TEKST: Ilda Lihić-Isović

DATUM OBJAVE: 28.4.2021.

Provođenje vikenda ili godišnjeg odmora u istraživanju prirode i novih aktivnosti poput jahanja konja može se činiti neobičnim načinom odmaranja, ali upravo ovaj vid relaksacije sve je popularniji kao jedinstveni i alternativni način da upoznate ljepotu Bosne i Hercegovine i način da se nauči nešto novo na vašem putovanju.

Naime, jahanje vas približava prirodi i nudi uzbudljivu kombinaciju razvoja novih vještina, razgledavanja i avanture.

Iako je jahanje ugodnije ako imate iskustva, sada postoji mnogo opcija koje su idealne za početnike, nudeći kombinaciju satova u zatvorenom i vođenim stazama sa profesionalnim instruktorima.

Upravo zbog toga odlučili smo potražiti savršenu opciju koja uključuje oboje, časove za početnike, ali i priliku za samostalno jahanje u prirodi.

Istraživanje nas je odvelo do nove adrese, Konjičko rekreativnog centra Pegasos koji se nalazi dvadeset minuta od Sarajeva, a gdje smo saznali da: „Jahanje opušta i pomaže u borbi protiv stresa te pozitivno utiče na sveukupnu dobrobit organizma."

Foto: tripadvisor.com 

Prostor okružen jednim od najljepših krajolika i #wow pogledom na Sarajevo, na raspolaganju ima pješčanu arenu za jahanje (40x20m)  u središtu Centra i najčešće je mjesto boravka svih jahača. Pogodna je za odvijanje časova, dresurne ili preponske treninge i održavanje takmičenja dok manja, kružna arena, prečnika 16 m se nalazi u pozadini i služi za trening konja, terapijsko jahanje, početne časove za odrasle i dječije časove.

Foto: @Konjičko rekreativni centar Pegasos, Sarajevo

Moramo priznati da sva pitanja koja su nas zanimala ekipa iza centra Pegasos je podijelila sa posjetiteljima na svojoj web stranici i u nastavku donosimo neke odgovore na njih.

Koliko traje čas jahanja i kakve konje koristite?

Jedan čas traje 45 minuta - 1 sat. Za početnike koristimo provjerene konje koji imaju dugi staž u radu sa jahačima svih profila. Apsolutno su sigurni i odgojeni, sposobni osloboditi od straha i najvećeg skeptika!

Kako se obući i da li se može jahati u običnim jeans hlačama ili trenerci?

Odjeća i obuća trebaju biti prilagođei vremenskim uslovima. Profesionalne jahačke hlače su uske sa puno elastina, bilo koje druge “na taj fazon” su dobar izbor. Farmerke sa elastinom ili one malo šire su najčešći odabir rekreativnih jahača. Cipele moraju biti zatvorene i po mogućnosti na vezanje. U trenerci se također može jahati, ali i obične, šire ili hlače sa elastinom su sasvim ok.

Da li su dozvoljene tene i treba li neka dodatna oprema?

Tene su najčešći izbor svih jahača koji tek počinju. Iako propisane jahačkim pravilima, cipele za jahanje moraju imati petu od 1 cm, kada dolazite u Pegasos to nije neophodno jer smo se mi dodatno osigurali posebnim uzengijama (dijelom sedla u koji jahač postavi nogu tj. stopalo) koje na sebi imaju "korpice" koje sprečavaju prolazak stopala kroz uzengiju i time stopostotno poništavaju potrebu za jahačkim cipelama. Jedino neophodno jeste imati zaštitnu kacigu koju ćete dobiti u Centru. Na raspolaganju su i zaštitini prsluci za djecu i odrasle.

Foto: @pegasos_center

Na njihovoj web stranici također smo saznali za Program terapijskog jahanja Jahača nade koji je jedini profesionalni program terapijskog jahanja sa certificiranim instruktorima u našoj zemlji, a koji nudi ovu jedinstvenu i ključnu uslugu zajednici građana sa poteškoćama u razvoju.

Ova divna oaza nalazi se na brdu okruženom fantastičnim pogledom na grad Sarajevo sa jedne i zelenom šumom sa druge strane što je još jedna motivacija da što prije posjetite ovaj centar i iskoristite trenutke da se povežete sa prirodom.

