poljupcu, osmijehu...svaka bol nestaje. Tu, u toj toplini skupljamo snagu, energiju, vjeru, ljubav...ma sva moguća goriva koji nam pomažu da preguramo sve životne izazove.
#SHVATIMO VRIJEDNOST POSTOJANJA NAŠIH MAMA U ŽIVOTU – I za one koje su u malo slabijem odnosu i za one koje su u odličnom odnosu sa svojim mamama, kao i one koje nažalost više nemaju mamu u svom životu, vlastiti rast u ulozi majke mijenja pogled na svoju mamu i sve mame oko sebe. Jednostavno jer se mi ponovno rodimo s našom djecom! Zato većina odnosa postane još bolja, naročito kad shvatimo da su i naše mame radile i rade najbolje što znaju i mogu u danim trenucima. Odjednom razumijemo zašto je našim prijateljicama bilo toliko bitno to proživljavanje prvih dječjih izazova, a zbog kojih smo kriomice kolutali očima. Odjednom i same pustimo suzu radosnicu jer je „naša beba“ prohodala, pošla u vrtić ili školu, ispao joj prvi zubić, zaljubila se...Zato se i trudimo što više uživati u svakom zajedničkom danu s našom djecom.
#PODSJETIMO SE ŠTO JE TO BEZUVJETNA LJUBAV – i to posebno kad osjetimo koliku ljubav nam naša djeca pružaju. I mi kao djeca smo je davali svojim voljenima, a s vremenom smo je promijenili, naučili „uvjetovati“, pa sad kad je došlo to malo čudo u naše živote ponovno je osjećamo, obostrano.
#PODSJETIMO SE KAKO SU ODUŠEVLJENJA SVUDA OKO NAS - promatranje prve kiše, prvo kupanje u moru, prvi dodir psa, prvi zvuk velikog kamiona...taj sjaj u njihovim očima i izraz čuđenja je jednostavno nemoguće opisati. Podsjeti nas kako i se i mi trebamo češće oduševljavati stvarima koje nas okružuju.
#PODSJETIMO SE KOLIKO SU NAŠA TIJELA PAMETNA I KOLIKO SMO MOĆNI „STROJEVI“ - Danas možemo nositi na preko 500m dijete od 10kg u jednoj ruci, a u drugoj vrećice iz trgovine, a samo prije godinu dana na treninzima smo „umirali“ dižući duplo lakši teret. Trudnoća nas sve obično „natjera“ na ponovno slušanje poruka našeg tijela i tada to najozbiljnije shvatimo. Kasnije nam porod dokaže da je priroda čudo! Onda to potvrđujemo iz dana u dan slušajući taj „instinkt“ o kojem su svi pričali i prateći razne faze razvoja naše djece.
#PODSJETIMO SE KOLIKO JE ŽIVOT JEDNOSTAVAN – Odjednom osjetimo kako je najbitnije to da je dijete zdravo i veselo, a kako ni ručak ni nered ni posao nisu bitniji od njihove potrebe za nama.
P.S. Bliži se Majčin dan. Dan kao što je i Dan žena i Valentinovo i svi slični „veliki“ dani. Na nama je hoćemo li ga gledati kao izkomercijaliziran Dan ili drugačije. Po mom mišljenju je to Dan koji služi samo da se posjetimo koja je vrijednost uloge svih mama. Zato i poklonite svojoj mami, naročito ako još uvijek imate sreću da je s vama, ono što bi ste voljeli da vaša djeca jednog dana vama poklone. Zagrljaj, toplu riječ zahvalnosti i ljubavi, iskren razgovor...ono za što osjećate da vi kao dijete i kao mama trenutno trebate pokloniti.
Za MODAMO.info piše: Maja Šimić / Dnevnik jedne žene, mame, prijateljice
TEKST: Ilda Lihić-Isović
Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?
Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.
Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.
Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.
Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.
Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?
„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale.
Ajla: „Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“
Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?
Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“
Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete
Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“
Kada dijete treba prvi pregled?
Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“
Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?
Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“
Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice
Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“
Najveći mit? Da naočale kvare vid
Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“
Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?
Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“
Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida
Ajla: „Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“
Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.
Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.
Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.
Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.
Foto: @dr_ajla
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!