TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 5.8.2019.

Bez obzira na našu svakodnevnu beauty rutinu, u ljetnim danima, naša koža treba dodatnu njegu, hidrataciju i vitamine. Naime, nekoliko mjeseci boravka na suncu te kupanja u moru i bazenu dovode do dehidracije, iritacije i pucanja površinskog sloja kože. 

Sunce može iscrpiti našu kožu, zato nerijetko kroz hidratantne maske za lice pokušavamo izvući ono najbolje iz nje. Namirnice koje se kriju u kućnoj ostavi mogu vratiti energiju i sjaj koži, a ovo su neke od formulacija koje biste trebali dodati u vašu rutinu njege lica. 

Foto: @sunniebrook

MASKA OD JOGURTA I MEDA

Jogurt pomaže zadržati vlagu kože, ali i umiriti crvenilo.

Pomiješajte jednu žlicu punomasnog jogurta i tekućeg meda, a par kapi limunovog ulja dodatno će prijati problematičnoj koži.

Masku nanesite na lice i nakon 15 minuta, umijte se toplom vodom.

MASKA OD JOGURTA, AVOKADA I MASLINOVOG ULJA

Avokado pripomaže u hidrataciji kože i bogat je kalijem, dok je maslinovo ulje bogato vitaminima i antioksidansima, što ih čini savršenim društvom jogurtu.

Pomiješajte čajnu žlicu jogurta i maslinovog ulja te četvrtinu zrelog avokada koju ste prethodno zgnječili.

Nanesite na lice i pričekajte da se maska u potpunosti osuši. Nakon toga, umijte se toplom vodom.. Zahvaljujući zdravim masnoćama koje se nalazi u avokadu i u maslinovom ulju, ova maska instant kožu čini zdravijom.

Foto: unsplash.com

MASKA ZA LICE OD BANANE, LIMUNA I MEDA

Banana je bogata vitaminima te sprječava djelovanje slobodni radikala, dok su med i limun sjajan duet zahvaljujući antibakterijskim svojstvima.

Zgnječite trećinu banane te dodajte žlicu meda i limuna. Masku nanesite na lice i nakon 15 minuta, umijte se toplom vodom.

Foto: unsplash.com

***

Naslovna fotografija: @anindigoday
Tekst: Bonjour.ba


Bonjour

Jil Sander parfemi mirišu na sol, sezam i mahagonij i već su nam na radaru

TEKST: Lamija Muratagić

Jil Sander parfemi mirišu na sol, sezam i mahagonij i već su nam na radaru Jil Sander parfemi mirišu na sol, sezam i mahagonij i već su nam na radaru

Nakon mirisa crnog čaja, mokre zemlje i odjeće koja se suši uz kamin, Jil Sander otvara novo poglavlje svoje Olfactory Series 1 kolekcije. Ovoga puta u bočice ulaze sol na koži, shiso, noćni ljiljan, crni sezam, tamna vanilija i mahagonij.


Jil Sander ima šest novih parfema. Jedan od njih je inspirisan sladoledom od crnog sezama.


Jil Sander u parfimeriji slijedi isti instinkt koji oblikuje njegovu modu. Ideju svodi do njene najčišće forme, a zatim joj kroz teksturu daje karakter. Zato nazivi parfema zvuče krajnje jednostavno, gotovo strogo, dok njihove kompozicije odlaze u mnogo neobičnijem smjeru.

Chapter II donosi šest novih uniseks mirisa: Shiso, Lily, Salt, Sesame, Vanille i Mahogany

 


Prvo su mirisali crni čaj, mokra zemlja i dim


Prvo poglavlje već je jasno postavilo pravila igre. Leaf je prizivao miris svježe ubrane crnog  krimskog paradajza i njegovih listova, Earth zemlju nakon kiše, matsutake gljivu i vlažni pačuli, dok je Smoke zamišljen kao odjeća koja se suši pokraj kamina.

Kolekciju su zaokružili kožnati Black Tea, zelene i pržene nijanse kafe u mirisu Coffea te drvenasti Miel, inspirisan tamnijim tonovima heljdinog meda.

 



Zajednički rez kompozicijama daju aldehidi, koji prirodne sastojke čine svjetlijim i izražajnijim.


Novo poglavlje djeluje još taktilnije

 

Među novitetima se odmah izdvaja Sesame, drvenasti gourmand inspiriran prvim zalogajem sladoleda od crnog sezama. Tostiranu, gotovo baršunastu toplinu grade ljuska kakaovca, hrast i cedar. Salt hvata sasvim drugi trenutak: kristale soli na koži koja se polako suši nakon plivanja, prevedene u spoj kardamoma, lavande i vanilije.

 



Shiso je gorkast i blistavo zelen, uz sandalovinu, limetu i bobice kleke, dok Lily bijeli cvijet smješta u toplu firentinsku noć te mu daje jasmin, benzoin i blago metalnu oštrinu. 

Vanille napušta slastičarsku mekoću vanilije i okreće se njenoj tamnijoj, kožnoj strani s cedrom i labdanumom. Najdublji među njima je Mahogany, začinsko-drvenasti miris tropske šume s cypriolom, đumbirom i cedrom.

 



Njihove bočice izgrađene su u organskim, blago asimetričnim oblicima, a sitne nepravilnosti u staklu namjerno su sačuvane kako nijedna ne bi izgledala potpuno identično.
 
 

 

Miris sveden na suštinu


Nema izmišljenih destinacija, zavodljivih noći ni grandioznih obećanja. Jil Sander svaki miris svodi na jednu sirovinu ili senzaciju i prepušta kompoziciji da pokaže njenu složenost. 

Ta redukcija prirodno pripada kući koja jednostavnost ne tretira kao odsustvo ideje, već kao prostor za teksturu, nijansu i karakter.

 

 

Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba  
Naslovna fotografija: @jillsander


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!