Cannes: Nešto drugačiji putopis kroz grad koji predstavlja božanstveno mjesto za odmor
Tekst:Bonjour.ba
PUTOVANJALjeto, ono mediteransko, pravo i sjevernohemisfersko, simbolično dolazi kada se pruži crveni tepih u Cannesu, kada stranice modnih magazina preplave slike blockbusterskih zvijezda i nešto manjih zvjezdica kako se kupaju na mondenskim “Majestic Beach”, “Le Plage 45”, “Plage Royale” i meni posebno dragoj – “Z Plage”.
Nakon što se uruče i posljednje Zlatne Palme (Palme d’or) i postave trendovi za sezonu koja tek počinje, možemo bez ustručavanja obuti baš te fantastične sandale kupljene za početak ljeta punog očekivanja i reći “Voilà”!
Sezona u Cannesu, ali i na cijeloj Azurnoj obali, praktično ne prestaje. Istina, ljeto je vrijeme kada europska, ali i svjetska elita ovdje parkira privatne i glamurozne jahte, sve od Monaka pa do St. Tropeza. Međutim, odlučite li provesti najluđu (novogodišnju) noć bas u Cannesu ili pak začiniti jesen nekim vikendom na Azurnoj obali, nećete se razočarati. Turistička zajednica na ovom dijelu Mediterana zna kako udovoljiti posjetiocima i savršeno su brendirali dašak luksuza i hedonizma, nešto što svi žele osjetiti, pa makar to bilo jednom ili ponekad.
Postoji vjerovanje kako je jako skupo boraviti u nekom od gradova na Azurnoj obali, te da su ovakva mjesta dio luksuza koji sebi prosječan Balkanac ne može priuštiti. Guess what? Ne mora biti tako, ukoliko se pravovremeno i dobro organizujete. Naime, za početak idite na stranice kao što su Airbnb.com, gdje možete naći široku ponudu stanova, garsonijera ili privatnih soba koje iznajmljuju provjerene stranke i cijeli proces je nevjerojatno jednostavan, povoljan i brz. Posjetite čak i Booking.com gdje vrlo često izlaze ponude u boutique hotelima i apartmanskom smještaju, a koje su nevjerojatno povoljne. Ukoliko sebi postavite kao želju jedno ovakvo putovanje, mogućnosti je bezbroj.
Sam odlazak na jug Francuske je individualan i stoga zavisi od vašeg slobodnog vremena i želja. Odlazak automobilom, preko Sjevera Italije gdje prolazite pored nekih od najljepših evropskih jezera (o čemu ću pisati dodatno), može biti samo dodatna avantura. Ukoliko želite što prije stići i sve svoje slobodno vrijeme iskoristiti na zlatnom pijesku Cannesa, avionski saobraćaj je najbolja opcija. Putujete li iz Sarajeva, najbrža konekcija bi bila sa Austrian Airlinesom, s presjedanjem u Beču, a koje traje neka 2,5 sata. Prednost ove konekcije je to što stignete imati jutarnju kafu u Sarajevu, snack na aerodromu u Beču i već kada je vrijeme za tu drugu kafu – vi ste u Nici. Aerodrom u Cannesu ne postoji, tako da se sve avio konekcije prema Azurnoj obali dešavaju preko Nice. Postoje i druge opcije kada je riječ o ovom tipu transporta, preko Munchena ili pak Beograda. Više informacija možete pronaći na http://www.expedia.com ili http://www.cheapair.com.
Za prevoz sa aerodroma u Nici pa do Cannesa, Monaka ili St. Tropeza, opcija je mnogo. Najpovoljniji su shuttle autobusi koji u oba pravca idu na svakih 30 minuta (cijena povratne karte iznosi 30 EUR). Za one koji žele imati nezaboravno iskustvo, postoji mogućnost iznajmljivanja helikoptera s kojim do Cannesa stižete za 10 minuta. Takvo zadovoljstvo košta, u prosjeku, 180 EUR po osobi, a vjerujem da postoje oni koji žele probati ovakvu avanturu i možda napraviti baš te nezaboravne fotografije, vidjeti svu ljepotu panorame preko koje letite i doživjeti VIP tretman.
Baš tu, po dolasku, vaša avantura počinje. Moja lična preporuka bi bila da doživite Cannes u drugoj polovini avgusta. Osim što će more biti za koji stepen toplije, a nesnosne gužve ipak prihvatljivije, cijela atmosfera je za nijansu zrelija. To daje mogućnost potpunog opuštanja i užitka u svim prirodnim i gastronomskim ljepotama ovog živopisnog grada.
Gdje početi, pitate se?
