TEKST: Ana Rotim

DATUM OBJAVE: 24.1.2023.

Adelisa i Alija protagonisti su romantične priče koja se tijekom jednog od najhladnijih mjeseci u godini. 


Vinograd prekriven snježnim pokrivačem bio je savršena kulisa ovog intimnog vjenčanja te je ohrabrio mladence na kreiranje vječnih uspomena koje će mnogima instant izmamiti osmijeh na lice. Naime, Adelisa i Alija zamijenili su svoju obuću dubokim čizmama te obgrljeni snježnom mećavom stali pred objektiv bh. fotografkinje Berine Susko





Lokacija zimske idile mladog para bio je Wine Club Hedona, a kako nam je otkrila vlasnica vinskog podruma Sajra nakon same romantične ceremonije mladenci nisu puno dvoumili kada je spomenuta ideja o kreiranju fotki na snijegu. Vrlo su se vješto snašli i kreirali jedinstvene vječne uspomene.





Mladenci su se odlučili za cvjetne aranžmane jednostavnog stila gdje su bijeli motivi, cvijeće ali i zanimljivi dodaci poput jabuka i šišarika imali glavnu ulogu, dok su kao inspiracija poslužile upravo snježne pahulje.

U razgovoru s našim uredništvom vlasnica Wine Club Hedona, Sajra otkrila nam je detalje uređenja za koje je bila zaslužna Enisa iz galerije cvijeća „Višnja“, koja je u dogovoru s mladencima kreirala unikatne i personalizirane cvjetne aranžmane. 

Ovu romantičnu priču zimski dani su zaokružili na prekrasan način, a fotografije događaja donosimo u nastavku. 


* * *
Foto: Wine Club Hedona


Bonjour

Kultna silueta Sarajeva: Viđate je na fotografijama, ali da li znate njenu priču?

TEKST: Ada Ćeremida

Kultna silueta Sarajeva: Viđate je na fotografijama, ali da li znate njenu priču? Kultna silueta Sarajeva: Viđate je na fotografijama, ali da li znate njenu priču?

Na obali Miljacke, iza elegantnih neogotičkih fasada i pod kupolom koja dominira horizontom Sarajeva, stoji Akademija likovnih umjetnosti.

Jedno od najljepših arhitektonskih djela Sarajeva, danas simbolizira umjetnost i kreativnost, ova zgrada je nekada imala potpuno drugačiju svrhu.





Historija Akademije likovnih umjetnosti usko je povezana s dolaskom Austro-Ugarske u Bosnu i Hercegovinu 1878. godine, kada Sarajevo doživljava intenzivne društvene i kulturne promjene.


Foto: @tarikjesenkovic



Potreba za bogoslužnim prostorom dovela je do izgradnje Evangelističke crkve, prema projektu jednog od najvažnijih arhitekata tog vremena Karla Paržika.


Foto: Sarajevski list, 1899.



Kada govorimo o arhitektonskoj ostavštini Sarajeva, teško je ne spomenuti Karla Paržika, genijalnog češkog arhitekta koji je svoj pečat ostavio na brojnim znamenitostima grada Sarajeva.

Grandiozna crkva, izvedena u eklektičnom spoju romansko-bizantijskog stila, svečano je otvorena 19. novembra 1899. godine, dominirajući urbanim pejzažom Sarajeva. Nakon Prvog svjetskog rata izgubila svoju funkciju, jer je austrougarska vojska, zajedno s većinom evangelista, napustila grad. 


Foto: Nedeljko Rosić, 1980.


Novi život kroz umjetnost

 

Godine 1981., nakon što je crkvena imovina prenesena gradu, zgrada je transformirana u Akademiju likovnih umjetnosti. Danas, kroz monumentalni most Festina Lente, koji se poput modernog luka proteže prema ulazu Akademije, dolazimo do arhitektonske simfonije prošlosti i sadašnjosti.

Stakleni refleksi mosta i njegova metalna struktura sjajno kontrastiraju klasičnoj ljepoti bijelih zidova i zelenkaste kupole, stvarajući savršen kadar za sve zaljubljenike u arhitekturu i estetiku.

Foto: @academyoffineartssarajevo

***
Naslovna fotografija: Bonjour.ba


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!