Dnevnik jedne mame: 10 trudničkih 'simptoma' o kojima nećete naći ništa u knjigama - Bonjour.ba - bh.lifestyle magazin

Dnevnik jedne mame: 10 trudničkih 'simptoma' o kojima nećete naći ništa u knjigama

Tekst:

Bonjour.ba

BONJOUR.CLUB
6.4.2017.

Nedavno smo imali naše žensko druženje koje od milja nazivamo „Babinjak“ i prenosile smo našoj novopečenoj trudnici neke osnovne smjernice kako da pregura prve mjesece divljanja hormona. U jednom trenutku sam počela spominjati i one detalje o trudnoći o kojima se baš ne priča često, gdje mi je sinulo da bih baš trebala napisati jednu kolumnu o tim „zgodama“ u drugom stanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako sam maloprije pretražila članke po internetu kako bih vidjela što se to sve spominje kao NEUGODNOSTI U TRUDNOĆI, NEUGODNA PITANJA TRUDNICA i sl. Iskreno, sjećam se kako sam i sama tijekom prve trudnoće pitala Google neke od sličnih naslova, jer nisam do tad čula nekoga da priča o tome. Naravno, svaka trudnoća je različita i svatko od nas drugačije reagira na neke od spomenutih, ali evo jednog teksta u kojem se može pronaći većina trudnica, mama, tetki, pa čak i muškaraca, jer su sigurno doživjeli  barem jednu od ovih zgoda tijekom svoje trudnoće ili trudnoće svoje partnerice/sestre/prijateljice. Također, možda ovo može biti pomoć i budućim trudnicama ako jednog dana budu tražile što se to događa s njihovim tijelima. A za one koje još ne razmišljaju o prinovi i ne vole baš ovakve priče, slobodno neka pročitaju ovaj tekst. Vjerujem da će ih nasmijati. ;)

 

trudnoca-simptomi 2

Pa idemo redom:

  • MUČNINE – da, svi znamo za te prve mjesece preživljavanja zbog mučnina, s ili bez povraćanja, a i neobjašnjivih želja za nekom posebnom hranom koju bi mogli jesti svakodnevno. Tako najčešće žene koje imaju jake mučnine tih par mjeseci i žive isključivo na par namirnica. Ima i dosta žena koje i tijekom svih 9 mjeseci imaju mučnine i povraćaju. Da, OK je da se osjećamo odvratno, da smo tijekom poslovnog sastanka najviše fokusirani na preživljavanje nesnosne mučnine, da se pitamo što nam je sve to trebalo i hoće li ikad prestati. To nas ne čini lošim mamama.

  • (NE)SPAVANJE - I ovo je opće poznata stvar - „Trudnice su kao kokoši -  samo im se spava“. Ali ja želim navesti i onu drugu ekipu trudnica koje tijekom prvim mjeseci pate od nesanice. Da, obje opcije mogu biti nevjerojatno naporne. Obje sam prošla. Kroz prvu trudnoću sam čak pila tablete za spavanje jer sam patila od nesanice, a u drugoj sam mogla zaspati u žbunju. Koliko god zvučala ova opcija sa spavanjem bolja, toliko je zeznutija ako imamo malo dijete o kojem se trebamo brinuti, a jednostavno se ne možemo ustati iz kreveta, iako smo spavali 8 sati u komadu.

  • PROMJENE RASPOLOŽENJA - Također poznato budući da većina žena svaki mjesec tijekom PMS-a proživljava ove promjene, a tad okolina najčešće samo slegne ramenima i mahne ruke uz onu: “ Pusti je, oni su dani u mjesecu“.  E pa u trudnoći ova faza može trajati svih 9 mjeseci i to da se osjećamo kao da je PMS na stotu. Plač samo zato što je netko zauzeo mjesto gdje se najčešće parkiramo ili zbog najmanje kritike upućene od strane šefa, ljutnja zato što nema određenog soka od ananasa koji nam se pije ili zato što je suprug pogrešno razgrnuo naš kardigan. I onda se odjednom kroz plač i histeriju pitamo: „Šta se to događa? Tko sam ja?“ , jer u onom prvom stanju nikad tako ne bismo reagirali. Ponavljam, sve je u redu. U redu, je da se rasplačemo na poslu i ispričamo se kolegama uz objašnjenje da su to naši hormoni, baš kao i ukućanima. U redu je da imamo neobjašnjive misli i pitamo se svakakve „gluposti“. To su hormoni! Samo fokus na pozitivno! ;)

