TEKST: Bonjour.ba/PR

DATUM OBJAVE: 15.8.2024.

Nakon prošlogodišnje, prve stručne konferencije na temu fizičkog i mentalnog zdravlja žena, koja je izazvala veliki interes za sudjelovanjem, kompanija dm najavljuje ovogodišnju konferenciju u čak tri bh. grada.


Konferencije, za koje su ulaznice od 14.8. u prodaji, će se održati 4.9. u Banjoj Luci, 6.9. u Sarajevu i 10.9. u Mostaru. Konferencija ima za cilj da istakne važnost preventivnog pristupa zdravlju općenito, s posebnim naglaskom na fizičko i mentalno zdravlje žena te da pruži konkretne savjete koji će pomoći ženama da vode kvalitetniji život s ciljem očuvanja zdravlja. 


Teme konferencije i predavači

Teme ovogodišnjih predavanja renomiranih stručnjaka iz naše zemlje će biti iz oblasti ginekologije, psihologije, endokrinologije, nutricionizma, sa posebnim fokusom na menstrualno zdravlje. Prve o ovim važnim temama u Banjoj Luci 4. septembra će govoriti: doc. dr. sc. med. Arnela Cerić Baničević, spec. ginekologije i akušerstva, zatim mr. ph. Dragana Lošić, nutricionistica, Brankica Raković, urednica prvog online magazina u BiH “Lola magazin” te dr. Bojana Carić, spec. interne medicine i subspec. endokrinologije, dok će za psihološke radionice biti zadužene Gordana Ružić Milunić i Danka Stojanović Mitrović. 

U Sarajevu 6. septembra će svoje znanje podijeliti i dati praktične savjete: prof. dr. Jasna Bajraktarević, psihologinja, zatim prof. dr. Zelija Velija-Ašimi, endokrinologinja i dijabetologinja, o ginekologiji i akušerstvu će govoriti mr. sci. dr. Vanesa Dujso - Radaslić, a savjete o osviještenoj i izbalansiranoj ishrani će dati dr. sci. Marizela Šabanović, nutricionistica.




Posljednja u nizu predavanja i radionice u Mostaru 10. septembra održat će: mr. Nevena Pandža, nutricionistica, zatim dr. sc. Romana Barbarić, psihijatrica, govorit će i mr.sc. Tanja Krešić, spec. ginekologije i porodništva i subspec. ginekološke onkologije te msc. Petra Salarić, tabu stručnjakinja, a o značaju  fizičkog zdravlja govorit će mag. cin. Ana Marija Penava, fitness instruktorica. 

Blizu tri stotine prisutnih na prošlogodišnjoj konferenciji o zdravlju žena i njihove pozitivne reakcije bile su znak da ovaj, uistinu jedinstven događaj, trebamo ne samo nastaviti organizirati, nego i proširiti na druge bh. gradove. Ove godine, u tri grada, više od 500 žena moći će na jednom mjestu slušati vrsne stručnjake iz različitih oblasti, postaviti pitanja i dobiti savjete o tome kako u svakodnevnom životu više misliti na vlastitu dobrobit i unaprijediti svoje zdravlje”, poručila je Ajla Hadžić, menadžerica marketinga u dm-u.


Prodaja i cijena ulaznica

Ulaznice su u prodaji od 14. augusta, u odabranim dm prodavnicama u Banjoj Luci, Sarajevu i Mostaru, a broj mjesta je ograničen. Cijena ulaznice je 10 KM, a uz nju se dobije i dm poklon kartica u istoj vrijednosti.  

Tokom šestosatne konferencije, pored predavanja stručnjaka, prisutne očekuju i pokloni dm - a i partnera konferencije, a ulaznica uključuje i ručak te kafe pauze. Bez ulaznice neće biti moguće sudjelovati na konferenciji te iz dm-a pozivaju zainteresirane da što prije nabave svoju ulaznicu i osiguraju mjesto na ovom jedinstvenom događaju. 

