TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 29.10.2020.

Berina Stambol je direktorica marketinga u kompaniji International Health BiH, a mnogima je poznata i po svom profilu na društvenim mrežama @lepa_protina_kci na kojem dijeli svakodnevne trenutke i djelić avantura s kojima se susreće. 

Berina će vas brzo osvojiti zaraznom energijom i smislom za humor, u što ćete se uvjeriti i kroz pitanja u nastavku.

***

3 stvari koje uvijek napraviš ujutro kada se probudiš?

U našem domu prvi ustaju dječaci jer su pravi ranoranioci i čim otvore oči dolaze kod nas u krevet na naš ritual maženja. Dan počinjemo i završavamo uvijek na isti način, tih deset minuta zajedničkog maženja u krevetu nam je jako važno i to nikada ne propuštamo bez obzira na broj obaveza koji nas čeka. Nakon toga se razletimo po kući kako bi stigli dječake pripremiti za vrtić a suprug i ja se spremiti za posao. Ja pripremam doručak, suprug kafu (koju skoro nikada ne stignem ni popiti), ide tuširanje i oblačenje te odlazak u vrtić i na posao. Tih dva sata jutra je jaaaaako haotično u našem domu. :) Ali suprug i ja smo podijelili obaveze i za sada to dobro funkcioniše. Iako nekada ni sama ne vjerujem šta se sve uspije uraditi za tako kratko vrijeme, dok svi ostali još uvijek spavaju ili piju svoju prvu jutarnju kafu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ?????? ?. | ??? ?? ????? (@lepa_protina_kcii) on

Kako izgleda tvoj radni dan? 

S obzirom da radim kao direktorica sektora za marketing & pr kompanije International Health, ni moj radni dan nije tipičan radni dan u kancelariji. Sam posao zahtjeva stalnu uključenost, kreativnost, realizaciju novih ideja i ja zaista uživam u svom poslu i radu sa svojim timom. Često dani prođu u različitim snimanjima, gostovanjima u medijima ili u kancelariji gdje zajedno radimo na novim projektima. 

Kako se tvoja slika o majčinstvu mijenjala od trenutka dok si bila trudna do danas?

Meni je trudnoća bila nešto najljepše što mi se dogodilo u životu. Uživala sam u svakom danu i jedva čekala upoznati svoje dječake. Mislim da svaka žena u tom periodu osjeti promjenu, upozna neku novu sebe, nove emocije kojima je preplavljena. Samim činom poroda na svijet su došle tri nove osobe. Pored Leona & Noaha i ja sam se ponovo rodila kao potpuno nova osoba. Majčinstvo nije samo med i mlijeko. Majčinstvo je teško. To je za mene potpuno novi miks emocija sa kojima se nisam ranije susretala. Preko noći sam osjetila odgovornost, susrela se sa novim strahovima, bila u pojedinim momentima nesigurna u to da ja to mogu, da ću uspjeti biti roditelj kakav želim biti i odgojiti djecu na pravi način. Ali svaka majka je lavica. I kada misli da ne može više, da je tijelo izdaje, da nema više snage – ona to može, može i mnogo više nego što treba. Majka može sve. Jer ljubav između majke i djeteta je neobjašnjiva sila koja može čitav svijet promijeniti. 

Koji je najkorisniji savjet o majčinstvu koji si dobila, a voljela bi ga podijeliti i s drugima?

Moj je savjet da se majke što manje upoređuju sa drugim majkama i da ne upoređuju svoju djecu sa njihovim vršnjacima. Ja sam sigurna da su djeca dio svoje majke i da ona osjeća svaki njihov pokret i zna svaku njihovu misao. I sve što odluči učiniti treba biti u skladu sa tim osjećajem a ne odluka na osnovu odluke drugih roditelja i njihovih savjeta. Svako dijete je različito i posebno na svoj način. Upoređivati sebe i dijete sa drugima je samo bespotrebna briga ili za vas ili za druge roditelje. Vaš odnos sa vašim djetetom je i alfa i omega majčinstva.

Jesi li samu sebe iznenadila u nekim situacijama kada je u pitanju majčinstvo?

Mnogo puta. Postupila sam onako kako sam uvijek govorila da neću postupiti kada budem majka. Dopustila sam i dječacima stvari koje nisam mislila da ću dopustiti. Ali sam i iznenadila sebe. Koliko imam strpljenja, nježnosti i ljubavi u sebi prema njima. I koliko je važno nikada sebe ne ograničavati nekim „pravilima“ i tvrditi kako „nećete nikad...“. Jer hoćete, sigurno hoćete. Djeca vas nauče nekim novim vrijednostima i potpuno promijene percepciju. 

O kojim se stvarima vezanim uz majčinstvo ne priča dovoljno, a trebalo bi?

