TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 12.4.2021.
Početak aprila je bio završni akord pred predivnim proljećem koje je, čini nam se, konačno došlo na svoje.
Snijeg se počinje topiti, a vjerujemo da i vi, kao i mi, poželite otvoriti sve prozore, osjetiti svjež zrak, pustiti suncu da obgrli sve u našem domu, spakovati kapute i svu zimsku odjeću i jednostavno se prepustiti tom opuštajućem i optimističnom #feelingu koji nas obuzme.
Ilda Lihić-Isović
Upravo ovaj osjećaj dao nam je priliku da se prije svega očistimo od negativnih emocija, oslobodio nas briga i otvorio prostor za nešto novo. Sa takvom mišlju odlučili smo prenijeti naše vlastito proljetno iskustvo čiščenja i organizacije po tehnici Marie Kondo.
Proljetna „analiza“ našeg ormara izvrstan je izgovor za reorganizaciju odjeće među kojom se kriju i artikli koje nismo obukli godinama. Sigurno, svi mi imamo ideju da se želimo riješiti odjeće i stvari koje nam ne trebaju, ali rijetko ko od nas tu ideju i realizuje. Na primjer, kaput kupljen prije pet godina koji sezonama nije pronašao svoje mjesto u kombinacijama je nešto čemu ćemo sigurno reći hvala i zbogom nakon isprobavanja ove tehnike.
Ko je Marie Kondo?
Da bismo se prepustili cijelom sistemu organizacije kojeg zastupa Marie, najprije trebamo shvatiti ko je ona i kako se pronašla u svijetu efikasnih savjeta pospremanja.
Još kao djevojčica sa pet godina voljela je sređivati svoju sobu, zatim kao teen djevojka rado je pomagala prijateljima u sređivanju stvari i stvaranju sistema za organizaciju, a danas postoji lista čekanja za njene usluge godinu dana unaprijed.
Njena prva knjiga prevedena ja na dvadeset jezika, a u BiH je možete pronaći pod nazivom „Čarolija pospremanja koja će vam promijeniti život“. Bez hiperbolisanja ovo uistinu radi čaroliju.
Ono što nas je posebno oduševilo jeste činjenica da je nakon dva bestsellera o organizaciji reda u kući objavila i emisiju na Netflixu, koja je instant postala super hit i da, pregledali smo je u jednom dahu.
U svakoj epizodi, Marie savjetuje i pomaže raznim ljudima da se riješe nepotrebnih stvari, da im nađu novi dom i kreiraju sistem za slaganje koji funkcionira posebno za njih.
Šta je Marie Kondo sistem i kako funkcioniše?
Ova filozofija temelji se na dva glavna principa: u vašoj kući treba biti samo ono što vam izaziva pozitivne emocije i/ili vam uistinu olakšava život, a sve ostalo je nepotrebno.
Ono što vam pruža radost i daje, kako ona kaže „spark joy“ treba biti vaš fokus, a funkcionalne stvari i predmeti trebaju biti postavljeni na svoje mjesto.
Sve što ne pripada u ove dvije kategorije u sistemu organizacije Marie Kondo se baca ili poklanja.
U biti jednom kada u domu ostavimo samo ono što za nas ima stvarnu vrijednost, emocionalnu ili funkcionalnu, bit će mnogo lakše kreirati sistem za organizaciju tih stvari.
Nakon što sam i sama pristupila ovoj metodi, nakon nekog vremena uistinu sam osjetila kako čim očistite određeni prostor od svega suvišnog, napokon dostižete ekonomsku nirvanu i samim tim minimalno vremena provodimo u čišćenju i slaganju.
Neka od najvažnijih pravila u sistemu organizacije Marie Kondo su:
Prvi korak: razvrstavanje odjeće
Dakle, prvi korak je da iznesete svu odjeću na veliku površinu, mi smo primjerice na krevet, svu svoju odjeću koju imate (uistinu sve što sad nosite ili što nikad niste nosili, a imate u ormaru).
Sam pogled na gomilu (jer druge riječi za to i nema) shvatit ćete koliko stvari posjedujete, a za koje ne znate da su tu.
Sljedeći korak je ujedno i najvažniji kaže Marie Kondo, a to je da uzmete artikal po artikal i odlučite po sistemu: da li je ovo nešto što stvarno trebam i da li ovo izaziva u meni „spark joy“, tj. poseban osjećaj kao da jedva čekate ponovo obući taj odjevni predmet.