Od hrane, naravno! Ja sam lično zaljubljenik francuske kuhinje. Pri samoj pomisli na sve što ista nudi, otima se ono poznato: “Oh la, mon Dieu”! Jug Francuske ne nudi ništa manje opcija, a ako ne i više, od samog Pariza koji je ponos svakog pravog francuskog gastronomskog patriote. Poznate pâtisseries, kao što su Laduree ili pak Salon de Gourmandises Intuitions By J (da ne zaboravimo Jean Luc Pele Patisserie ili Lenôtre) nude svoje tipično francuske delicije kao što su popularni macaroons, nezaobilazni croissants, tarts ili pak kombinacije salata i sendviča, brižljivo pravljenih od strane specijaliziranih francuskih kuhara. Zaista, gastronomija u Francuskoj ima status umjetnosti, ništa manje popularne i cijenjene od modne industrije, dizajna ili pak umjetničke fotografije. Dakle, kontemporarni dojam ljepote i vrsta poštovanja. Kuhari su zvijezde, ali i kuhinja u Francuskoj ima božanski okus kao i nevjerojatan vizuelni dojam. Živjeti, a ne doživjeti nekoliko dana gastro istraživanja, u bilo kojem dijelu Francuske, je ogroman gubitak.
Kafa. Mnogi ljubitelji cappuccina ovaj užitak vezuju za Italiju, međutim najbolji cappucchino možete popiti u Francuskoj. Zamislite tek, ispijati fantastični cappucchino pored obale mora, upijati miris Mediterana dok čujete žamor na melodičnom francuskom jeziku. U predvečerje. Ujutro. Fantastique! Oui…!
Ponos ovog dijela svijetu su – vina! Piće bogova, rekli bismo. Punog okusa, suha ili slatka, različite starosti i boje, strast su mnogih dobrih poznavaoca i ljubitelja. Vino se ne pije, u vinu se uživa. Uz razgovore koji inspiriraju, podstiču, sjećaju i podsjećaju. Pravo vino i pravo društvo. Koncept dobro poznat onima koji znaju prepoznati čari zdravog hedonizma. Međutim, šampanjac je nezaobilazan u dnevnom i noćnom životu Cannesa. Taj poseban eliksir pjenušavog zadovoljstva poziva na zdravicu. Moët & Chandon i Dom Pérignon se piju i na plaži i u barovima i u klubovima. Kao radost, kao slavlje, kao užitak i kao statusni simbol. Oni profinjenijeg ukusa, radije će se odlučiti za Veuve Clicquot ili pak Bollinger. Manje će ga slikati i objavljivati na Instagramu i više će uživati u osjećaju i prilici za koju je flaša ovakvog prestižnog pjenušaca i otvorena.
Oduševit će vas činjenica da su butici najprestižnijih svjetskih brendova, snabdjeveni apsolutno najnovijim kolekcijama, tik uz obalu, plaže i centralnu šetnicu - Boulevard de la Croisette. Moda i stil, kao bitni elementi ovog mondenskog grada, su sveprisutni. I u odjevanju, i dekoru, arhitekturi, ponačanju i usvojenim ili stečenim navikama. Sve je sa stilom!
Boulevard de la Croisette ili kolokvijalno - Promenade, je srce Kana. Onog prometnog, urbanog, brzog. Onog koji se želi pokazati i nametnuti. Ovdje se dešava parada najskupljih i najluksuznijih automobila; prestižnih brendiranih komada nošenih s lakoćom i nonšalantno, a sve dok se u popodnevnim satima šetaju kućni ljubimci, koji kao da su obavezan modni detalj. Ovaj centralni bulevar razdvaja plaže i obalu od reda luksuznih hotela. „Majestic“, „Carlton“, „JW Marriott Cannes“ neki su od hotela sa odličnim koktel barovima i restoranima. Preporučila bih „Majestic“ zbog sjajne usluge, ali i samog dizajna njihovog restorana/bara. Cijeli objekt je na travnjaku, dominiraju bijela i svijetlo roza boja, a dizajner ovog enterijera se potrudio da osjetite kako modernizam, tako i udobnost.
Ovaj bulevar je možda i najpoznatiji zbog Palais des Festivals et des Congrès, odnosno kongresne dvorane gdje se održava Filmski Festival u Cannesu (Le Festival International du Film de Cannes). Tokom cijelog ljeta tu je položen crveni tepih na kojem se imaju priliku slikati brojni turisti i posjetioci.
Malo gdje se osjeća apsolutna težnja za prisustvom u svakom momentu i užitku u svakom udisaju postojanja, kao što je to u Cannesu. Sveprisutna je želja da se upamti i intenzivno doživi svaki okus, osjećaj i osmjeh. Ovakva atmosfera, ne samo da se da jasno nazrijeti, već je i zarazna. Horacijev – Carpe diem, kao da je izrečen na Azurnoj obali!
Foto i tekst: Milena Radenović