Od kako sam postala majka počela sam više razgovarati sa drugim majkama na temu roditeljstva, ali ne onog roditeljstva sa društvenih mreža, ne, nego realnog stvarnog roditeljstva. Mi smo još uvijek društvo koje sve ne tako „lijepe“ stvari guramo pod tepih  i stavljamo u drugi plan. Zašto ne pričamo više o tome da roditelji rođenjem djeteta mogu upasti u krizu i depresiju? Zašto se krije to da je sasvim ok i naučno objašnjeno da neke majke ne osjećaju odmah povezanost sa bebom? Zašto ne razgovaramo o tome da je prva godina roditeljstva jako teška za bračne drugove i njihovu povezanost? Mnogo je tema o kojima nerado govorimo. A trebali bi. Jer ako počnemo govori o tome, vidjete ćemo da se i drugi suočavaju sa tim problemom. Da to nije samo slučaj kod vas. Da niste sami. I da je to OK. 

Kako postižeš balans između poslovnih zadataka i majčinstva koje ne poznaje radno vrijeme? Kako ostaješ organizirana i produktivna?

Mislim da u ovom slučaju poslodavci i radne kolege imaju veliku ulogu. Oni trebaju imati razumijevanje prema tome da je njihova uposlenica također i majka. I da će sigurno biti dana kada njena produktivnost neće biti stopostotna. Ja imam veliku sreću da sam od samog početka imala podršku cijele kompanije i svojih kolega. Dobra organizacija je ključ uspjeha i to nije samo kliše. Ja svoje radne obaveze planiram mjesec dana unaprijed i redom ih ispunjavam. I u porodici sam ista takva. Sve pišem, zapisujem, raspoređujem obaveze i planiram unaprijed. Moja porodica je moja najveća ljubav, ali moj posao je odmah iza toga. I zato mi nije teško dati 100% sebe i za jedno i za drugo. 

Lekcija o roditeljstvu koju si naučila od muža?

Miran me naučio (i dalje me uči) jednoj važnoj lekciji. Da se opustim! Da više pustim djecu da budu djeca a ne da ih stalno držim na oku i kontrolišem. Desit će se i da padnu i da se udare i da se potuku i ugrizu, pa i da pojedu blato i kamenčiće.  Ali zar nismo svi prošli to u djetinjstvu? :)

Čime si se vodila pri uređenju dječje sobe i koji kutak ti je najomiljeniji? A koji je najdraži Leonu i Noahu?

Dječaci još uvijek nemaju svoju sobu, ali mogu reći da je cijeli naš životni prostor postao njihovo igralište i prilagođen je njima. :) Naredne godine planiramo njima kreirati samo njihov prostor i iskreno, kao prava vaga i veliki esteta, jedva čekam to uređenje. 

Što ti je posebno zanimljivo kod njihovih karaktera, stvari koje vole ili ne vole?

Iako su jednojajčani blizanci, Leon & Noah su potpuno karakterno različiti i savršena su kombinacija mene i supruga. Uživam gledati koliko je Leon emotivan i brižljiv prema svima, prvenstveno prema braci. On nikada neće nešto uzeti ili uraditi ako nije prvo dao braci. Stalno se grli i ljubi i prepun je ljubavi. Noah je taj koji će vas uvijek od srca nasmijati nekim svojim postupcima, on je kreativan koji uvijek ima neke svoje super genijalne ideje koje nas sve oduševe. Jako su lijepa nadopuna jedan drugom iako ih mi od početka učimo da budu individualci, svoji i različiti. Ali tu povezanost koja postoji između njih ništa ne može razbiti. Tokom dana će se potući 10 puta, ali onda će se zagrliti, poljubiti i tako zaspati. 

Koji su sitni rituali koji tebe inspiriraju i motiviraju za novi radni dan?

Koliko god dan bio haotičan, a većina ih je takvih, to vrijeme koje provedem sa njih troje mora da postoji. Ja sa njima skačem, glupiram se smijem se i mazim. I to je moja energija i pokretač.

3 stvari koje uvijek napraviš prije spavanja?

Napravim spisak obaveza za sutra, po prioritetima. Posvetim pola sata njezi sebe i svog tijela. Poljubim ih i pomirišem još jednom.

Što uvijek nosiš u torbici?

 Igračke (ako ih ja ne ubacim, oni ih ubace), vlažne maramice i sredstvo za dezinfekciju, novčanik, rokovnik i parfem. 

Što trenutno čitaš, slušaš i gledaš?

Čitam slikovnice, slušam dječje pjesmice i gledam dokumentarce o životinjama. Pa ja sam mama, zar ne? :)

Maskara ili ruž?

Maskara.

Knjiga ili film?

Film.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nema te mjerne jedinice za ovu ljubav! ? @mamasaaparatom

A post shared by ?????? ?. | ??? ?? ????? (@lepa_protina_kcii) on


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!