TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 23.10.2017.
Dinara je ukrajinska arhitektica koja je i velika zaljubljenica u kuhanje. Razvoj novih tehnologija, tečajevi slastičarstva i predano istraživanje u njenoj vlastitoj kuhinji, učinili su je chefom koji stvara neke od najkreativnijih i neobičnih torti i slastica zanimljivih geometrijskih oblika. Izradi slastica pristupa jednako strastveno i predano kao izradi kuće – pravilan oblik, boje, teksture,

Upravo je Dinara dobila zadatak da kreira zanimljivu slasticu s novom čokoladom Ruby. Rezultat je algoritamska torta koja je sastavljena od 81 unikatnih mini torti koje zajedno čine cjelinu, različitih oblika, a svaka od njih je iznutra ispunjena mousseom od Ruby čokolade, bobičastim voćem te keksima i čokoladom. Iako je projekt bio jako rizičan, rezultat je ispao itekako zabavan!
https://www.youtube.com/watch?v=w1Z00Z1ujx8
TEKST: Bonjoure.ba - PR
Iza svake šoljice kafe krije se složen i precizan proces u kojem se susreću znanje, iskustvo i tehnologija.
Posebno mjesto u tom lancu zauzima prženje kafe – kratak, ali intenzivan trenutak u kojem se oblikuju miris, boja i ukus zrna.
Upravo tada ona dobija svoj prepoznatljiv karakter, nastao kao rezultat pažljivo kontrolisanih faza i stručnosti pržioničara.

Od kvalitetnog uzgoja biljke, do obrade zrna, pa čak i tehnologije same ambalaže – Grand kafa na svakom koraku ulaže u unapređenje cjelokupnog iskustva koje donosi svijet kafe, kako bi ga približila svojim vjernim potrošačima.
Jedan od tih koraka je i segment prženja kafe – umjetnost i nauka u isto vrijeme. Tokom tog kratkog, ali izuzetno intenzivnog procesa, oslobađa se oko 800 različitih supstanci koje zajedno stvaraju prepoznatljiv miris i bogat ukus kafe, objašnjava Ilija Đurić , specijalista za kafu, istraživanje i razvoj, iz Atlantic Grupe.

„Pečenje se obavlja po fazama – pržioničar kombinuje elemente energije, temperature, brzine, i vremena. Vrijeme pojedinačnih ciklusa može da varira, ali ukupno vrijeme ne prelazi više od 12 minuta.
U prvoj fazi zrno se suši, mijenjajući boju od zelene ka zlatnožutoj, u drugoj fazi volumen zrna raste, nastavljajući da mijenja boju – kompletno mijenjajući složenu hemiju aroma.
U trećoj fazi, dobija prepoznatljivu braon boju. Takođe, proces se mora zaustaviti na vrijeme – da se postigne idealna ravnoteža kiselosti i gorčine. Prekomjerno pečenje uništava ispariva aromatična jedinjenja, i može dovesti do oporog ukusa“, objašnjava Đurić.

Kako zrna izgledaju u različitim fazama, i šta još Đurić ističe o prženju kafe, možete pogledati u novoj epizodi , koja je nastala u okviru edukativnog video-serijala Grandov vodič kroz svijet kafe.
U pitanju je serijal koji vodi gledaoce na jedinstveno putovanje kroz znanje, vještine i strast koju kafa nosi sa sobom – od toga kako se uzgaja, preko procesa prženja, pa sve do savršenog načina pripreme.
Sve epizode možete pogledati na YouTube kanalu Grand kafe , kao i na zvaničnim društvenim mrežama brenda , kako biste otkrili još zanimljivosti i korisnih savjeta, uz koje ćete još i više uživati u vašoj omiljenoj šoljici Grand kafe.
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!