Foto: @pegasos_center

Pojedinačni, grupni, privatni časovi ili časovi škole jahanja sa blokom od deset trening sati izbor je na vama, a više detalja saznajte na njihovoj web stranici, Facebook profilu i Instagram profilu.

Druženje sa životinjama i boravak u prirodi dokazano imaju pozitivan učinak na čovjeka stoga vam u nastavku donosimo još nekoliko divnih kadrova simbioze prirode, čovjeka i životinja, a ako se odlučite da posjetite ovo divno mjesto sigurni smo da kako budete ovladavali vještinom, uživat ćete u svakom koraku provedenom iznad tla.

***

Naslovna fotografija: @vjecita_putnica
Tekst: Ilda Lihić-Isović


Bonjour

Bihać: mjesta koja morate doživjeti - preporuke djevojke koja ga zna najbolje

TEKST: Dragana Rauš

Bihać: mjesta koja morate doživjeti - preporuke djevojke koja ga zna najbolje Bihać: mjesta koja morate doživjeti - preporuke djevojke koja ga zna najbolje

Senajda Muminović je djevojka koja spaja umjetnost i marketing, estetiku i strategiju, note klavijature i boje dizajna. Nakon što je ljubav prema muzici pretočila u osjećaj za detalj, Senajda je svoj Bihać pretvorila u scenu na kojoj svakodnevno piše i režira priče. Bilo da su to vizuali za društvene mreže, kampanje za hotel Kostelski Buk ili trenuci koje dijeli sa svojom online zajednicom.

 

 

 

Kao mikroinfluensarka koja voli turizam, gastronomiju i sve što je lijepo, s nama danas dijeli svoje male, ali dragocjene lokalne preporuke - Bihać kakav se ne vidi na razglednicama, nego kroz njene oči.

 

 

 

 

Bihać koji se osjeti

Kad Senajdu Muminović pitate šta posjetiti u Bihaću, njen odgovor nikad nije samo spisak lokacija, već mali putopis koji miriše na svježi zrak Une i zvuči kao šum slapova. Kao umjetnica, marketing menadžer i mikroinfluensarka, ona zna da ljepota nije samo u pejzažu, već u osjećaju koji vam to mjesto ostavi.

 

 

 

Početak priče: Kostelski Buk

Zato svako putovanje kroz Bihać, ako pitate nju, počinje u hotelu Kostelski Buk, mjestu koje je više od smještaja. Smješten svega osam kilometara od centra, s pogledom na slapove rijeke Une, ovo je oaza mira, zvuka vode i domaće hrane koja oduševljava. Idealno za opuštanje i punjenje baterija prije nego se prepustite avanturi.

 

 

A avantura ovdje znači samo jedno: Nacionalni park Una. Njegov veličanstveni Štrbački Buk je najimpresivniji vodopad u BiH, tirkizna voda koja se razbija o stijene i stvara prizor koji ni jedna fotografija ne može u potpunosti uhvatiti. Tu je i Martin Brod, slikovito mjesto s moćnim slapovima i autentičnom razgledničkom atmosferom za sve koji vole prirodu i objektiv.

 

Mali raj: Japodski otoci

Da Bihać zna biti i bajkovito miran dokazuje Japodski otoci - mala oaza povezana drvenim mostićima, savršena za šetnje, piknik ili jednostavno predah uz šum Une.

 

 

Srce grada

A onda - centar grada. Senajda vjeruje da pravi Bihać treba doživjeti i u njegovom srcu: Kapetanova kula, Fethija džamija, gradski muzej, centralni park Gelenderi, i naravno, kafići i restorani gdje se priča o gostoprimstvu pretače u svaki tanjir i šalicu kafe.

 

 

Rafting: Una se mora doživjeti

I na kraju, da Una ne bude samo pozadina, Senajda vas vodi na rafting, jer rijeku treba osjetiti. Bilo da ste adrenalinski tip ili porodica željna blage avanture, rafting staze Une obećavaju uspomene koje se dugo prepričavaju.

 

 

Bihać: ljubav na prvu

Za Senajdu, Bihać nije samo destinacija, to je ljubav na prvu. Spoj prirode, kulture, avanture i ljudi zbog kojih se turisti uvijek vraćaju ovom gradu.

 

 

Vidjeli ste slike? Vrijeme je da dođete po kadrove koje će pamtite samo vi.

 

Foto: @se_najda14


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!