TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 29.5.2019.
Ako pribjegavate odmaku od tradicionalnih destinacija i načina putovanja, volite avanturu i vješti ste u organizaciji, onda je putovanje kamperom idealno za vaš avanturistički duh. Uz kamper, hotel je tamo gdje vi želite, a konačna destinacija, ponovno rezultat vaših preferencija.
O sve većem trendu putovanja kamperom potvrđuje i činjenica da je pretraživanje savjeta za putovanje kamperom na mreži Pinterest poraslo za 192 posto u odnosu na prošlu godinu, a #vanlife budi sve više interesa među pripadnicima millennials generacije. Život na kotačima nosi brojne prednosti i šarolika iskustva, a u nastavku smo pobrojali par osnovnih stvari na koje vrijedi obratiti pozornost prilikom planiranja samog puta.
POMNO KREIRAJTE LISTU ZA PAKIRANJE I BUDITE ORGANIZIRANI
S obzirom na to da većina osoba renta kamper, prvo se raspitajte o svoj opremi koju kamper nudi i detalje o vozilu. Zatim, neka se na vašoj 'packing' listi nađe sportska i vodootporna odjeća, ali i dodaci poput šešira, kupaćeg kostima i ležerne odjeće, kako biste bili spremni za sve vremenske uvjete. Budite basic i isplanirajte odjeću za svaki dan. Ne želite kamper dodatno pretrpati odjećom ili dodacima koje nećete moći iskoristiti. Slijede beauty potrepštine, higijenska sredstva, prva pomoć, lijekovi te kreme za sunčanje. Svakako pazite i da, ako kamper istu nema, osigurate i svu opremu za boravak u prirodi - sklopive stolice i stol, tende za sunce, šator, pribor za pripremu hrane, vreće za spavanje, lampe…Ponesite i mali prenosivi štednjak jer, iako je street food jako ukusan, morate paziti i da vaša prehrana bude uravnotežena. Naposljetku, sve stvari slažite u praktične kutije i uvijek vraćajte sve na svoje mjesto. Dobra organizacija je ključna.
UNAPRIJED ISPLANIRAJTE RUTU PUTOVANJA I PROVJERITE GDJE SE SMIJETE PARKIRATI PREKO NOĆI
Uvijek planirajte putovanje tako da ne vozite do kasno u noć i kroz iskustva ostalih vozača provjerite koliko vam je potrebno vremena do određene destinacije. Google Maps će vam biti sjajan saveznik u što bržem dolasku na željenu destinaciju, a imajte na umu i da je za vožnju kampera potreban poseban fokus. Naime, obzirom na samu veličinu i težinu kampera, prilikom voženje ne biste trebali kočiti naglo, naglo skrećeti, ubrzavati…
Navečer možete ići u kamp ili se parkirajte na mjesta predviđena za to - online istražite koji je „camper stops“ najbliži lokaciji koju posjećujete. Prilikom razgledavanja gradova, za zaustavljanje možete koristiti javna parkirališta.
VODITE RAČUNA O GORIVU I ZALIHAMA HRANE, VODE, HIGIJENSKIH POTREPŠTINA...
Najgori scenarij koji se može dogoditi jeste situacija kada vam do naredne benzinske crpke treba više od sat vremena, a vi ste gladni, žedni i gotovo bez goriva. Vi ste režiser i scenarist vašeg odmora, a ovaj kadar biste svakako trebali izbjegavati.
Naposljetku, priključite se grupama na društvenim mrežama koje donose praktična iskustva strastvenih kampera, ali i posjetite specijalizirane web stranice koje imaju detaljan popis svih sitnica koje trebate znati o putovanju s kamperom te uživajte u avanturi koja će rezultirati uspomenama za cijeli život.
TEKST: Dragana Rauš
Senajda Muminović je djevojka koja spaja umjetnost i marketing, estetiku i strategiju, note klavijature i boje dizajna. Nakon što je ljubav prema muzici pretočila u osjećaj za detalj, Senajda je svoj Bihać pretvorila u scenu na kojoj svakodnevno piše i režira priče. Bilo da su to vizuali za društvene mreže, kampanje za hotel Kostelski Buk ili trenuci koje dijeli sa svojom online zajednicom.
Kao mikroinfluensarka koja voli turizam, gastronomiju i sve što je lijepo, s nama danas dijeli svoje male, ali dragocjene lokalne preporuke - Bihać kakav se ne vidi na razglednicama, nego kroz njene oči.
Bihać koji se osjeti
Kad Senajdu Muminović pitate šta posjetiti u Bihaću, njen odgovor nikad nije samo spisak lokacija, već mali putopis koji miriše na svježi zrak Une i zvuči kao šum slapova. Kao umjetnica, marketing menadžer i mikroinfluensarka, ona zna da ljepota nije samo u pejzažu, već u osjećaju koji vam to mjesto ostavi.
Početak priče: Kostelski Buk
Zato svako putovanje kroz Bihać, ako pitate nju, počinje u hotelu Kostelski Buk, mjestu koje je više od smještaja. Smješten svega osam kilometara od centra, s pogledom na slapove rijeke Une, ovo je oaza mira, zvuka vode i domaće hrane koja oduševljava. Idealno za opuštanje i punjenje baterija prije nego se prepustite avanturi.
A avantura ovdje znači samo jedno: Nacionalni park Una. Njegov veličanstveni Štrbački Buk je najimpresivniji vodopad u BiH, tirkizna voda koja se razbija o stijene i stvara prizor koji ni jedna fotografija ne može u potpunosti uhvatiti. Tu je i Martin Brod, slikovito mjesto s moćnim slapovima i autentičnom razgledničkom atmosferom za sve koji vole prirodu i objektiv.
Mali raj: Japodski otoci
Da Bihać zna biti i bajkovito miran dokazuje Japodski otoci - mala oaza povezana drvenim mostićima, savršena za šetnje, piknik ili jednostavno predah uz šum Une.
Srce grada
A onda - centar grada. Senajda vjeruje da pravi Bihać treba doživjeti i u njegovom srcu: Kapetanova kula, Fethija džamija, gradski muzej, centralni park Gelenderi, i naravno, kafići i restorani gdje se priča o gostoprimstvu pretače u svaki tanjir i šalicu kafe.
Rafting: Una se mora doživjeti
I na kraju, da Una ne bude samo pozadina, Senajda vas vodi na rafting, jer rijeku treba osjetiti. Bilo da ste adrenalinski tip ili porodica željna blage avanture, rafting staze Une obećavaju uspomene koje se dugo prepričavaju.
Bihać: ljubav na prvu
Za Senajdu, Bihać nije samo destinacija, to je ljubav na prvu. Spoj prirode, kulture, avanture i ljudi zbog kojih se turisti uvijek vraćaju ovom gradu.
Vidjeli ste slike? Vrijeme je da dođete po kadrove koje će pamtite samo vi.
Foto: @se_najda14
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!