TEKST: Nevena Divčić
DATUM OBJAVE: 19.12.2023.
Radite li više nego što možete iako su sve vaše potrebe zadovoljene?
Šta znači overreaching? Doslovni prevod Cambridge rječnika glasi ovako: ne uspjeti pokušavajući postići, potrošiti ili učiniti više nego što možete.
Per aspera ad astra
"Kroz teškoće do zvijezda" - hajde da stavimo tačku na ovo uvjerenje. U svijetu u kojem neprestano težimo ka izvrsnosti, izreka "dosegni zvijezde" postala nam je mantra. Često nam se govori da uspjeh leži u tome da se probijamo granice, premašujemo limite i konstantno težimo ka tome da ostvarimo više.
Ok, odlično, nemamo problem s procesom stvaranja i izgradnje odličnog biznisa, sjajnog poslovanja i života kakav želimo živjeti. Međutim, gubimo li s vremena na vrijeme osjećaj gdje bismo trebali povući granicu i napraviti balans?
Iako su ambicije i motivacija ključ za uspjeh u karijeri i stvaranje života kojem težimo, neprestani fokus na napredovanju može dovesti do kontraproduktivnih rezultata.
Tako što će naš fokus konstantno biti na svemu što nemamo. Šta želimo, šta tek treba da zgrabimo, kupimo, ostvarimo, uvedemo u svoj život, vidimo i upoznamo.
"Prisutnost je ključ za promjenu. Ako ne možemo biti svjesni sadašnjeg trenutka, ne možemo biti svjesni ničega." - Eckhart Tolle
Dakle, konstantno misleći na ono što tek dolazi prestat ćemo biti svjesni i zadovoljni šta se sve nalazi oko nas, šta smo već postigli i koliko smo daleko stigli. Samim tim, vremenom ćemo postati nezadovoljni trenutnom situacijom, što će rezultirati manjkom motivacije, sreće i fokusa koji su nam zapravo neophodni kako bismo ostvarili sve ono o čemu maštamo kada je riječ o budućnosti.
Money, money, money
Jedna od glavnih zamki overachivinga (postizanje više od očekivanog) je novac. Neprekidna potraga za premašivanjem granica ostvarenja često dovodi do mentalne i fizičke iscrpljenosti, ali i stresa.
Fokus na stalnom premašivanju vlastitih granica veoma lako i neprimjetno, može zasjeniti jednostavne radosti života, rasta i cijenjenja pomenutog napretka. Prihvaćanje umjerenijeg pristupa potiče zdraviji odnos prema zadanim ciljevima.
Umjereni pristup ostvarenju ciljeva potiče nas na fleksibilniji način razmišljanja, što stvara i veću toleranciju kada je riječ o neuspjehu.
Dakle, umjesto fokusiranja na veća, dodatna ostvarenja, možda je vrijeme da prihvatimo uravnotežen pristup. Prepoznajte vrijednost postavljanja realnih ciljeva, slavite napredak, svaki pa i najmanji korak i priotizirajte svoje biće, uz ambiciju.
"Balans između posla i života nije statičan, već dinamičan proces. To je konstantno prilagođavanje, prioritiziranje i pronalaženje harmonije." - Ken Blanchard
U svijetu koji veliča prekomjerno nastojanje "kroz teškoće do zvijezda", možda je vrijeme da preispitamo sebe i sadržaje koje izdvajamo kao motivaciju. Koliko su realni? Kakva očekivanja postavljamo sami sebi i šta se sve krije iza motivacione poruke koja je zadužena za naš drive?
* * *
Naslovna fotografija: @anna_makiy
TEKST: Ilda Lihić-Isović | FOTO: @maryloony
Ah, čizme od brušene kože: savršen modni dodatak koji nas diže u oblake stila, ali s njima dolazi i onaj "uh, kako ovo sad očistiti?" trenutak. Ne brinite, ovo nije nemoguća misija! Uz nekoliko trikova, vaše čizme će izgledati kao da su upravo izašle iz kutije.
Prvo pravilo brušene kože? Smireno i polako. Ako su mokre, pustite ih da se osuše na zraku. Sunce? Ne, hvala. Fen? Još veće ne! Samo strpljenje je vaš saveznik broj jedan.
Foto: @mariannnan
Otprašimo stvar!
Zgrabite četkicu za brušenu kožu (ili mekanu četku) i dajte svojim čizmama malo ljubavi. Četkajte nježno, u jednom smjeru. Ovo je prava “spa” sesija za vaše cipele – uklanjate prašinu i pripremate teren za pravu magiju.
Mrlje, mrljice: sad vas nema!
Masne mrlje? Napadamo škrobom ili dječjim puderom. Pospite malo na mrlju, ostavite preko noći i gledajte kako magično nestaje uz nekoliko poteza četke.
Vodene mrlje? Ovo je kao igra – lagano navlažite čistu krpu vodom i prebrišite cijelu čizmu. Ravnomjerna boja = pobjeda!
Tvrde mrlje? Gumica za brušenu kožu radi čuda. Imate samo običnu bijelu gumicu? To prolazi, samo budite nježni.
Dubinsko čišćenje za one ozbiljnije izazove
Vrijeme je za specijalce! Koristite čistač za brušenu kožu, nanesite malo na spužvicu ili krpu i kružnim pokretima očistite čizme. Imajte na umu da je malo čistača dovoljno, pa nemojte pretjerivati.
Zadržimo formu: doslovno!
Znate li onaj osjećaj kad čizme izgledaju kao zgužvani papir nakon kiše? Da to izbjegnete, napunite ih papirom dok se suše.
Supermoć zaštite za dugoročni efekat
Ako još nemate zaštitni sprej za brušenu kožu, vrijeme je da ga nabavite. Prskajte s distance (kao da špricate parfem – ne preblizu!) i pustite čizme da se osuše. Voila, spremne za nove stilske avanture!
Redovno održavanje jer stil ne trpi prašinu
Sjećate se četkice s početka priče? Neka postane vaš najbolji prijatelj. Četkanjem uklanjate prašinu i dajete čizmama onu svježu vibru svaki put kad ih nosite.
Imajte na umu da brušena koža voli suho vrijeme, a vi ćete voljeti kako izgleda kada je čista i njegovana. Izbjegavajte blato, kišu i snijeg (ili barem planirajte spa dan za čizme nakon takvih avantura).
* * *
Naslovna fotografija: @maryloony
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!