TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 15.2.2015.

"Beograd je niskobudžetni New York", rekao je jednom Momo Kapor. Kada čujete takvo što, logičan potez je spakovati kofere, sjesti u auto i posjetiti srpsku prijestolnicu udaljenu tek nekoliko sati vožnje.

Koji su gradovi na vašoj listi mjesta koja želite posjetiti za života? Pariz, London, Barcelona, Amsterdam, New York, Peking? Želite među prstima osjetiti pijesak plaža Balija, mirisati plumerije Tajlanda, kupati se u Karipskom moru, osjetiti snijeg Chamonixa, piti irsko pivo ili slušati jazz u nekom njujorškom underground klubu? Dijelim vaše želje.
Ali, prije nego odlutate od mene i odmaštate da ste na nekoj od tih lokacija, jeste li prošetali opatijskom Lungomare ili mostarskim starim mostom, jeli ribu u konobici u Splitu, probali domaće pivo zagrebačkih pivara ili ćevape u srcu Sarajeva? Jeste li posjetili Ramsko jezero, plesali na beogradskim splavovima, okupali se ispod slapova Kravice, obišli muzej u Fojnici ili se spustili niz Jahorinu?

Primijetili ste koliko cijenimo prirodne ljepote i kulturu dalekih nam zemalja, a ignoriramo stvari koje su nam pred nosom?
Moje prosvjetljenje dogodilo se krajem prošle godine, stoga sam ovu novu odlučila posvetiti otkrivanju grubo zapostavljenih domaćih terena, Bosne i Hercegovine i njoj okolnih zemalja. Prva postaja bio je Beograd.
Glavni grad Republike Srbije nalazi se na ušću Save u Dunav, ima oko milijun i pol stanovnika i grad je koji će vas šarmirati na prvu. Pet je stvari koje nikako ne smijete propustiti činiti dok ste u Beogradu:

1. Otvorite oči, gledajte gore

Na svakom koraku ćete primijetiti stvari koje će vas nasmijati, raznježiti ili ostaviti bez daha. Spomenici i arhitektura tek su djelić toga. Zavirite u lokalne sajmove antikviteta i ručnih radova dok šetate Knez Mihailovom, kušajte kuhano vino i slatkiše sa simpatičnih štandova, priuštite si kavu u hotelu Moskva ili otiđite na kružnu vožnju tramvajom.

{gallery}2015/2015_02/beograd-otvori-oci{/gallery}

2. Posjetite Beogradsku tvrđavu i Kalemegdan

Ako tražite mjesto s fantastičnim pogledom na Beograd na kojem ćete istovremeno doznati više o povijesti Beograda, Beogradska tvrđava i park Kalemegdan moraju se naći na vašoj listi.

{gallery}2015/2015_02/beograd-kalemegdan{/gallery}

3. Kušajte različitu hranu u lokalnim restoranima

Ako vidite da je u nekom restoranu gužva, stanite u red, vjerojatno se isplati. Beograd je krcat restoranima u kojima možete probati štošta, od čiste tradicionalne kuhinje, preko talijanske i francuske, sve do istočnjačke. Na odabranim mjestima je hrana toliko dobra da nećete imati vremena ni da je uslikate :)

{gallery}2015/2015_02/beograd-restorani{/gallery}

4. Upoznajte svaki kutak Skadarske ulice

Skadarlija je beogradski Montmartre, boemska četvrt u kojoj su u 19. i 20. stoljeću stanovali brojni umjetnici koji su ostavili trag u toj eri. Ulica prekrivena kaldrmom okružena je zgradama u kojima su smještene neke od najpoznatijih beogradskih kafana i restorana. Ako vas poput mene prati luda sreća i uhvatite stol u nekom od njih, uz srpske delicije, rakije i vina, domaćini će vas počastiti i glazbom uživo, točnije dovest će tamburaše za vaš stol. Zabava zagarantirana.

