TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 20.11.2020.
Da li možete poželjeti ljepše buđenje na 1550 m nadmorske visine?
Kada vam je potreban bijeg od svakodnevice i želite napunite baterije, vrijeme je da kreirate plan za destinaciju koja će vas inspirirati i obogatiti.
Crna Gora je u posljednjih nekoliko godina postala vrlo zanimljiva destinacija tragačima jednih od najljepših pogleda na prirodu, a Etno selo „Smrčevo Brdo“ se već nametnulo kao oaza mira u kojem se tako lako zaboravi užurbana svokodnevnica i brige.
Naime, Etno selo "Smrčevo brdo" se nalazi na sjeveru Crne Gore, u najljepšem dijelu Nacionalnog parka Durmitor, na 8 km od Crnog jezera ili 6 km od Žabljaka.
Sve kolibice osvajaju simbiozom toplog, tradicionalnog i modernog stila interijera. Imaju potpuno opremljenu kuhinju, dnevni prostor sa pogledom, kupatilo i vanjsku terasu s udobnim prostorom za sjedenje koja obećava opuštajući odmor.
No, osim privatnog smještaja, ovo selo nudi i priliku da istražite okoliš, prošetate mirisnim livadama, okupate se u jezeru i pijete vodu sa planinskih izvora.
Foto: @markezica_d
Kolibice su ciljano kreirane sa velikim prozorima kako biste mogli uživati i u noćnom posmatranju zvijezda sa jednim od najljepših prizora. Ovo bajkovito mjesto sa prvom kafom i doručkom serviranim u krevetu ili na terasi, sa divnim pogledom na jezero naša je proporuka destinacija koje bi se trebali naći na vašoj #mustsee listi.
Foto: @ivanajovicevic
Foto: @alina_nesquik
Foto: @ricardofilipephotography
Foto: @etno_selo_smrcevo_brdo
***
Naslovna fotografija: @ricardofilipephotography
Tekst: Ilda Lihić-Isović
TEKST: Dragana Rauš
Ako vas put nanese kroz Bihać ili planirate mali bijeg do ovog grada bogatog vodom i zelenilom, River Dock je razlog više za to. Ova mala oaza na obali Une nas je podsjetila koliko je sjajno kada priroda i čovjek žive u skladu. A evo i kako to izgleda…
Drveni paviljoni i prostrane terase smjestili su se uz rijeku, bez da su narušili ijednu zelenu granu. Svuda oko vas šušti lavanda - mirisna, ljekovita, dom za pčele i leptire. Na ovom mjestu ona nije samo dekoracija, već znak koliko se vlasnici trude da budu u skladu s prirodom. Lavandu koriste i za proizvodnju kozmetičkih proizvoda, malih sapuna i mirisnih jastučića koji često završe kao pokloni za goste ili drage saradnike.
Jer River Dock nije samo mjesto za predah - to je mjesto koje je nastalo iz ideje da se čuva ono što je Una godinama davala ovom kraju. Svjesni koliko im ona daje odgovorno su joj uzvratili čišćenjem rijeke, od restorana pa sve do Ripačkih slapova.
Zanima vas kakva je hrana? Baš kako volimo! Mi smo probale unsku pastrmku s blitvom i sve je bilo kako volimo - svježe i domaće. Poznati okusi, a opet dovoljno posebni da ih se sjetite kad se vratite kući.
A tu je i ono što River Dock čini jedinstvenim: ručak na čamcu. Mirna vožnja do Ripačkih vodopada izuzetno je iskustvo za koje mi ovaj put, nažalost, nismo imale dovoljno vremena. Ako vi ipak planirate da ovo bude dio vašeg River Dock iskustva - izdvojite barem 45 minuta za vožnju i ručak na vodi. Vjerujte, Una i svježa pastrmka zaslužuju tih pola sata više.
Vožnje funkcionišu bez rezervacije. Možda ćete u sezoni sačekati 15 do 20 minuta, ali zaista vrijedi. Jer gdje ćete ljepše sačekati nego u hladu lavande, s pogledom na rijeku.
Vožnje čamcem funkcionišu bez rezervacije, a u sezoni zna biti malo gužve. Ako se desi da sačekate 15 ili 20 minuta, gdje biste to radije uradili nego u hladu pored Une, uz miris lavande i domaću tursku kafu? Ovdje čak i čekanje ima smisla - jer sve što vrijedi, vrijedi i sačekati.
Sve ovo vam zvuči kao odmor po vašoj mjeri? Pronađite ih na Instagramu: @riverdockbihac
FOTO: Dragana Rauš za Bonjour
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!