TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 5.10.2021.
Pumpkin Spice Latte je napitak od kave napravljen od mješavine tradicionalnih jesenskih začina (cimet, muškatni oraščić i klinčić), mlijeka, espressa i često šećera, preliven šlagom.
Napitak se najčešće povezuje sa Starbucksom, koji je piće prvi put ponudio 2003. godine i budući da je osvojio simpatije mnogih zaljubljenika u jesenske arome, svake sezone željno se iščekuje ponuda upravo ovog napitka.
Tačnije, toliko je popularan da čak ima i svoju skraćenicu PSL, oficijalni Instagram profil, a mi nismo mogli odoljeti da ne saznamo što ga čini toliko ukusnim, kao i zanimljiv način pripreme.
Ovo će biti idealni napitak za hladnije dane koji nam stižu, a vrlo ga je jednostavno napraviti kod kuće.
Recept smo pronašli ovdje, gdje smo i saznali da vam u biti trebaju samo tri sastojka: pire od bundeve, espresso kafa i mlijeko.
Sastojke i pripremu donosimo u nastavku, a svakako sa nama podijelite kako vam je ispao recept sa #DoYouBonjour.
Prvi korak: priprema pirea od bundeve
Izrežite bundevu na pola, izvadite meso bundeve iz sredine zajedno sa košpicama i staviti ju peći 30 min u zagrijanu pećnicu na 200 stupnjeva ili dok bundeva ne omekša, ovisno o veličini komada.
Foto: foodiesfeed.com
Možete ju ispeći samu ili posipanu sa malo smeđeg ili vanilin šećera, cimeta ili nekog drugog začina po želji.
Izvadite iz pećnice, pustite da malo odmori i nožićem ogulite koru koja se sada vrlo lako guli.
Zatim štapnim mikserom ili blenderom pretvorite pečenu bundevu u pire.
Također, ovaj pire možete čuvati u frižideru do sedmicu dana i koristiti ga za razne recepte ili jesti samog.
Drugi korak: priprema pumpkin začina
Sljedeći korak je priprema pumpkin začina kojeg također možete koristiti i kao dodatak palačincima, toploj čokoladi, zobenoj kaši ili nekom drugom ukusnom desertu.
Sve skupa pomiješate i to je to.
Treći korak: priprema sosa za kafu
Za pripremu sosa koji će ići u kafu trebat će vam:
Da biste napravili sos, samo stavite sve sastojke u malu šerpu i pirjajte oko 10 minuta.
Zatim, stavite sos u šoljicu za smoothie ili po želji procedite dok ne postane gladak.
Ovaj korak nije obavezan, ali se preporučuje.
Završni koraci:
Pripremite espresso. Mlijeko dobro zagrijte. Dodajte sos od bundeve i espresso u šoljicu i dobro promiješajte.
Zatim ulijte mlijeko u mješavinu bundeve i espressa.
Ukrasite šlagom i pospite pumpkin začinom. Uživajte!
***
Naslovna fotografija: @ver_nascht
Tekst: Ilda Lihić-Isović
TEKST: Ada Ćeremida
Nakon što smo u prvim izdanjima serijala Baščaršija ljeti otkrili mjesta koja lokalci čuvaju za sebe i komade ručnog rada koji mijenjaju interijer, sada vas vodimo na jedno od onih mjesta gdje ne sjedite dugo ali vam ostane u mislima. Mjesto koje nije fancy, nema stolove s platnenim stolnjacima ni tanjire za slikanje.
Ovdje je glavni detalj: miris.
I to onaj koji vas vraća nazad.
Skrivena niz prolaz u starom dijelu Baščaršije, na adresi Mudželiti veliki 21, pekara Imaret decenijama je opsluživala lokalne stanare, radoznale posjetioce i sve one koji znaju da miris dobarh kiflica ne vara.
Ime “imaret” vuče porijeklo iz osmanskog doba i označava javnu kuhinju koja je pripremala obroke za putnike, siromašne i vjerske škole. Sarajevo je imalo više imareta, a upravo se ovdje, u blizini Sahat-kule, smjestila jedna od najstarijih pekarskih lokacija u gradu.
Nekad je ovdje postojao samo jedan otvor jedan prozorčić iz kojeg ste, bez menija i bez staklenih vitrina, naručivali svoj somun, kiflu, hljeb. I to je bilo dovoljno. Danas, ulaskom kroz isti tunel, dočekuje vas veća ponuda, a ono što nije promijenjeno je osjećaj da ulazite u prostor koji još miriše isto kao prije 10, 20, 30 godina.
Svakako je jedna od rijetkih pekara u centru koju lokalci upisuju u rutinu: stajete po kiflu na putu kući, kupujete somun za ručak, uzimate slatku buhtlu za poslije.
I zaista, svako ima svoje “go-to” narudžbe: slana kifla s krupnom soli, buhtla s čokoladom, klasik u obliku perece. Neko će reći to je samo tijesto. Ali nije.
To je tekstura koju pamtite, slatkoća koja vas vraća na veliki odmor u osnovnoj školi, i toplina koja se osjeti odmah kroz papirnu vrećicu. I nije svaki dan isti, ali ovdje znate da će biti dobar.
Ovdje ne dolazite da ručate satima. Dolazite za trenutak. Za miris koji vas vuče natrag. Za toplinu kiflice u ruci dok stojite na drveni stočić pokraj ulaza. I dok je danas izbor širi, ono što nikad ne posustaje je miris uspomene.
Baščaršija ljeti tek se zahuktava.
Nakon kafića, ateljea i ručno rađenih predmeta, sada stižete do onih mirisa koji su dio identiteta. Naredna izdanja? Čekaju vas mjesta koja ostavljaju trag topline i dopuštaju vam da uđete u priču grada.
I… nešto neočekivano.
Produkcija: Bonjour.ba
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!