Trešnja je najzdravije voće sezone - Bonjour.ba - bh.lifestyle magazin

Trešnja je najzdravije voće sezone

Tekst:

Bonjour.ba

BEAUTY SAVJETI
22.5.2014.

Deset razloga zašto trebate jesti trešnje   Živite li u Hercegovini, jedan od razloga zbog kojih se radujete proljeću zasigurno je i činjenica da je to sezona trešanja, jednog od omiljenog nam sezonskog voća. Mnoge za trešnje vežu i uspomene na prvo penjanje uz stablo i oguljena koljena zarađena pri silasku ili na prvu krađu koja podrazumijeva preskakanje susjedove ograde, a sve to s ciljem da se dočepaju barem šake pune ovog sočnog voća. Ono što nismo znali kao djeca je da je šaka trešanja, krcata vitaminima i antioksidansima, zlatni rudnik zdravlja i ljepote. Idući put kad posegnete za trešnjama, imajte na umu sljedeće:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Trešnje su snažan antioksidans
Trešnje se, zajedno s višnjama, borovnicama, ribizlama, kupinama i jagodama, smatraju za voće s najvećom dozom antioksidansa. Razlog tomu su spojevi fenola pronađeni u ovom bobičastom voću. Redovnim konzumiranjem zato dokazano sprječavaju stvaranje raka i nastanak kardiovaskularnih bolesti, usporavaju razvoj već nastalih kancerogenih stanica i općenito utjecaje slobodnih radikala.

2. Niskokalorične su
Energetska vrijednost 100 g svježih trešanja iznosi 32 kcal.

3. Povoljno djeluju na izlučivanje vode iz organizma i umanjuju bolove
Trešnje su bogate kalijem, stoga potiču izlučivanje vode iz organizma. Na taj način rasterećuju srce i krvotok.
Antocijanini, kojima su trešnje bogate, smanjuju bolove i blokiraju upalne enzime. Znanstvenici kažu da je 20 trešanja 10 puta učinkovitije od aspirina, te pozitivno utječe na giht i bolove od artritisa.

4. Smanjuju loši kolesterol
Trešnje su na trećem mjestu kada je u pitanu voće koje smanjuje LDL kolesterol, koji doprinosi stvaranju arteroskleroze i često dovodi do srčanog i moždanog udara. Sok od trešanja jača srce i krvne žile.

5. Imaju nizak glikemijski indeks
Glikemijski indeks pokazuje kako namirnica, nakon konzumiranja, djeluje na razinu glukoze u krvi i utječe na lučenje inzulina. Hrana s visokim glikemijskim indeksom uzrokuje jače lučenje inzulina i nagli pad razine glukoze u krvi, dolazi do hipoglikemije i pojačanog osjećaja gladi, posebice za slatkim. Trešnje neće naškoditi ni dijabetičarima jer je najveći dio šećera iz trešanja u obliku koji im ne škodi.

6. Sprječavaju nastanak zubnih naslaga
Antibakterijske susptance iz trešanja sprječavaju nastanak zubnih naslaga i karijesa, te ublažavaju probleme s desnima.

7. Smanjuju nastanak bora i jačaju proizvodnju kolagena
Biljni pigmenti antocijanini i bakar, kojima trešnje obiluju, jačaju vezivno tkivo i sprječavaju nastanak bora tako što uništavaju štetne enzime koje kožu čine naboranom i starom. Usto, djeluju i na otklanjanje celulita.
Osim što ćete ih konzumirati, trešnje možete koristiti i kao tretman za ljepotu. Dovoljno je da izvadite koštice iz nekoliko trešanja, propasirate ih i smjesu stavite na lice dvadesetak minuta. Nakon što isperete masku mlakom vodom, koža će biti hidrirana i zategnuta, a pore smanjene.

8. Izvor vitamina
Trešnje su izvor vitamina C koji ima antioksidativna svojstva, štiti od infekcija, pospješuje apsorpciju željeza, ubrzava zacjeljivanje rana i bitan je za zdravlje zubi i kostiju. Osim toga sadrže vitamine A i B.

9. Potiču probavu
Trešnje olakšavaju tegobe kod čira na želucu, sprječavaju stvaranje plinova u crijevima, potiču njihov rad i umanjuju nadutost.

10. Njihove peteljke povoljno djeluju na mokraćni sustav
Osim samog ploda, i peteljke sadrže tvari koje pozitivno utječu na naše zdravlje. Čaj od sušenih peteljki potiče izlučivanje mokraće, te izbacivanje kamenaca iz bubrega i mokraćnog mjehura.

A.S.
Foto: sjemenarna.com


Povezani članci

Najpopularniji članci

Posljednje objavljeno