Ukoliko on to nije, zahvalite mu se i sklonite sa strane.
U našem ličnom iskustvu možemo reći da početni osjećaj žaljenja što mnogo toga izbacujete može biti zastrašujuće, ali sa vremenom, a posebice nakon što vidite rezultate taj proces prelazi u zadovoljstvo.
Kada pospremate u ovom koraku fokus je na onome što želite zadržati i zbog toga ste sretne, a ne razmišljajte o artiklu kojeg ćete donirati ili baciti.
Kako odrediti šta izaziva poseban osjećaj kod vas?
Dotaknite svaki predmet ili odjeću koju razvrstavate.
Samo gledanje nije cilj, morate ju dotaknuti jer kad je u vašoj ruci, povezat će se sa vašim srcem, objašnjava Marie.
Cijelo tijelo proizvest će reakciju i osjećat ćete neku posebnu energiju.
U početku ovaj proces može biti malo čudan, ali polako uđete u čitav sistem i odmah znate što ćete zadržati.
Nakon što ste odredili što želite zadržati vrijeme je za slaganje.
Umijeće slaganja odjeće
Za razliku od većine savjetnika za organizaciju Marie Kondo tvrdi da je bolje stvari pravilno presaviti nego držati na vješalicama.
Pored jakni i haljina, koje je najbolje čuvati na vješalicama, majice, džempere, košulje i sl. najbolje je složiti i spremiti u ladice. No, ne radi se o običnom slaganju.
Naime, možda i najvažnija lekcija koju smo naučili jeste pravilno slaganje tako da se sve stvari mogu vidjeti kad otvorite ormar ili ladicu.
Sistem "vertikalnog slaganja" Konmari podrazumijeva da slažete odjeću vertikalno kako se ne bi naborala i kako ju kasnije možete jednostavno staviti u kutije, kao što možete vidjeti u video tutorijalu ovdje. Moramo priznati da je ovo možda i najvažniji trik koji smo primijenili, a koji uistinu funkcioniše i nakon nekoliko mjeseci.
Prema ovom metodu možete slagati ručnike i krpe čime štedite prostor i zapravo postaje mnogo lakše pronaći ono što tražite.
Isprobano i testirano od strane Bonjour.ba tima!
Kutije kao pomoć
Ono što nas je super iznenadilo jeste činjenica da za organizaciju ne trebaju ormari sa mnoštvo pregrada već, da biste organizirali svoje stvari - Marie Kondo u svojoj knjizi i dokumentarcu govori o tome kako se, na primjer, može stvoriti jednostavan sistem koristeći obične kutije za cipele ili neke druge kutije u kojima ćete redati vertikalno složene artikle.
Jednom kada pažljivo složite odjeću koristite kutije ili pregrade za ladice kako biste stvari držali na svom mjestu, a trebat će vam manje nego što mislite jer urednim slaganjem odjeće možete riješiti gotovo svaki problem vezan za manjak prostora. Ovim trikom smo se i mi poslužili i da, funkcioniše i danas!
Marie Kondo ohrabrila nas je da započnemo organizaciju s odjećom i s tim završavamo prvi dio organizacije, a uskoro planiramo krenuti i u novi cilj, pospremanje knjiga, papira i drugih raznih predmeta, a završit ćemo sa sentimentalnim predmetima.
We will keep you updated!
***
Naslovna fotografija: @berkshire.build
TEKST: Bonjour.ba/PR
Perutnina Ptuj, vodeća peradarska industrija u regiji, prva je u Bosni i Hercegovini dobila certifikat “uzgojeno bez upotrebe antibiotika” koji joj je dodijeljen za liniju proizvoda “Piletina Natur”, dostupnu na policama širom Bosne i Hercegovine od juna ove godine.
Iz kompanije navode kako ova inovativna ponuda dolazi kao odgovor na sve veću potražnju potrošača za zdravijim i prirodnijim prehrambenim opcijama.
Naime, iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) navode kako ubrzan razvoj antimikrobne rezistencije predstavlja vodeću zdravstvenu prijetnju. Na brzi razvoj bakterijske rezistencije uveliko utječe neprimjereno i prekomjerno propisivanje antibiotika, njihova nepravilna upotreba kao i upotreba u preventivne svrhe u veterinarskoj medicini.
