TEKST: Nevena Divčić
DATUM OBJAVE: 29.7.2024.
U posljednjih nekoliko godina, sve veći broj žena prihvata praksu brijanja lica, što je ranije primarno bilo povezano s muškarcima.
Ovaj trend donosi brojne prednosti, od glatke i blistave kože do bolje primjene šminke. Međutim, kao i svaka rutina ljepote i ova ima svoje potencijalne nedostatke. Kao i svaki put kada beauty svijetom zavlada novi trend, odlučili smo istražiti prednosti i mane brijanja lica. No, neovisno o našem istraživanju, prije nego što se odlučite uvrstiti isto u svoju rutinu njege savjetujte se sa iskusnim kozmetičarima ili svojim dermatologom.
Prednosti brijanja lica
Brijanje lica pruža jedan vid eksfolijacije kože. Brijač uklanja mrtve stanice kože, otkrivajući svježiji i sjajniji ten. Ovaj proces također može poboljšati apsorpciju proizvoda za njegu kože. Brijanje može učiniti kožu glatkijom uklanjanjem finih, tankih dlačica (poznatih kao peach fuzz). Šminka se nanosi ravnomjernije, rezultirajući besprijekornim izgledom.
Foto: @evarankiin
Mane brijanja lica
Od iritacija i crvenila do urastanja dlačica.
Brijanje može uzrokovati privremeno crvenilo i iritaciju, posebno kod osoba s osjetljivom kožom te dovesti do urastanja dlačica koje mogu biti bolne i neugledne.
Iako brijanje ne čini da dlačice rastu deblje ili tamnije, njihov ponovni rast može se osjećati grubljim što može biti neugodno za neke osobe.
Osobe s određenim stanjima kože, kao što su rozacea ili akne, možda neće imati koristi od brijanja lica i trebale bi se konsultovati s dermatologom prije nego što se odluče na ovaj korak.
* * *
Naslovna fotografija: @yulianadementyeva
TEKST: Ada Ćeremida
Začinsko bilje je nova zamjena za cvijeće – jednako lijepo, a dvostruko korisno.
Urbanim balkonima udahnuta je nova doza šarma sve više ljudi zamjenjuje tradicionalno cvijeće mirisnim začinskim biljem koje ne samo da izgleda prelijepo, već i oplemenjuje svakodnevna jela.
Sadnja začina postaje kreativan način da se balkon pretvori u estetski privlačan, ali i funkcionalan kutak. Uz nekoliko tegli i malo sunca, vaš vanjski prostor može postati najdraže mjesto u domu.
Birajte začine koji vole vašu klimu
Ne vole sve biljke isto sunce i istu vlagu zato se odlučite za one koje će zaista uspijevati na vašem balkonu. Mediteranske biljke poput ružmarina, timijana i origana obožavaju puno sunca i suvlju zemlju, dok peršun, menta i vlasac više vole sjenovita mjesta i vlažniji supstrat.
Tegle neka budu i praktične i dekorativne
Umjesto plastike, birajte glinene, keramičke ili metalne saksije koje će izgledati efektno i ujedno pružiti biljkama potrebnu prozračnost.
Počnite skromno i sadite pametno
Ne morate odmah zasaditi mini farmu odaberite 3 do 5 biljaka koje zaista koristite u kuhinji. Menta i bosiljak možda zvuče kao savršen duo, ali menta je invazivna i najbolje uspijeva kada ima vlastitu teglu. Grupirajte začine sličnih potreba kako biste olakšali njegu.
Redovno berite: zbog zdravlja biljke i ukusa
Povremeno odrezati listić bosiljka ili grančicu ružmarina ne služi samo kuhanju redovna berba podstiče rast i grmolik izgled biljke. Ako ih pustite da rastu bez orezivanja, začini brzo počinju cvjetati i gube svoj intenzivan okus.
Iskoristite vertikalu: mali balkon, veliki efekat
Ako imate malo prostora, igrajte na visinu. Zidni nosači za saksije, viseće tegle ili jednostavna ljestva-polica omogućit će vam da kreirate slojevit, vizualno atraktivan kutak. Osim funkcionalnosti, ovakav raspored daje posebnu estetsku dinamiku, idealno za vaš balkon, ali i za društvene mreže.
Foto: @ellosofficial
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!