TEKST: Emina Smaka
DATUM OBJAVE: 4.4.2022.
Gašenje posljednjeg alarma, brzo ustajanje iz kreveta, tuširanje i stresni odlazak na posao? Ako vam ovo zvuči poznato onda je ovo tema za vas.
Ovo ne mora i ne treba da bude vaša jutarnja rutina. Na svu sreću uz male trikove drugih uspješnih i sretnih dama, vrlo lako možete kreirati dobre navike koje će vam popraviti jutra, te uz koje će vam dan krenuti bez velikog stresa. Naravno, u današnjem vremenu obaveze nas sustižu za svih strana, dan bez stresa, barem onog malog je skoro pa nemogući. Međutim uvijek postoji prostor za bolju organizaciju i pozitivnije navike. U nastavku donosimo 5 stvari koje sretnije žele urade do 9 sati ujutro.
Ne koriste telefon do 9 sati
Pored toga što će vam telefonski pozivi, mailovi i poruke stvoriti stres odmah ujutro, jutro bez telefona ima i druge beneficije. Ukoliko uzmete telefon na nekoliko minuta to se vrlo lako oduži i na jedan sat, samim tim gubite vrijeme koje možete uložiti u pozitivnije stvari koje će vam dati energiju.
Uživaju u tišini
Ukoliko ste u mogućnosti, ovo je jedan od najboljih trikova za početak no stress dana. Ideja je da uživate u tišini, ne dopuštate nepotrebnim informacijama u vašu memoriju, te da osjetite mir prije nego krenete s radnim obavezama. To znači bez razgovora na telefon, bez poruka i mailova, ali i bez razgovora sa ukućanima neko vrijeme nakon buđenja.
Vizualizacija dana
Ovaj korak vam se može činiti pomalo neefikasan ili šašav ali zaista ima efekta. Naime, svi imamo to do liste koje su ispunjene raznim obavezama, ali kroz vizualizaciju u mislim pređite svaki od tih koraka i pokušajte zamisliti kako ćete se osjećati kada ih ispunite. Na ovaj način ćete dobiti dodatnu motivaciju i inspiraciju.
Tuširanje hladnom vodom
Ovo je jedna od najekstremnijih stvari na listi, ali za mnoge djeluje pozitivno. Benefiti hladnog tuša su povećavanje protoka krvi, sagorijevanje nezdravih masti te oslobađaju dopamin u organizam. Naravno preporučuje se jutarnje vježbanje, ali uz hladan tuš dobivate sličan efekt.
* * *
Naslovna fotografija: @mrs.edithh
TEKST: Bonjour.ba/PR | FOTO: Promo
U novembru 2024. godine, u dvorani Mirza Delibašić u Sarajevu, 9 i 10. novembra održat će se najveća manifestacija za djecu i roditelje, 9. Dječiji sajam pod sloganom „Bez briga, samo igra“ čija je ovogodišnja ambasadorica Džejla Glavović Očuz.
Ovogodišnji sajam posvećen je mentalnom zdravlju najmlađih s posebnim naglaskom na prevenciju, odnosno ranu detekciju faktora rizika i prepoznavanje socijalnog i emocionalnog rizičnog ponašanja kod djece s ciljem da se isto pravovremeno tretira i spriječi razvoj psihičkih poremećaja u odrasloj dobi.
“Ove godine stavljamo poseban fokus na mentalno zdravlje djece jer vjerujemo da je emocionalna stabilnost ključna za njihov cjelokupni razvoj. Cilj nam je potaknuti otvorenu komunikaciju na ovu izuzetno važnu temu i skinuti stigmu te pronaći put ka lakšem razumijevanju između svih nas, odnosno djece, roditelja, odgajatelja i učitelja koji su i sami pod velikim pritiskom. Statistike pokazuju da je sve prisutnije asocijalno ponašanje kod djece, djeca se sve više povlače u sebe, sve manje znaju komunicirati i sve su manje empatična, a sve više anksiozna, dok u tinejdžerskoj dobi depresivna. Kako bi učinili korak ka zdravom mentalnom razvoju djece, ali i pružili podršku roditeljima, organiziramo otvorenu panel diskusiju u Sarajevu, 7. novembra u 17.00 sati u Općini Stari Grad na koju su pozvani svi zainteresirani za ovu važnu temu,“ doznali smo od Maje Graholski, direktorice Dječijeg sajma i predsjednice Udruženja Moderno društvo koje je inicijator ove akcije.