* * *
Foto: Pexels.com, PR


Bonjour

Sarajevo pod reflektorima: 10 događaja za vikend ispunjen teatrom, plesom i umjetnosti

TEKST: Ada Ćeremida

Sarajevo pod reflektorima: 10 događaja za vikend ispunjen teatrom, plesom i umjetnosti Sarajevo pod reflektorima: 10 događaja za vikend ispunjen teatrom, plesom i umjetnosti

Dok se dani skraćuju i sve više vremena provodimo u zatvorenom, Sarajevo se pretvara u grad koji svjetli iznutra.

Teatar, ples i savremena umjetnost preuzimaju gradske prostore, podsjećajući nas da jesen ne znači kraj, već početak sezone introspekcije, pokreta i kreativne energije. 

Ovaj vikend donosi više od običnog bijega od hladnoće, to je prilika da osjetimo puls grada kroz predstave koje diraju, debate koje propituju i performanse koji brišu granice između umjetnika i publike. Ako ste tražili trenutak da se ponovo povežete sa scenom, emocijom i sobom ovaj vikend je onaj pravi.

 

 


Sarajevo u ritmu MESS-a: gdje teatar susreće grad


Još samo dva dana Festivala MESS, ali dovoljno da se podsjetimo zašto teatar u Sarajevu ostaje njegovo najvažnije kulturno uporište.
Dok se jesen lagano spušta nad grad, reflektori i dalje sijaju punim sjajem, a scene Narodnog pozorišta, SARTR-a i Pozorišta mladih pretvaraju se u mjesta introspekcije, emocije i katarze. 

Ovaj vikend donosi retrospektivu stvaralaca koji su obilježili pozorišnu historiju, ali i predstave koje hrabro propituju savremeni svijet. Sarajevo je, makar na još nekoliko dana, pozornica bez kraja, a MESS njen najsnažniji glas.

 

 


Zijah Sokolović: Život kao scena


U petak, Akademija scenskih umjetnosti postaje mjesto susreta umjetnosti i sjećanja. Zijah A. Sokolović, dobitnik Zlatnog lovorovog vijenca za doprinos umjetnosti teatra, obilježit će svoj višedecenijski put promocijom trećeg izdanja knjige „Glumac... je glumac... je glumac“. 

Više od pet decenija rada, stotinu nagrada i hiljade izvedbi pretočeni su u priču o istrajnosti, integritetu i vjeri u pozorište kao prostor nade i otpora. Sokolovićev trenutak priznanja je povratak korijenima teatra, tamo gdje sve počinje: između glumca i publike.

 


 

Knjiga mojih života: Hemonova priča na sceni


Kasnije te večeri, u 21:30, SARTR će ugostiti predstavu „Knjiga mojih života“ u produkciji Anton Podbevšek Teatra i Plesnog teatra Ljubljana. Inspirisana autobiografskim esejima Aleksandra Hemona, režija Ivane Đilas spaja piščeve i vlastite priče o emigraciji, gubitku i ponovnom pronalasku identiteta. 

U prostoru SARTR-a, poznatom po emotivnoj blizini s publikom, predstava postaje ispovijest o pripadanju, jeziku i tišini koja ponekad govori više od riječi.
 

Ogledalo: Između sjećanja i stvarnosti


U 19:30 u Narodnom pozorištu Sarajevo, predstava „Ogledalo“ rumunskog reditelja Bülenta Özdila otvara vrata Tarkovskovog svijeta kroz teatar, performans i vizuelnu umjetnost. 

Priča o Alekseju, čovjeku koji se u ogledalu svojih uspomena suočava s djetinjstvom, ljubavima i prošlošću, pretvara se u poetsku studiju identiteta. Kroz snove, sjećanja i fragmente stvarnosti, publika ulazi u prostor gdje se prošlost i sadašnjost razlijevaju, a granica između života i umjetnosti nestaje u svjetlu reflektora.

 

 

Ožiljci: Glas mladih o nasilju


U subotu u 18:00 u Pozorištu mladih, Omladinsko pozorište Bileća donosi predstavu Ožiljci“ potresan prikaz nasilja među mladima kroz pokret, muziku i metaforu. 

