TEKST: Bonjour.ba/PR

DATUM OBJAVE: 8.11.2024.

Sutra počinje deveto dvodnevno izdanje najvećeg festivala za djecu i porodicu u BiH, Dječijeg sajma koji se tradicionalno održava u dvorani Mirza Delibašić na Skenderiji u Sarajevu, 9. i 10. 11. 2024., pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i sporta KS.

 

U susret sajmu, jučer 7.11. održana je panel diskusija na temu mentalnog zdravlja djece pod nazivom „Bez briga, samo igra“, a kojoj su prisustvovali roditelji i odgajatelji iz sarajevskih vrtića. Na održanom panelu predavanja o mentalnom zdravlju održali su prim. dr. Goran Čerkez, dr. med. i Irina Rizvan psihologica i psihoterapeutica, a dodatni doprinos panel diskusiji dale su odgajateljice i roditelji.

 

 

„Iz svega korisnog što smo danas mogli čuti na temu mentalnog zdravlja djece i porodice, ali i iz diskusije koja se razvila po završetku predavanja, jasno je da je samo mali broj roditelja zainteresiran za temu mentalnog zdravlja djece, da je potrebna pomoć odgajateljima i nastavnicima u vidu edukacije kako se nositi s izazovima pred kojim se nalaze u svakodnevnom radu s djecom i roditeljima ali i ozbiljna potreba da se uvede obvezna edukacija roditelja na ovu temu a sve s ciljem pružanja podrške mentalnom zdravlju djece i razvijanju njihove otpornosti na stres od najranije dobi. Djeca zaslužuju rasti u sigurnom i podržavajućem okruženju ali i biti zaštićena kroz sustav ranim intervencijama jer svako odstupanje u ponašanju koje se ne tretira na vrijeme prijetnja je mentalnoj stabilnosti djece u kasnijoj fazi razvoja.“ izjavila je Maja Graholski, predsjednica udruženja Moderno društvo i organizatorica panel diskusije „Bez briga, samo igra“.

 



Ovogodišnji sajam kroz razne aktivnosti i radionice ponudit će niz zabavnih i edukativnih sadržaja, osiguravajući da djeca uživaju i kroz igru uče o brizi za sebe i svoje emocije, ali i unaprijede kognitivne i motoričke sposobnosti koje će se realizirati u saradnji s odgajateljicama iz JU "Djeca Sarajeva" i Udruženjem za sport i rekreaciju Challenge.

 



Festivalski program 9. Dječijeg sajma koji počinje u 10 sati otvorit će amabasadorica sajma Džejla Glavović - Očuz sa mališanima.

 



Najmlađi posjetitelji će kao i svih godina do sada imati priliku za druženje sa saobraćajnim policajcima i specijalcima, ali i učiti o sigurnosti i kulturi življenja.

Pored toga, mališane očekuju druženja s omiljenim dječijim super junacima, zabavna takmičenja s nagradama, kao i kreativne radionice i druge sadržaje koje pripremaju izlagači i prijatelji sajma.

 



Kada smo već kod zabave, program festivala je zaista bogat i evo nekoliko stvari koje ne želite propustiti:

  • U subotu u 15.00, lutkar Sabit Agić će nas sve razveseliti sa svojim nastupima. Tu su muzički performans „Medo i pčele,” lutkarski show „Dječija pjesmarica” i interaktivni skečevi koji će vas sigurno nasmijati.

     


 

  • Nedjelja donosi još više uzbuđenja! U 11.45 svi posjetitelji će imati priliku pogledati dijelove iz mjuzikla „Ljepotica i zvijer” koje će izvesti mali talenti Basics school-a pod vodstvom producenta Đorđa Jovančića – pravo uživanje za cijelu porodicu.
  • Odmah poslije, u 12.15, profesorica doktorica Lejla Šebić i njen tim će pokazati nekoliko korisnih vježbi za mame i tate pod nazivom "Zdrava leđa i lijepa postura."

     



Roditelji će također imati priliku učestvovati u plemenitoj akciji – darivanju krvi, koje će biti organizovano oba dana sajma u vremenu od 10 do 16 sati, u saradnji sa Zavodom za transfuziologiju FBiH. OVe godine na sajmu će biti moguće donirati novac za plemenite akcije koje provodi udruženje Pomozi.ba, ali se i upoznati s radom Fondacije Hastor.

 



Ove godine glavni sponzor sajma, Moja kravica, omogućit će djeci čokoladno druženje i priliku za upoznavanje s poznatom Selmom Krificom, priliku da se dobro zabave i osvoje lijepe poklone. Sponzori i partneri sajma Double care – Violeta, dm, Dukat, Pino Nature hotel, Baby centar i Pedia kid pripremili su bogate sajamske popuste, poklone, radionice i nezaboravnu zabavu, a više o svim sadržajima sajma pronađite na Facebook i Instagram stranici Dječijeg sajma – Kids Fair gdje su dostupne i sve informacije o zabavnim, edukativnim i sajamskim sadržajima kao i festivalski program i popis svih izlagača.

Ulaz na sajam je slobodan. Radno vrijeme je od 9.30 – 17.00 sati.

* * *
Foto: Promo


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!