Ovogodišnja ambasadorica 9. Dječijeg sajma je mama i preduzetnica s dugogodišnjim internacionalnim iskustvom modela, Džejla Glavović Očuz, vlasnica agencije Swan Model Management i voditeljica marketinga i službe za odnose s javnošću u korporaciji Prevent Industrials i domaćem modnom brendu Dresscode koja nam je ovom prilikom rekla: „Kroz svoj svakodnevni rad kao PR u korporaciji, te kroz moju agenciju Swan Model Management, nastojim osvijestiti važnost mentalnog zdravlja, posebno među mladima i roditeljima. Danas je više nego ikad važno razumjeti pritiske s kojima se djeca suočavaju, posebno u digitalnom okruženju koje često povećava njihovu izloženost i osjetljivost na društvene pritiske. Vjerujem da je preventivni pristup, kroz otvoren razgovor s djecom, roditeljima i nastavnicima, ključan za stvaranje zdravog okruženja u kojem se djeca mogu osjećati sigurno i emotivno stabilno. S tim u vezi, svi zajedno trebamo razvijati kulturu koja prepoznaje vrijednost mentalne dobrobiti, čineći to osnovom za zdrav razvoj i samopouzdanje. Mi, kao roditelji, edukatori i mentori dužni smo djeci pružiti podršku koja će ih osnažiti u suočavanju s izazovima i stvoriti uvjete u kojima mogu zdravo odrastati i graditi emocionalnu otpornost.„
Problemi djece i mladih u Bosni i Hercegovini uzrokovani su ekonomskim, socijalnim, obrazovnim i zdravstvenim faktorima, uz dodatni utjecaj transgeneracijskih trauma koje roditelji prenose na djecu. Stresori i iscrpljenost odraslih smanjuju njihovu sposobnost da odgovore na razvojne potrebe djece.
Istraživanje iz 2022. koje je na uzorku od 143 djece (6 - 18 godina) u okviru Projekta mentalnog zdravlja u BiH sproveo Institut za populaciju i razvoj u saradnji s entitetskim ministarstvima zdravlja, pokazuje sve veću prisutnost problema s pažnjom kod mlađe djece i izraženu anksioznost i depresiju kod tinejdžera. Brige roditelja najčešće uključuju probleme u ponašanju (24%), poteškoće u školi (15%), socijalne probleme (14%) i neraspoloženje djece (10%).
„Za prevenciju ovih problema nužan je sistemski pristup: programska podrška pažnji kod male djece, tretiranje anksioznosti i depresije kod mladih, te dugotrajan rad na problemima sa kršenjem pravila i agresivnom ponašanju budući da oni spadaju u predelikventno ponašanje i za njihovu promjenu potreban je multisektorski pristup. Aktivnosti treba proširiti izvan škola, uključujući zajednicu i organizacije, kako bi se osigurala pomoć za najugroženije kroz generisanje znanja koje je kulturno relevantno i implementirano u okruženju koje dopiru do ranjivih grupa. Škole trebaju osnažiti kapacitete za zaštitu mentalnog zdravlja kroz praktične intervencije, obuku i programe prilagođene mladima“ poručila je Irina Rizvan, psihologinja i psihoterapeutkinja.
Dječiji sajam i ove godine, tokom dva dana trajanja, donosi bogat program edukativnih radionica i panela koje će spojiti savremene metode, poput mindfulnessa i zaboravljenih igara koje pomažu djeci u razvoju pažnje, koncentracije, motorike, emocionalne regulacije i samopouzdanja. Na sajmu će tradicionalno u festivalskom dijelu programa nastupiti veliki broj mališana iz Kantona Sarajevo, ali i gostiju iz drugih gradova i općina BiH.
Sjajnu zabavu omogućio je glavni sponzor sajma Moja kravica, te partneri i prijatelji sajma dm – drogerie markt, Double care – Violeta, Dukat, Baby centar, Pediakid i mnogi drugi. Počasni pokrovitelj sajma je Ministarstvo kulture i sporta KS, uz podršku MUP-a Općine Stari Grad i Javne ustanove Djeca Sarajeva.
Više informacija o partnerima i programu sajma pronađite na zvaničnim Facebook i Instagram stranicama Dječijeg sajma – Kids Fair 2024. Ulaz na sajam je slobodan.
* * *
Foto: Promo
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!