TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 6.1.2018.
Na našoj novogodišnjoj listi svakako se nalazi organizacija poslovnih i privatnih obaveza, više brige o zdravlju i prehrani, manje stresa, ali naravno i bolja organizacija i pospremanje doma. Zato smo odlučili poraditi na pretrpanim ladicama, nedovoljno iskorištenim ormarićima, stvarima koje se u neorganiziranosti učestalo gube te pametno organizirati posteljinu, ručnike i deke u domu. Z
#1 Korak: Sortiranje i odabir najljepših modela
Posteljine koje su oštećene, dugotrajno umrljane ili ih niste nikada koristili, izbacite ili darujte. Najveći problem u organizaciji posteljine je upravo to što je ima previše, a kada se riješite nepotrebnih komada, lakše ćete njome upravljati, slagati ju i organizirati.
#2 Korak: Iskoristite prazne police
Mislimo na košare, pregrade, zidne police. Uz pomoć njih izbjeći ćete kaos te će učiniti sve estetski ljepšim.
#3 Korak: Oslonite se na kartice
Kad kažemo kartice mislimo na one sa imenima. Neka u jednoj košari bude posteljina za jedan krevet, a druga za drugog stanara vašeg toplog, odsad puno organiziranijeg doma. Na svaku dodajte različitu oznaku. Uostalom, ukoliko sve označite i oni će lakše doći do svoje posteljine i neće učestalo tražiti vašu pomoć u odabiru.
#4 Korak: Usavršite umjetnost slaganja
Većina problema u organiziranju posteljine nastane jer dosta ljudi ne zna složiti svoju posteljinu. Ne postoje stroga pravila, ali nastojite ih složiti tako da se skliski materijali ne kližu i ne urušavaju u trenutku kada otvorite ormarić, a ručnike složite prema veličini police na kojoj se nalaze.
#5 Korak: Neka i posteljina ima svoju hijerarhiju na policama
Na najveće i najniže police pokušajte staviti stvari koje zauzimaju najviše prostora, dok za manje police rezervirajte manje ručnike, posteljine od skliskih materijala i slično.
#6 Korak: Uvijek isti dan u tjednu mijenjate vašu posteljinu
Recimo to ovako, ukoliko nemate određen dan kad čistite i perete vaše plahte, ubrzo ćete se ponovo sresti sa kaosom s početka članka. Poanta, kreirajte ritual i naviku.
Foto: pinterest.com
TEKST: Ada Ćeremida
Iako za mnoge od nas čišćenje doma ne predstavlja pretjerano zabavan zadatak, ono je ujedno oznaka početka novog perioda i sjajan način da još ljepše zakoračimo u novo godišnje doba i toplije temperature.
Oslobađanjem prostora od nepotrebnih stvari, kreirat ćemo interijer u kojem ćemo više uživati.
Poticat će bolje raspoloženje, iznova oslikavati naš karakter, a čišći dom dodatno će pridonijeti osjećaju pripadnosti i prozračnosti.
Osigurat će nam bistrije razmišljanje i ugodu, a u ovom periodu, to je baš ono što nam treba. Obzirom da je proljeće tu, sada je pravo vrijeme da napravite prve korake na polju čišćenja i dozvolite proljeću da unese svoju magiju u vaš dom.
I ne zaboravite, ne morate žuriti s cijelim procesom. Uzmite vremena, upalite svijeće i otvorite prozor. Upalite muziku i krenite s cijelom avanturom.
Napravite popis za čišćenje
Bit ćete puno brži i efikasniji ako napišete popis za čišćenje, a onda i krenete u realizaciju. Samo zapisivanje pomaže u vizualizaciji obveza koje imate, a osjećaj zadovoljstva koji se javi kada prekrižite jednu od stavki, savršena je motivacija za nastavak.
Foto: @ellakarberg
Prije brisanja prašine, riješite se nepotrebnih stvari
Iz svake prostorije u domu. Iz kupaonice izbacite kozmetiku i artikle kojima je prošao rok trajanja, iz ormara odjeću koju više ne nosite, a iz ladica stare račune, papire, olovke koje ne rade i ukrase koje nećete koristiti.
Isto napravite i u kuhinji pregledajte ladice i ormariće te očistite frižider. Jednom kada se riješite svih nepotrebnih stvari, osjećat ćete se poletnije i bolje jer je jedna loša veza po vas upravo završena, a vi se u vašem domu osjećate još više u balansu.
Očistite staklene, a zatim i ostale površine
Za brisanje staklenih površina u domu neće vam trebati puno vremena, a temeljito čišćenje prozora rezervirajte za drugi dan. To će vam pripomoći da ne izgubite motivaciju, ali bit ćete i posvećeniji svakom od zadataka.
Foto: @josefinehj
Vrijeme je za čišćenje kupaonice i kuhinje
Kuhinju redovito čistite antibakterijskim sprejom i papirnim ručnicima kako bi se uklonile sve bakterije i vlaga. Sada dodatnu pažnju usmjerite ka čišćenju frižidera, brisanju i sortiranju polica i naravno temeljitom čišćenju štednjaka.
Obzirom da se kupaonica redovito koristi, kako biste ju održali čistom, koristite proizvode protiv kamenca i plijesni, a pojedini gelovi i dodaci pobrinut će se i za ugodan miris.
Nanesite specijalizirano sredstvo za čišćenje na umivaonike, kade i tuševe, ali i WC školjku te temeljito očistite, a onda prebrišite i pod kupaonice, odnosno podne pločice sredstvom za čišćenje i krpom.
Očistite sav namještaj s tkaninom
Sada je pravo vrijeme da vašem namještaju date osvježenje uz preparate koji će ih očistiti, ali i dodatno osvježiti same materijale i boju. To možete postići s aktivnom pjenom koju možete umasirati vlažnom, mekom spužvom ili četkom.
Usisavanje i ribanje ostavite za kraj
Završni korak neka bude čišćenje podova koje će ostaviti mirisan trag.
Foto: @josefinehj
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!