{gallery}2015/2015_02/beograd-skadarska{/gallery}

5. Uskočite u vremeplov

Ne sjećate se baš najbolje kako je to bilo živjeti u vrijeme Jugoslavije ili se tad još niste rodili? Muzej istorije Jugoslavije će to ispraviti. Ovo je ustvari muzejski kompleks koji čine tri muzeja - "Muzej 25. maj", "Kuća cveća" i "Stari muzej".
Ja sam imala tu sreću da "Muzej 25. maj" posjetim za vrijeme trajanja izložbe "Nikad im nije bolje bilo?" koja govori o svakodnevnom životu u Jugoslaviji u periodu od 1950-ih do 1990-ih. Preko 200 predmeta, 400 fotografija i 20 videozapisa dočarat će vam kako je to bilo živjeti u vrijeme kada su naši roditelji bili u našim godinama. Kroz blagdane koji su obilježili doba ove socijalističke republike, glazbu, razonodu i modu koja je vladala u tom dobu, izložba je pravi pravcati vremeplov.
"Kuća cveća" je sagrađena 1975. godine po projektu arhitekta Stjepana Kralja. Služila je kao zimski vrt u kojem je Josip Broz Tito radio i odmarao. Po njegovoj želji, Tito je sahranjen u središnjem dijelu u kojem se nalazi vrt. Okolne prostorije danas služe kao muzej posvećen njegovom liku i djelu u kojem možete vidjeti gdje je putovao, s kim se družio, koji su bili njegovi hobiji i, ono meni najzanimljivije, što je pritom nosio. Poznat kao čovjek s besprijekornim stilom, Tito je imao zavidnu kolekciju odijela i modnih dodataka koje u muzeju možete vidjeti izbliza.
U "Starom muzeju" izložena je etnografska zbirka muzeja, kao i svi pokloni kojima su Tita često obasipali državnici i običan narod iz cijelog svijeta.

{gallery}2015/2015_02/beograd-muzej-istorije-jugoslavije{/gallery}

Foto: Anja Stojkić

 


Bonjour

Bihać: mjesta koja morate doživjeti - preporuke djevojke koja ga zna najbolje

TEKST: Dragana Rauš

Bihać: mjesta koja morate doživjeti - preporuke djevojke koja ga zna najbolje Bihać: mjesta koja morate doživjeti - preporuke djevojke koja ga zna najbolje

Senajda Muminović je djevojka koja spaja umjetnost i marketing, estetiku i strategiju, note klavijature i boje dizajna. Nakon što je ljubav prema muzici pretočila u osjećaj za detalj, Senajda je svoj Bihać pretvorila u scenu na kojoj svakodnevno piše i režira priče. Bilo da su to vizuali za društvene mreže, kampanje za hotel Kostelski Buk ili trenuci koje dijeli sa svojom online zajednicom.

 

 

 

Kao mikroinfluensarka koja voli turizam, gastronomiju i sve što je lijepo, s nama danas dijeli svoje male, ali dragocjene lokalne preporuke - Bihać kakav se ne vidi na razglednicama, nego kroz njene oči.

 

 

 

 

Bihać koji se osjeti

Kad Senajdu Muminović pitate šta posjetiti u Bihaću, njen odgovor nikad nije samo spisak lokacija, već mali putopis koji miriše na svježi zrak Une i zvuči kao šum slapova. Kao umjetnica, marketing menadžer i mikroinfluensarka, ona zna da ljepota nije samo u pejzažu, već u osjećaju koji vam to mjesto ostavi.

 

 

 

Početak priče: Kostelski Buk

Zato svako putovanje kroz Bihać, ako pitate nju, počinje u hotelu Kostelski Buk, mjestu koje je više od smještaja. Smješten svega osam kilometara od centra, s pogledom na slapove rijeke Une, ovo je oaza mira, zvuka vode i domaće hrane koja oduševljava. Idealno za opuštanje i punjenje baterija prije nego se prepustite avanturi.

 

 

A avantura ovdje znači samo jedno: Nacionalni park Una. Njegov veličanstveni Štrbački Buk je najimpresivniji vodopad u BiH, tirkizna voda koja se razbija o stijene i stvara prizor koji ni jedna fotografija ne može u potpunosti uhvatiti. Tu je i Martin Brod, slikovito mjesto s moćnim slapovima i autentičnom razgledničkom atmosferom za sve koji vole prirodu i objektiv.

 

Mali raj: Japodski otoci

Da Bihać zna biti i bajkovito miran dokazuje Japodski otoci - mala oaza povezana drvenim mostićima, savršena za šetnje, piknik ili jednostavno predah uz šum Une.

 

 

Srce grada

A onda - centar grada. Senajda vjeruje da pravi Bihać treba doživjeti i u njegovom srcu: Kapetanova kula, Fethija džamija, gradski muzej, centralni park Gelenderi, i naravno, kafići i restorani gdje se priča o gostoprimstvu pretače u svaki tanjir i šalicu kafe.

 

 

Rafting: Una se mora doživjeti

I na kraju, da Una ne bude samo pozadina, Senajda vas vodi na rafting, jer rijeku treba osjetiti. Bilo da ste adrenalinski tip ili porodica željna blage avanture, rafting staze Une obećavaju uspomene koje se dugo prepričavaju.

 

 

Bihać: ljubav na prvu

Za Senajdu, Bihać nije samo destinacija, to je ljubav na prvu. Spoj prirode, kulture, avanture i ljudi zbog kojih se turisti uvijek vraćaju ovom gradu.

 

 

Vidjeli ste slike? Vrijeme je da dođete po kadrove koje će pamtite samo vi.

 

Foto: @se_najda14


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!