TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 6.2.2019.
Kako biste dali dodatnu živost zidovima i unijeli dinamiku u prostor, dovoljno je da uzmete čekić i čavle u ruke i kreirate malu galeriju na vašem zidu. Na zid možete dodati omiljene foto uspomene, zanimljive ilustracije, umjetničke slike ili miks svega navedenog, ako ste neodlučni.
Omiljeni je ovo trik brojnih dama uz koji na pristupačan i kreativan način kreiraju kutak koji će iznova mamiti osmijeh na lice. Kako odabrati slike, okvir i broj fotografija za zid?
Odgovor se krije u veličini zida, stilu uređenja koji vlada u prostoru i vašem karakteru.
Pri odabiru fotografija koje ćete dodati na zid pazite da iste imaju određenu poveznicu – previše različitih stilova djelovat će nepovezano. Ako je vaš stan uređen u minimalističkom stilu – birajte obiteljske fotografije u crno bijeloj boji i ilustracije, dok će se u moderno uređen stan odlično uklopiti zlatni okviri i fotografije s pregršt boja na sebi.
Neka se određene boje koje ste odabrali ponavljaju kroz fotografije na zidu i tako stvaraju poveznicu. Kada su u pitanju okviri, igrajte se njihovim veličinama. Crni okvir naglasak stavlja na sadržaj slike, dok okvir u boji krade poglede. Na zid ih možete postaviti na različite načine, no, ako tvore linije, niz fotografija će djelovati uglađenije. Prije nego postavite slike na zid, svakako isprobajte redoslijed i red slika, kako biste bili sigurni da ste pronašli optimalno rješenje. A nedoumice oko odabira motiva i uređenja zida, riješit će sjajne fotografije interijera u kojima upravo zid sa slikama instant krade simpatije.
{gallery}2019/2019_02/gallery{/gallery}
Foto: pinterest.com
TEKST: Ada Ćeremida
Ovo nije stan dizajniran da impresionira, već da umiri. Da uspori ritam, rastereti um i tijelo. Svaka tekstura, od papirne lampe do rešetkastih panela, poziva na tišinu i prisutnost.
U srcu Dorćola, jednog od najkarizmatičnijih dijelova Beograda, smjestio se stan koji nosi ime Fusuma, po tradicionalnim japanskim kliznim zidovima koji redefinišu prostor unutar doma.
Fusuma je alat za transformaciju i upravo to radi i ovaj stan. Dizajnirala ga je Danijela Mišković, a ono što je nastalo je prava urbana zen oaza.
Zen u formi enterijera
Inspirisan tradicionalnim japanskim elementima, stan zrači smirenošću, organizacijom i nenametljivom elegancijom. Već na ulazu dočekuju vas čiste linije i drveni detalji koji podsjećaju na japanske fusuma panele.
U centru dnevnog boravka dominira zid s tapetama koje prikazuju ždralove, trešnjin cvijet i zalazak sunca, detalj koji ne samo da oduzima dah, nego i pripovijeda.
Dnevni boravak kao zen kapsula
Dnevni boravak nudi nisku sofu i jastučiće za sjedenje raspoređene oko drvenog stola baš kao u tradicionalnim japanskim domovima.
Neutralne boje pijeska, kamena i drveta daju osjećaj smirenosti, dok otvorene police s rešetkastim panelima dozvoljavaju da svaki detalj diše. Knjige, bonsai drvca i dekorativne figure savršeno su raspoređeni kao da ih je slagao majstor ikebane.
Kuhinja i trpezarija: mala ceremonija svakog dana
Kuhinja se vizualno nadovezuje na dnevni boravak, ali se od njega suptilno odvaja drvenim panelima. Okrugli drveni sto i papirna viseća lampa stvaraju scenu kao iz japanskog filma.
Spavaće sobe za kontemplaciju
Spavaće sobe nastavljaju isti narativ: zidovi s ilustracijama inspirisanim japanskom arhitekturom, tople bež i zelene posteljine, drvene obloge, klupe ispod prozora koje služe i za sjedenje i za skladištenje.
Rasvjeta je diskretna, postavljena s pažnjom, a svjetlo se filtrira kroz slojeve zavesa, idealna pozadina za san ili meditaciju.
Foto: Relja Ivanić
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!