Bez oslanjanja na tekst, predstava stvara atmosferu u kojoj tijelo, ritam i tišina postaju glavni jezici komunikacije. Svaka scena, nastala iz istraživanja i iskustava mladih glumaca, djeluje kao ogledalo društva koje još uvijek uči kako da čuje svoje najtiše glasove.
 

Mladi govore, mi slušamo


Samo sat kasnije, u 19:00, ista pozornica Pozorišta mladih postaje prostor dijaloga. Debatni klub „Follow Me Altera Lingua“ okuplja tinejdžere u raspravi na temu: We don’t care what art does for society because the only thing that matters is that people like it.“

U vremenu kada publika često traži brzu emociju, ova javna debata otvara pitanje da li je svrha umjetnosti u poruci ili u doživljaju? Mladi govore, a mi slušamo i to jedan od važnijih činova teatra danas.
 

Void: Tišina koja ispunjava prostor

U 19:30 Narodno pozorište Sarajevo postaje središte novog svijeta koji gradi belgijski koreograf Wim Vandekeybus sa trupom Ultima Vez. 

Predstava „Void“ istražuje prazninu kao prostor mogućnosti, gdje “nenormalni” likovi postaju centar pozornice. Kroz kombinaciju savremene koreografije, jazza i improvizacije, Void briše granice između buke i tišine, stvarajući osjećaj zajedništva u različitosti.

 



Manifesto: izložba koja propituje čežnju


Galerija Manifesto otvara vrata samostalnoj izložbi do 31. oktobra, Mirze Čizmića i Adnana Šopovića pod intrigantnim nazivom “Bogu čežnju, on je neće”. Dok Šopovićeva reduciranost palete boja priziva melanholiju, Čizmićeve dinamične i oštre kompozicije seciraju svakodnevicu uz notu cinizma.

Dva različita rukopisa u istom prostoru postavljaju pitanje: za čim uopće čeznemo i gdje nas ta čežnja vodi?
 



„PULS“ u SARTR-u  


U subotu, 11. oktobra, na sceni SARTR-a se izvodi dokumentarna predstava „PULS“, nastala kroz projekt „Tijelo zvuka: Inkluzivne izvedbene prakse za gluhe i nagluhe osobe“.

Kroz muziku, ples i lične ispovijesti sedam izvođača i izvođačica, predstava istražuje komunikaciju u svim njenim oblicima – od govora i zvuka do znakovnog jezika i unutrašnjih svjetova. „PULS“ otvara prostor gdje se publika, gluha i čujuća, susreće u zajedničkom ritmu.

 

 

Historijski muzej: između sjećanja i izvedbe


U Staklenoj sali Historijskog muzeja BiH, 10. i 11. oktobra izvodi se predstava „Kad sam bio hodža“ Damira Ovčine, koja prostor muzeja pretvara u scenu introspekcije i ispovijesti.

U istom prostoru, do 23. oktobra možete pogledati i video-instalaciju „Afazija“ vizualne umjetnice Jelene Jureše. Film-esej koji kroz arhive, fotografije i performans istražuje tišinu kolektivnog sjećanja. To je umjetnost koja ne nudi odgovore, već postavlja pitanja: šta ostaje kada riječi više nisu dovoljne?

 

 

Festival Dansar: Grad koji pleše


Ove subote i nedjelje, 11. i 12. oktobra, Skenderija postaje centar pokreta uz međunarodno takmičenje DDC Open 2025, koje okuplja više od 600 plesača iz BiH i regiona. Od hip hopa do savremenog baleta, jazza i latino ritmova, festival spaja energiju mladih i iskustvo profesionalaca.

 



Među članovima žirija bit će i Željko Božič, slovenački koreograf i jedan od najuspješnijih hip hop plesača u regiji, kojeg će sarajevska publika istog vikenda upoznati i u drugom svjetlu, kao izvođača u predstavi „Knjiga mojih života“ u okviru Festivala MESS

Dansar zatvara svoju sezonu u ritmu zajedništva,  između pokreta, muzike i osmijeha, podsjećajući da je ples, baš kao i teatar, univerzalni izraz koji svi razumijemo.

 

 

Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba

Foto: @jessiedeoliveira


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!