TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 28.10.2015.
„Ako vam je hladno, čaj će vas ugrijati. Ako vam je vruće, čaj će vas rashladiti. Ako ste depresivni, čaj će vas razveseliti. Ako ste uzbuđeni, čaj će vas smiriti .“- jedna je od citiranijih izjava o ovom aromantičnom čarobnom napitku.
Čaj je jedan od najpopularnijih napitaka, čije je ispijanje u određenim kulturama postalo stvar umjetnosti i simbol za užitak. Kultura ispijanja čaja potječe iz Kine, no, već u 13.stoljeći brojni Europljani su bili oduševljeni ovim zdravim, aromatičnim i ukusnim pripravkom. Budući da su nam jesenski dani nezamislivi bez ovog toplog napitka, donosimo vam par važnih činjenica o podrijetlu, pripremi i čuvanju čaja.
#Čajevi su različitog porijekla
Većina čajeva poput crnog, zelenog i bijelog čaja, dolaze iz porodice Camellia sinensis i imaju prirodno kofein u sebi. Biljni čajevi nastaju od sušenih biljaka, plodova ili cvijeća, poput kamilice i mente. Tu su i crveni čajevi, porijeklom iz Afrike.
#Temperatura kipuće vode za pripremu čaja varira od vrste do vrste
Zeleni i bijeli čajevi zahtijevaju za pripremu vodu proključalu na najmanje 150 stupnjeva Celzijusa, a najjača sorta, crni čaj zahtjeva kipuću vodu zagrijanu i do 212 stupnjeva Celzijusa. Prije pripreme čaja zato svakako provjerite koja je temperatura vode preporučena za čaj koji pijete.
#Priprema čaja također ovisi od vrste do vrste
Zeleni čajevi imaju tendenciju bržeg kuhanja, dakle vrećicu biste u čaši za čaj trebali držati od 1 do 3 minute, dok je za biljne čajeve prosjek od 4 do 6 minuta.
Foto: unsplash.com
#Prirodni čajevi su zdraviji od čajeva kupljenih u supermarketu
Dokazano je da su prirodni čajevi puno zdraviji, budući da proizvođači često, kako bi uklonil gorčinu čaja i tako ga prilagodili globalnoj kupovini, prilikom proizvodnje vrećica čaja uklone i zdrave antioksidanse iz čaja.
#Mrlje od čaja na zubima spriječite uz pomoć mlijeka
Ukoliko želite spriječiti čaj da mijenja nijansu vaših biserno bijelih zubi, idući put u čaj dodajte par kapi mlijeka. Brzo i djelotvorno rješenje koji mnogi rado koriste.
#Pravilno skladištenje čaja
Vaše domaće čajeve uvijek čuvajte u nepropusnim kutijama na hladnom i suhom mjestu, daleko od svjetlosti, topline i vlage.
#Čaj se odlično slaže i sa vašim doručkom ili ručkom
Ovisno o vrsti, čajevi se također mogu odlično složiti s vašim jelovnikom.
Zeleni čaj će se odlično složiti sa suptilnim okusima kao što su salata od piletine i sendvič od potočarke sendviča, dok će aroma crnog čaja nadopuniti namirnice poput čokolade i crvenog mesa.
***
Naslovna fotografija: unsplash.com
Tekst: BONJOUR.ba
TEKST: Dragana Rauš
Evo šta smo prvo primijetili… Besprijekorno postavljeni stolovi. Tim mladih, složnih ljudi. Logo izvezen na platnenoj salveti. Nenametljiv i uredan enterijer. Ukratko: sklad koji naslućuje da je Milunka mjesto na kojem stvari funkcionišu baš kako treba.
Prvi predstavnik ovog pozitivnog primjera ugostiteljstva je mladi chef Saša Stanivuković. Donio je znanje iz inostranstva, ali ono što je još važnije - vratio ga je kući. Slovenija ga je naučila koliko je važno da sve što izađe iz kuhinje bude jednako iskreno i precizno. Ono što je već imao u sebi su kreativnost, hrabrost i ljubav prema ovom poslu.
Mi smo uživali u večeri u slijedovima. Jela su na meniju dostupna i pojedinačno, ali zajedno pričaju posebnu priču.
Evo kako je to izgledalo: carpaccio s mikrobiljem i biberom, zatim tatarski biftek s wasabi majonezom i uljem od vlasca. Ravioli, nestvarno bogatog ukusa, punjeni pistacijom i tijestom od čak 48 žumanaca. Glavno jelo i favorit mnogih: juneći obrazi, sporo pripremani 12 sati, na kremi od krompira, celera i mrkve. Hrskavo pecivo bez aditiva, sa divljim kvascem, detalj koji možda ni ne primijetiš, ali tvoje tijelo hoće.
Ako ste iz Banjaluke, velika je šansa da ste bar jednom probali neki desert iza kojeg stoji Stefan Ilić. Njegovi su prepoznatljivi po tome što izgledaju kao male skulpture, sa neočekivanim i interesantnim ukusima. Zbog tog posebnog, gotovo umjetničkog pristupa, bilo je prirodno da postane dio tima Milunke.
Enterijer jasno komunicira šta možeš očekivati na tanjiru. Moderan i uredan, čini da se gost osjeća ugodno, bez da pretjerano odvlači pažnju od glavne teme: kuhinje koja ostavlja najveći utisak.
Osvjetljenje poziva na romantičnu večeru u dvoje, a lokacija je takva da kad završiš, vrlo lako možeš prošetati jednim od najljepših banjalučkih šetališta pored Vrbasa. Dodatan savjet: za najbolji doživljaj rezerviši večeru i posmatraj zalazak sunca iz bašte.
Još jedna interesantna informacija - Milunka nije statična. Vole da uvode tematske večeri, da gosti probaju nešto novo, da svaka posjeta bude drugačija. Japan, Grčka, Španija… Dovoljno je da ih zapratite na Instagramu i uhvatite novo iznenađenje.
Takođe, kuhinja stalno osluškuje potrebe gostiju. Meni koji je sada aktuelan važi do kraja ljeta, a onda stiže novi, skrojen po sezoni i željama onih koji se vraćaju.
Jedino što se ovdje ne mijenja je tim koji dijeli iste vrijednost i ideja da ugostiteljstvo znači da se svako osjeća dobrodošlo.
Foto: Dragana Rauš za Bonjour
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!