  • „JAO, KOLIKA SAM“ – Rast našeg tijela, stomaka, debljanje, nateknutost i ruka i noga i nosa i usana i vagine - ma svega, zna biti veoma stresno za većinu trudnica. Naravno neke trudnice prolete kroz trudnoću sa samo par dobivenih kg i bez oteknutosti, pa onda ona druga ekipa, koja se osjeća kao nasukani kit koji ne može pronaći nikakvu odjeću za sebe, samo govori „Jao blago se tebi, vidi mene.“  Što se tiče dobivanja kilograma, na nama trudnicama je da mijenjamo naš set uvjerenja vezan za trudnoću i debljanje (možda imamo u podsvijesti upisana uvjerenja trudnoća = neprestano debljanje), ali i da se pitamo zašto jedemo veliku pizzu u 10 sati navečer -  jer smo stvarno gladne ili samo hranimo emocionalnu glad? Važno je da svjesno jedemo obrok kad smo gladne bez bojazni od debljanja (pogotovo kad prođu mučnine) i prihvatimo svoje veliko tijelo, a ne da bježimo od odraza u ogledalo. Da nađemo dio sebe koji nam se sviđa i budemo fokusirani na njega. A nateknutost je nešto što zahvata i vitkije i punije! Iskreno ne znam recept za ublažavanje, osim prihvaćanja situacije da odjednom umjesto cipela na petu broj 38, kupujemo ravne ortopedske i to broj 41.

  • PLINOVI -  'Ilitiga' po naški - prdeži! Da, OK je da se i same zapitamo odakle je taj „opojni miris“ izišao. OK je da nas partner pita: „Dušo draga, pa što je to umrlo u tebi i to prije 7 dana?!“.  Znam da je teško na poslu se suzdržati, ali i nezdravo, tako da svako malo u šetnju i luftiranje. ;)

  • PODRIGIVANJE- Slično kao i puštanje plinova. Same sebe iznenadimo otkud izlazi ta filharmonija neprestanog podrigivanja. Apsolutno je razumljivo kad nas partner pita nakon 15 min te melodrame za uši: „ Ima li kraja?“. Naći nešto što nam odgovara i to primjenjivati – polagano žvakanje ,masaža želudca, neki čajevi i sl.

  • GRUDI - Grudnjak=neprijatelj broj 1. kod većine žena koje imaju veće grudi, naročito u prvim mjesecima. Bujne, nabubrene i  osjetljive grudi u toj fazi ne podnose jači vjetar, a kamoli nešto da ih steže i žulja. Trčanje s posla do auta i otkopčavanje grudnjaka prije nego smo i upalili auto je sasvim uobičajena stvar. I da, u tim situacijama nema ni topa ni grudnjaka koji bi ih i čuvao i manje smetao. Proći će!

  • MOKRE GAĆICE - Da, sve je to do iscjetka! Ako smo na početku trudnoće, nismo se popiškili u gaćice, iako izgleda kao da jesmo! Znam,  ljeti i nekako je za očekivati često presvlačenje donjeg veša, ali zimi, na -15, s bodijem i čarapama od 300 deni, taman fino sređena krenula na sastanak i odjednom „uppsss!“.  No sikiriki! It happens! Rezervnu opremu u torbu i presvlačenje svako malo.

  • NEŠTO CRNO U PUPKU - Sve je u redu! Nije nikakva smrtonosna izraslina! Ne moramo odmah čistiti svom snagom i pokušati ukloniti. Neće nitko pomisliti da smo prljavice koje nisu u stanju ni pupak očistiti. Najčešće nestane nakon poroda.

  • SEKSUALNE (NE)ŽELJE - Ohhh, Brad Pitt! Žene po ovom pitanju su ili „lude“ od pojačanog libida ili „hladne kao špricer“ od zamrlog libida. :)  
    Naravno, lako se nositi sa željama ukoliko barem i dio istih možete ostvariti, ali ukoliko su tijekom trudnoće zabranjeni odnosi, a mi ludimo od želja za istima, onda je sasvim OK da se rasplačemo kao malo dijete kad mu ne daju nešto što silno želi. Iskreno, ne znam kako se nositi s ovom drugom opcijom-ne-željenjem, ali pretpostavljam da je i to baš izazovno, pogotovo ako vaš partner dobije neopisivu želju, a vi ste u fazi „boli me glava“. Vjerujem da smijeh u svakom slučaju pomaže, pa je dobro i našaliti se s novonastalim stanjima. Tako sam u prvoj trudnoći znala se šaliti na svoj račun i govoriti „Kako volim seks i vrlo rado ga se sjećam“.

A koje još dodatne zgode ste vi doživjeli?

Slobodno podijelite s nama vaše iskustvo! Uvijek se možemo nasmijati tome što je bilo, jer poslije određenog vremena i one situacije koje su nam bile „jako ozbiljne“ se mogu zapakirati kao veoma zanimljive i smiješne.

Rastite. Volite se. Uživajte.

majasimic

Za MODAMO.info piše: Maja Šimić Škutor/Dnevnik jedne žene, mame, prijateljice

Povezani članci

Najpopularniji članci

Posljednje objavljeno