#24thSFF: TKO SU OVOGODIŠNJI DOBITNICI NAGRADE 'SRCE SARAJEVA'?

EVENT
17.8.2018.
 U sklopu ovogodišnjeg Sarajevo Film Festivala, uživali smo u 266 filmskih ostvarenja iz 56 zemalja svijeta.Sinoć je u prepunom Narodnom pozorištu održana i ceremonija dodjele nagrada, a Milko Lazarov je za film Ága dobio Srce Sarajeva za najbolji igrani film. Srce Sarajeva za najboljeg redatelja dobila je Ioana Uricaru za rumunjski film 'Limunada', dok je Srce Sarajeva za najboljeg glumca dobio Leon Lučev za ulogu u srpskom filmu 'Teret'. Zsofie Szilagyi je za ulogu u filmu 'Jedan dan' dobila Srce Sarajeva za najbolju glumicu. U nastavku pogledajte i ostale dobitnike iz svih takmičarskih kategorija ovogodišnjeg Festivala i ne zaboravite da danas imate priliku u sklopu SFF-a i pogledati sve pobjedničke filmove iz svih takmičarskih kategorija.


TAKMIČARSKI PROGRAM – IGRANI FILM

Predsjednik žirija:
Asghar Farhadi (reditelj, scenarist, Iran)

Članovi žirija:
Judita Franković Brdar (glumica, Hrvatska)
Mike Goodridge (Umjetnički direktor Međunarodnog filmskog festivala i nagrada Macao, Velika Britanija)
Brigitte Lacombe (fotografkinja, Francuska)
Ana Urushadze (Scenaristica, rediteljica, Gruzija)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM
ÁGA
Bugarska, Njemačka, Francuska
Režija: Milko Lazarov
Producenti: Veselka Kiryakova, Eike Goreczka, Christoph Kukula, Guillaume de Seille


SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG REDITELJA
Ioana Uricaru, LIMUNADA/ LEMONADE
Rumunija, Kanada, Njemačka, Švedska


SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJU GLUMICU
Zsófia Szamosi, JEDAN DAN/ EGY NAP


SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJEG GLUMCA
Leon Lučev, TERET


TAKMIČARSKI PROGRAM – KRATKI FILM

Žiri:
Konstantina Kotzamani (scenaristica, rediteljica, Grčka)
Antoneta Alamat Kusijanović (scenaristica, rediteljica, Hrvatska)
Ena Sendijarević (filmska autorica, Nizozemska, Bosna i Hercegovina)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI FILM
DAH
Bosna i Hercegovina
Režija: Ermin Bravo


SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
LEDENI BREGOVI/ ICEBERGS
SAD, Grčka
Režija: Eirini Vianelli

TAKMIČARSKI PROGRAM – STUDENTSKI FILM

Žiri:
Richard Kwietniowski (profesor na Londonskoj školi filma, Velika Britanija)
Andrea Rudert (šefica odjela za upravljanje projektima Filmfesta München/selektorica Filmschoolfesta Munich, Njemačka)
Neven Samardžić (reditelj, BiH)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI STUDENTSKI FILM
POSLJEDNJI POZIV/ LAST CALL
Mađarska
Režija: Hajni Kis


TAKMIČARSKI PROGRAM – DOKUMENTARNI FILM

Žiri:
LEENA PASANEN (direktorica festivala DOK Leipzig, Njemačka)
LUCIANO RIGOLINI (Umjetnički fotograf, producent, Švicarska)
Marina Gumzi (Producentica/ scenaristica Slovenija)

SRCE SARAJEVA ZA NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM
SRBENKA
Režija: Nebojša Slijepčević
Hrvatska


SPECIJALNO PRIZNANJE ŽIRIJA
DEVETOMJESEČNI RAT/ KILENC HÓNAP HÁBORÚ
Režija: László Csuja
Mađarska, Katar

NAGRADA ZA LJUDSKA PRAVA
ARAF
Turska, Grčka, Bosna i Hercegovina
Režija: Didem Pekün


POČASNO SRCE SARAJEVA
Nuri Bilge Ceylan, reditelj
Nijaz Hastor, vlasnik i osnivač ASA Prevent grupacije te osnivač Fondacije Hastor

CINELINK NAGRADE

NAGRADE CINELINK KOPRODUKCIJSKOG MARKETA

Žiri koprodukcijskog marketa:
Annamaria Lodato, Behrooz Hashemian, Boban Jevtić, Čedomir Kolar, Danijel Hočevar, Georges Goldenstern i Sehad Čekić

EURIMAGES COPRODUCTION DEVELOPMENT NAGRADA
SAFE PLACE
Režija: Juraj Lerotić
Producent: Boris T. Matić
Produkcijska kuća: Propeler Film
Koprodukcijska kuća: STARAGARA
Hrvatska, Slovenija

ARTE INTERNATIONAL RELATIONS CINELINK NAGRADA
MAY LABOUR DAY
Režija: Pjer Žalica
Producenti: Pjer Žalica, Aida Huseinović
Produkcijska kuća: FORUM Association for Art and Culture
Koprodukcijska kuća: Propeler Film, A.S.A.P. Films, Staragara, Bascelik, Artikulacija Film
Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Francuska, Slovenija, Srbija, Crna Gora

NAGRADA FILMSKOG CENTRA CRNE GORE
A CUP OF COFFEE AND NEW SHOES ON
Režija: Gentian Koçi
Producenti: Gentian Koçi, Blerina Hankollari
Produkcijska kuća: ARTALB FILM
Koprodukcijska kuća: Graal Films
Albanija, Grčka

EAVE STIPENDIJA
FIUME O MORTE!
Režija: Igor Bezinović
Producenti: Tibor Keser, Vanja Jambrović, Fabrizio Polpettini
Produkcijska kuća: Restart
Koprodukcijska kuća: La Bête, NOSOROGI
Hrvatska, Francuska, Slovenija

WORK IN PROGRESS NAGRADE

Work In Progress žiri:
Gabor Greiner, Kim Yutani, Marco Mueller, Serkan Yildirim i Tolke Palm

TRT NAGRADA
ZAVERA
Režija: Andrei Gruzsniczki
Producent: Alexandru Teodorescu
Produkcijska kuća: Saga Film
Rumunija

POST REPUBLIC NAGRADA
AFRICA
Režija: Oren Gerner
Producent: Itay Akirav
Produkcijska kuća: Film Harbour
Izrael

CINELINK IRIDIUM NAGRADA
IBRAHIM
Režija: Lina Alabed
Producent: Rami El Nihawi
Production company: SakaDo
Produkcijska kuća: Kirstine Barfod Film
Palestina, Libanon, Katar, Danska

CINELINK DRAMA NAGRADA

CineLink Drama žiri:
Ana Balentović, Dalibor Matanić i Paula McHarg

FILM CENTER SERBIA CINELINK DRAMA NAGRADA
GREATER THAN THE DEATH
Kreatori: Arya Su Altıoklar, Samim Türkmen
Reditelji: Erhan Yürük, Boran Güney
Spisateljica: Avni Tuna Dilligil
Producenti: Metin Alihan Yalçındağ, Mehmet Altıoklar, Yaman Birman
Produkcijska kuća: KısaKes Production
Turska

Klik i saznajte više o sljedećim pojmovima:

    Sviđa ti se članak? Podijeli ga s prijateljima.

    Povezani članci

    Članci iz rubrike

    Tekst by:

    Bonjour

    Podijeli:

    Posljednje objavljeno: