TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 8.8.2017.
Svaka ulica u koju zalutate, sa svojim jedinstvenim caféom, pločnikom, arhitekturom i neizostavnim kutkom za sve članove foodie zajednice, učinila je glavni grad Bosne i Hercegovine fotogeničnim, što redovito koriste svi obožavatelji aplikacije Instagram.
Tko god da odluči posjetiti Sarajevo može izjaviti ljubav na njegovim trgovima, lako se priviknuti na društvo domaće kave i baklave, iznova i iznova istraživati zgrade kroz prozorčić tramvaja... Uz takav doživljaj, naravno da su čar ovog grada već istražile i brojne dame koje su nam dale sjajne ideje gdje popiti kavu sljedeći put kada se nađemo na njegovim ulicama, a i gdje potražiti najslađe slatkiše, koji cafe ima najljepši pogled na grad, a koji ima neodoljivi interijer. Na Instagramu smo ih pratili kroz uske ulice, do eksterijera najzanimljivijih pubova pa i ušle u najzanimljivije uređene trgovine. Njihovu interpretaciju grada, prije no što se vi bacite na kratki photosession, potražite u nastavku.
#1 Baščaršija
Foto by @maja_topcagic
#2 Bogata arhitektura grada
Foto by @ma_petite_blog
#3 Mjesto s prekrasnim pogledom na grad
Foto by @divaisback
#4 Restorani čiji eksterijer 'poziva' na ulazak unutra
Foto by @budajilica
#5 Krovovi zgrada
Foto by @darlingitswunderbar_blog
#6 Spontane fotografije snimljene u centru grada
Foto by @selma_bijedic
#7 Interijeri popularnih slastičarnica
Foto by @iddavanmunster
#8 Zgrade koje su kulturno i povijesno nasljeđe grada
Foto by @simplyselma
#9 Interijeri popularnih lokalnih trgovina
Foto by @redzepagicaida
#10 Stepenice Narodnog pozorišta
Foto by @iva_chu
#11 Café s najukusnijom kavom
Foto by @noorofmyeyes
#12 Ulice grada
Foto by @lutkarka
-
TEKST: Bonjour.ba, Promotivni članak
Sa skoro dvije decenije iskustva u ortodonciji, prim. dr. Jasmina Grabus jedna je od onih doktorica koje ćete prepoznati po odmjerenim riječima, dubokom znanju i potpunoj posvećenosti svakom pacijentu.
Iako se dosad rijetko oglašavala javno, sve veći broj netačnih informacija na internetu potakao ju je da počne dijeliti svoje znanje i iskustvo – ne iz želje za popularnošću, već iz potrebe da zaštiti zdravlje pacijenata i ukaže na važnost kvalitetne, sigurne ortodontske prakse.
prim. dr. Jasmina Grabus
U intervjuu za Bonjour.ba, govori o estetici i funkciji zuba, zašto zagriz dolazi prije osmijeha, kako pogrešne navike u disanju i gutanju utiču na zdravlje, ali i zašto nikada ne objavljuje slike svojih pacijenata.
Doktorice, dugi niz godina ste prisutni u svojoj struci, ali vas šira javnost tek sada upoznaje. Šta vas je potaknulo da se više oglasite javno, kroz društvene mreže i intervjue?
Internet je slobodna zona gdje bilo ko ko ima neko mišljenje može to podijeliti. I to je apsolutno uredu za veliki broj tema, tako i treba biti, to je ljepota današnjeg doba. Ali kada se radi o zdravlju, ne treba baš svakoga slušati. Evidentan je porast netačnih, štetnih informacija na internetu u vezi sa stomatologijom, a posebno ortodoncijom.
Foto: @suvorovaannya
Kroz rad sa svojim pacijentima i kroz pitanja koja mi postavljaju, a i kroz ono što sama čitam i gledam na internetu, primijetila sam dosta pogrešnih navoda i uputa. Sve to je meni, kao ortodontu sa skoro dvije decenije iskustva lako prepoznati, ali neko ko tek razmišlja o terapiji ne može i takve informacije mogu izazvati više štete nego koristi.
Iz svega toga sam odlučila da podijelim svoje znanje sa širom publikom, kako bi se skrenula pažnja na ono što je zaista važno, a što se često zanemaruje u moru površnih i senzacionalnih sadržaja.
Ortodontske terapije često se percipiraju kroz prizmu estetike – “ravni zubi = lijep osmijeh”. Koliko je, iz vašeg iskustva, važnija funkcija zuba od same estetike?
Smatram da pacijenti često nisu svjesni koliko su pravilna funkcija zuba i pravilan zagriz važni za cijeli organizam i da oni utiču na naš govor, disanje, gutanje, i sve ostale sisteme u organizmu.
Često se bježi u brza rješenja, koja na prvu izgledaju fantastično, pravi “instagramski osmijeh” kako to mnogi vole nazvati, ali niko ne razmišlja o tome šta se dešava nekoliko godina, ili u nekim slučajevima čak i nekoliko mjeseci poslije, i kako ti brzi tretmani mogu uzrokovati veliku štetu. Ortodontska terapija u prosjeku traje oko dvije godine i to je period koji se ne može ubrzati bez posljedica.
Poznato je da ste “old school” doktorica – ne prihvatate odmah svaku novu tehniku. Zašto je to važno za pacijente?
Jesam, ja sam ta “stara škola” kako je mnogi nazivaju. To ne znači da ne pratim sve novosti u svijetu ortodoncije i nove tehnologije koje se pojavljuju brže nego ikad. Ja nikada ne gledam pacijente kao “eksperimente”, za mene su njihovo zdravlje i sigurnost na prvom mjestu.
Upravo zato u svojoj praksi ne koristim ništa za šta ne postoje opsežna klinička ispitivanja i validacija od uvaženih kolega sa dugogodišnjom praksom.
Zašto nikada ne objavljujete slike usta svojih pacijenata, čak ni anonimno?
Slike ne objavljujem zato što smatram da je privatnost pacijenata svetinja. Ne objavljujem čak ni kad mi pacijenti sami pošalju poređenja svog novog osmijeha sa starim.
U moru before/after slika koje možemo vidjeti na internetu danas, stotine pacijenata sa kojima sam radila cijene upravo to što proces nastanka njihovog novog osmijeha ostaje samo njihova privatna informacija. Po završetku pregleda često znam reći pacijentima da uživaju u svom novom osmijehu i da i ne gledaju kako je to prije bilo, nego da se fokusiraju na ono kako je sada.
Mnogi ne znaju koliko su zubi povezani s našom psihom. Možete li nam pojasniti na koji način stres, emocije i psihičko stanje utiču na zdravlje usta?
Najčešća prva posljedica hroničnog stresa bude primijećena upravo na zubima. Dobila sam dosta pitanja i govorila o škripanju zuba, pojavi koja dovodi do oštećenja gleđi, zubnog mesa, abrazije zuba. Stres se manifestuje i na mišiće glave i vrata, često budu bolni i napregnuti. Posljedično to postaje problem koji se prenosi i na ostatak organizma.
Šta biste poručili svima koji biraju ortodonta ili razmišljaju o nekoj intervenciji – kako da pravilno odaberu kome će povjeriti svoje zube?
Mislim da je najvažnije da potražite doktora koji postavlja prava pitanja, koji vas sluša i posvećuje dovoljno vremena. Doktor koji se drži ortodontskog protokola koji podrazumijeva pregled, potrebna snimanja, otiske vilica i temeljitu analizu.
Brzina i ortodoncija teško idu zajedno. Provjerite kakva rješenja vam doktor nudi. Povjerenje, komunikacija i dobra saradnja su temelj dobrog odnosa između ortodonta i pacijenta.
Foto: PR
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!