TEKST: Marija Perić
DATUM OBJAVE: 9.3.2022.
Nerijetko su nam upravo naši čitatelji i pratitelji inspiracija za kreiranje pozitivnog sadržaja, a ovaj put nam zapela za oko ova preslatka proslava dječjeg rođendana koju smo pronašli uz #DoYouBonjour hashtag.
Semina Jusić je zajedno sa svojom obitelji proslavila prvi rođendan svog sina Ise i moramo priznati da su nas dekoracije oduševile. Mnoštvo jedinstvenih i promišljenih detalja stvorili su neodoljivu kulisu za igranje i fotografiranje. Boje i sami aranžmani hrane i slatkiša savršeno su se uklopili u ambijent, a Semina je pokazala kako uz kreativnost i volju možete kreirati savršene uspomene. U razgovoru sa Seminom saznali smo tko se sve krije iza pripreme i organizacije, što joj je bila inspiracija za uređenje, ali i gdje je zabava bila smještena. Više detalja otkrijte u nastavku.
***
Semina, koliko dugo je trajala organizacija rođendana i koji dio organizacije smatrate najizazovnijim?
Kada sam saznala da sam trudna, počela sam maštati o svemu, kako odgajati bebu, kako urediti sobicu, pa je tako na red došlo i kako proslaviti prvi rođendan. Obzirom da se jednim dijelom bavim organizacijom i kreiranjem dekoracija za vjenčanja i dječije rođendane, ovaj, za mene poseban Dan je bio veliki izazov.
Vremenom su dolazila razna pitanja na koja sam morala dati odgovor i realizirati ih, napraviti nešto što se do sada nije vidjelo i uživati u svemu tome, spoj umjetnosti kroz spoj prirode i dječje mašte. Kako je beba došla na svijet sve sam manje imala vremena da se tome detaljno posvetim, i tako, dva mjeseca prije rođendana počela sam da istražujem. Ideje su dolazile jedna za drugom, išli smo do najsitnijih detalja, svakom segmentu se maksimalno posvetili i dali sve od sebe da bude savršen.
Gdje je proslava rođendana bila smještena?
Rođendan smo proslavili u našem porodičnom hotelu Kostelski buk koji se nalazi uz samu obalu rijeke Une u gradu Bihaću. Estetski dio sale i dekoracije su bili moja ideja, koju sam s velikom radošću i ljubavlju mogla ispoljiti, naravno da sve bude još profesionalnije pomoglo mi je osoblje našeg hotela.
Najimpresivniji su svakako detalji, a posebice čak tri posebno uređene torte. Tko potpisuje izradu dekoracija i torte i što je bila inspiracija za ovo uređenje?
Mnogo pažnje sam posvetila odabiru boja i komponiranju kompozicije u prostoru, kao i dekoraciji ostatka sale. Kao magistar likovnih edukacija estetika mi je veoma bitna, a ovo je bila prilika da svoju maštu pretvorim u djelo. Inspiraciju sam crpila kroz svoje iskustvo i rad.
Rekvizite za dekoraciju je bilo jako teško pronaći, na našem tržištu nema mnogo izbora da bih mogla realizirati zamišljenu ideju. Prema tome, jedan dio dekoracija smo morali sami izraditi, npr. kao što su pozadinski zid, girlanda, topere za mafine, plakati, kartice na stolovima. Željela sam da slatki sto bude malo drugačiji, pa sam iskoristila različite komode koje su se savršeno uklopile.
Želja nam je bila da naručimo slatkiše za slatki sto od različitih lokalnih slastičara koji vrhunski rade svoj posao, koriste kvalitetne sastojke i prave vrhunske domaće slastice na koje niti jedan gost nije ostao ravnodušan. Ideja je bila da umjesto jedne torte, budu tri različitih dimenzija. Tako da sam odlučila da torte budu u bojama kao i ostatak dekoracije, ali sa tom notom toniranja. Htjela sam da budu različitih dimenzija, boja i okusa, djevojka koja je bila zadužena za torte je ispunila sva moja očekivanja i što je najvažnije, ono zamišljeno pretvorila u stvarnost, a ona stoji iza stranice @nestoslatko.m.
Također, bilo mi je bitno da ostatak slatkog stola prati tu notu boja, pa je mafine, donutse i cake pops radila @ismetanea, dok je sladolede radila @sweetsbyirmasic. I još jedan, također važan segment u dekoraciji je bila i instalacija balona iza slatkog stola koja je djelo gospođe koja stoji iza profila @happydays.studio. Spomenula bih i mali tim @craft_and_timber koji je napravio savršene drvene stalke za naše torte i upotpunio ovu priču.
I na kraju kada sam spojila sve elemente u jednu cjelinu vidjela sam da je to ono što sam zamislila za našeg malog dječaka Isu. Ostatak fotografije donosimo u nastavku.
***
Foto: Nuno Toromanović (Lege Artis)
TEKST: Ilda Lihić-Isović
Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?
Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.
Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.
Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.
Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.
Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?
„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale.
Ajla: „Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“
Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?
Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“
Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete
Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“
Kada dijete treba prvi pregled?
Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“
Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?
Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“
Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice
Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“
Najveći mit? Da naočale kvare vid
Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“
Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?
Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“
Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida
Ajla: „Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“
Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.
Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.
Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.
Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.
Foto: @dr_ajla
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!