TEKST: Emina Smaka
DATUM OBJAVE: 8.2.2024.
Od Gucci, Chanel, YSL - ovo su modeli torbi koji će zauvijek biti zapisani kao vječni modni klasici.
Čak i oni koji nisu upoznati s moći koju dizajnerske torbe drže nad modnim zaljubljenicima, jasno je njihovo posjedovanje za mnoge predstavlja 'I made it' momenat.
Ukoliko želite ovjekovječiti taj isti 'I made it' trenutak dizajnerskom torbom, onda sigurno želite odabrati onu koja će vas vječno podsjećati na isti. A malo šta nosi vječnu privlačnost i dugotrajnu vrijednost poput pažljivo izrađene dizajnerske torbe. Kada odaberete pravu i brižljivo je održavate, postaje vjerni pratilac koji odolijeva vremenskim izazovima i može čak prerasti u naslijeđe ili potencijalno unosnu investiciju.
Foto: @leoniehanne
Dizajnerska torba, ako se mudro odabere, može biti vječni dodatak vašem ormaru, izbjegavajući prolazne trendove u korist trajne elegancije. Bez obzira da li se odlučujete za klasični stil s modernim dodirom ili birate dizajne koji odišu vječnom ljepotom kroz beskrajne boje, siluete koje su uvijek u modi i pouzdane tkanine, ključ je investirati u komad koji odolijeva modnim hirovima.
Foto: @leoniehanne
Dobra dizajnerska torba, osim što čini hrabar modni izričaj, također je funkcionalna i dobro izrađena te namijenjena praktičnom prenošenju vaših svakodnevnih potrepština od točke A do točke B. Kada zamislite jednu takvu torbu, želimo da mislite o poznatoj Birkin torbi. Ali isto tako i o tome na koji način se prema njoj ophodila Jane Birkin. Uživala je u njoj, ali je i maksimalno koristila.
No, privlačnost dizajnerskih torbi često dolazi s visokom cijenom - od stotina do nekoliko hiljada eura - i ponekad nije jasno da li plaćate za kvalitetu ili samo za poznato ime. Stoga donosimo prijedlog top 5 dizajnerskih torbi koje će vas sigurno pratiti kroz različite životne priče.
DeMellier – The Vancouver
Ako vaša wishlista kaže dizajnerska torba + pristupačna cijena + nosivost u različitim prilikama, znamo da ne trebate tražiti dalje od britanskog luksuznog brenda DeMellier. Prepoznatljivi su po bezvremenskim linijama, materijalima i dizajnu, a uz The Vancouver torbu na rame, s vintage, ali opet savremenim izgledom uvijek ćete znati šta dodati vašem outfitu.
Njen dizajn čine posebnim koža s tek malo sjaja, unutrašnjost od pamuka, ali i prepoznatljivi logo i kopča.
Chanel - Classic Flap Bag
Ukoliko pitate bilo koju zaljubljenicu u modu da vam predstave svoje top 3 torbe, sigurni smo da će kod svake na nekom mjestu biti klasična Chanel torba. Tako ni naša lista nije mogla proći bez torbe koja se svrstava u kultne modne dodatke.
O ovoj crèm de la crème torbi ne treba mnogo. Klasični Chanel detalji, crna prošivena koža, crno – zlatni lanac i CC logo čine je upamtljivom, a u isto vrijeme lagan je komad za stilizirati.
Njena cijena ide i preko 10.000 funti, a nije lak komad za uloviti. Predlažemo da se okrenete vintage dućanima i okušate svoju sreću.
Saint Laurent - LE 37
Bucket torba na listi klasičnih modela? Sa profinjenosti linija i jednostavnošću dizajna koju nudi Saint Laurent i to je moguće. Između ostalog, klasika ne mora da bude i dosadna.
Unutrašnjost torbe obložena je brušenom kožom, a metalni detalji su u brončanoj boji. Za zatvaranje se koristi posebna kuka Cassandre. Materijali od kojih je torba napravljena su 90% jagnjeće kože i 10% mesinga.
Priča jednostavnu priču luksuza.
Torry Burch
Mnogi brend povezuju sa istinskom old money estetikom. Brend je o kojem se ne govori mnogo ili često, no, pravi je pečat srednjeg luksuza. Jedan je od rijetkih američkih brendova na listi najtraženijih dizajnerskih komada.
Cijene, se naravno slažu s etiketom mid – luxury pa je ovo jedna od onih pristupačnijih torbi, za razliku od gore spomenute Chanelice.
Gucci - Jackie 1961
Nakon ponovnog predstavljanja kultne Gucci Jackie torbe u kolekciji jesen/zima 2020. čini se da se cijeli svijet zaljubio u ovaj dizajn po drugi put. Sigurni smo da ljubav prema istom neće prestati ni narednih decenija. Što je odličan pokazatelj da je ovo još jedan klasik, i 5. na našoj listi torbi o kojima možete razmišljati pri narednoj velikoj kupovini.
* * *
Naslovna fotografija: @leoniehanne
TEKST: Nevena Divčić | FOTO:
Znamo da je redovno šišanje ključno je za zdravlje kose, ali koliko često bismo zaista trebali posjećivati frizera i skraćivati kosu?
Odgovor na ove nedoumice zavisi od dužine kose, tipa frizure i opšteg stanja vlasi. Ako primijetite ispucale vrhove, teško oblikujete frizuru ili vam kosa izgleda beživotno, to su znakovi da je vrijeme za odlazak frizeru. Pravilna njega kose, uključujući hidrataciju i zaštitu od toplote, može produžiti period između šišanja, ali ga ne može u potpunosti zamijeniti.
Onda, koliko često se trebate šišati?
Kratke frizure
Ako nosite pixie cut, bob ili bilo koju kratku frizuru koja zahtijeva definisan oblik, šišanje na svake 4 do 6 sedmica je idealno. Na taj način frizura zadržava formu, a kosa ne prelazi u neurednu fazu.
Srednje duga i duga kosa
Za frizure dužine do ramena, šišanje na svaka 2 do 3 mjeseca pomaže u očuvanju oblika i zdravlja vrhova. Ako često koristite toplotne alate ili farbate kosu, šišanje može biti potrebno češće. Duga kosa zahtijeva manje česta šišanja, ali je i dalje važno redovno uklanjati ispucale vrhove.
Preporučuje se šišanje svaka 3 do 4 mjeseca, osim ako kosa nije oštećena, u kojem slučaju bi moglo biti korisno skratiti je češće.
Kovrdžava i talasasta kosa
Kovrdžava kosa je sklonija suhoći i lomljenju, pa šišanje svaka 3 do 4 mjeseca pomaže u očuvanju definicije kovrdža i zdravlja vlasi. Prirodne kovrdže rastu sporije i manje pokazuju neuredne faze pa ne zahtijevaju tako česta šišanja kao ravna kosa.
Oštećena i tretirana kosa
Ako redovno koristite peglu, figaro, fen ili hemijske tretmane poput izbjeljivanja i farbanja, šišanje na svakih 6 do 8 sedmica pomoći će da kosa izgleda zdravo i spriječi daljnje oštećenje.
* * *
Naslovna fotografija: @matildadjerf
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!