Najsavremenija tehnologija koja osigurava zdravlje pilića
Na zvaničnoj promociji nove linije, certifikat koji garantira da pilići ni u jednoj fazi tova nisu primili antibiotike, Perutnini Ptuj dodijelila je certifikacijska kuća DNV Adriatica.
„Napravili smo iskorak koji mijenja standarde domaće proizvodnje i tržišta. S ponosom potvrđujemo da smo prvi proizvođač u Bosni i Hercegovini koji svojim kupcima nudi certificiranu piletinu - uzgojenu bez upotrebe antibiotika. Ovo je rezultat višegodišnjeg rada, od kontrolisanog uzgoja do primjene najsavremenijih tehnologija koje osiguravaju zdravlje životinja.
Perutnina Ptuj Natur linija s Antibiotic Free certifikatom dokaz je da se i u domaćim uslovima može proizvoditi po najvišim evropskim standardima ako postoji vizija, stručnost i hrabrost da se ide ispred vremena. Ovo je naš odgovor na pitanje - šta želimo staviti na porodični sto. Zbog toga sa sigurnošću kažemo – Bliže prirodi. Bliže ljudima,” izjavio je Adnan Hodžić, direktor kompanije Perutnina Ptuj BH d.o.o.
Certifikaciji je prethodio temeljiti pregled ukupne vertikalno integrisane proizvodnje.
“Perutnina Ptuj je pionir na ovim prostorima kada je uzgoj bez upotrebe antibiotika u pitanju. Već dvije godine radimo na projektu Antibiotic Free u Bosni i Hercegovini što dovoljno govori koliko je opsežan i kompleksan. Naši auditori jedini imaju pravo uzimanja uzoraka, gdje proizvođač ne zna na kojim farmama će se vršiti uzorkovanje, a uzorkuju se stelja, voda na kraju linije i hrana iz usipnog koša.
I zaista samo firme koje imaju sisteme upravljanja kvalitetom, koje i same imaju vrlo rigoroznu kontrolu farmi i dobavljača, mogu proći ovu zahtjevnu proceduru koja prethodi izdavanju certifikata”, izjavila je Renata Preložnjak, direktorica prodaje i odjela edukacije za Adriatik regiju u Certifikacijskoj kući DNV Adriatica.
Domaći uzgoj
Na farmi Perutnine Ptuj u Bosni i Hercegovini, ali i u saradnji s više od 100 domaćih kooperanata, pokrenut je tehnološki najsavremeniji način uzgoja pilića. Poseban značaj pridaje se kvalitetu ishrane i higijenskim mjerama. U strogo kontrolisanom okruženju, u kojem se redovno uzorkuju voda, hrana i stelja, omogućen je zdrav život i pravilan razvoj pilića.
“Proizvodnja piletine s deklaracijom - uzgojeno bez antibiotika dobija sve veći značaj u svijetu jer doprinosi zaštiti potrošača, dobrobiti životinja i očuvanju životne sredine. Ovaj pristup je važan korak ka odgovornijoj i etičnijoj proizvodnji hrane i borbi protiv antimikrobne rezistencije.
Za potrošače to znači sigurniju hranu, bez ostataka antibiotika u proizvodima životinjskog poriјekla, koji mogu ugroziti zdravlje, izazvati alergije i povećati rizik od rezistencije“, pojasnio je prof. dr. Drago Nedić iz JU VIRS “Dr. Vaso Butozan” Banja Luka, dodavši kako ovakav uzgoj potrošačima pruža veću sigurnost i povјerenje u kvalitet hrane koјu konzumiraјu.
Kvalitet, sigurnost, sljedivost
Ukupni proizvodni lanac temelji se na integrisanom sistemu KSS (kvalitet, sigurnost, sljedivost), gdje su svi procesi proizvodnje strogo kontrolisani. Hrana za piliće, koja je nutritivno i energetski izbalansirana za svaku fazu njihova rasta i razvoja, garantuje i meso boljeg kvaliteta, odnosno većih nutritivnih vrijednosti za čovjeka.
Ovom linijom proizvoda Perutnina Ptuj potvrdila je svoju predanost najvišim standardima sigurnosti hrane i održivosti. Dodatno je učvrstila poziciju lidera u prehrambenoj industriji, pružajući kupcima proizvode koji zadovoljavaju ne samo njihove prehrambene potrebe, već i njihove ekološke i etičke vrijednosti.
Foto: PR
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!