TEKST: Ana Rotim

DATUM OBJAVE: 8.9.2022.

Vjerojatno vam se dogodilo da tijekom cjelodnevnog nošenja šminke, područje ispod očiju izgleda drugačije odnosno tamnije, te dobijete osjećaj kao da korektor ne radi svoj posao.


Kao što je bitna nijansa korektora, kako bismo mogli postići određeni efekt, isto tako je veoma važno da ga nanosite sukladno određenim nepisanim pravilima. Sukladno tome, makeup stručnjaci navode da je veoma bitna priprema kože prije samog nanošenja korektora, ali i neki koraci koje ne biste trebali preskakati.

Koristite bazu za sjenila

Prije nanošenja korektora na područje oko očiju stavite bazu za sjene kako bi vaša šminka mogla biti postojana tijekom cijelog dana. Isto tako, ovo je odlična baza koja će idealno poslužiti da korektor nanesete ravnomjerno. 

 



Nemojte pretjerivati s proizvodom

Previše proizvoda odnosno korektora može dati suprotan efekt od onog kojeg želimo postići. Stoga tijekom nanošenja korektora vodite se slavnom izrekom „manje je više“, te utapkajte lagano proizvod vrhovima jagodica prstiju. 

Koristite puder u kamenu

Kao i kod prethodnog koraka, veoma je važna količina pudera u kamenu koju nanosite. Naime, ovaj korak najbolje je da učinite tako da nakon nanošenja pudera u kamenu na lice ostatak proizvoda s četkice lagano nanesite na područje ispod očiju. 

 

* * *
Naslovna fotografija: @jastookes 

FOTO: jastookes


Bonjour

3 grada koji žive posebnim ritmom u ramazanu

TEKST: Ilda Lihić-Isović | FOTO: unsplash.com

3 grada koji žive posebnim ritmom u ramazanu 3 grada koji žive posebnim ritmom u ramazanu

Ramazan je vrijeme kada gradovi širom svijeta svjetlucaju u posebnoj atmosferi i žive u svom ritmu.

 

Sarajevo je svakako jedan od tih gradova gdje ramazan donosi mir, tradiciju i zajedništvo koje prožimaju ulice. Međutim, i drugi gradovi širom svijeta slave ovaj mjesec na svoj specifičan način, stvarajući jedinstvenu dinamiku koja nas poziva na istraživanje.

U ovom članku fokusirat ćemo se na gradove koji za vrijeme ovog mjeseca doživljavaju transformaciju, postajući prava kulturna središta, gdje hrana i tradicija čine posebnu energiju koja ulazi u svaki djelić grada.

 



Istanbul: Grad koji nikad ne spava 

Niste previše iznenađeni zar ne? U Istanbulu, ramazan je prava transformacija grada. Ulice, koje su inače užurbane i pune života, za vrijeme ramazana postaju smirenije, ali svejedno zrače posebnom energijom. Pijace i restorani mirišu na tradicionalne ramazanske specijalitete, poput "güllaç" i "pide", dok se noću Istanbul budi. Azijska strana grada, posebno Kadıköy i Uskudar, nudi mirne lokacije za iftare s pogledom na Bosfor.

 



Šta ne želite propustiti u Istanbulu:

  • Topovski pucanj za iftar: U Istanbulu, kao i u Sarajevu, tradicija označavanja vremena iftara topovskim pucnjem datira iz osmanskog perioda. Ova praksa i dalje postoji na određenim mjestima poput parka Sultanahmet gdje se okupljaju lokalci i turisti kako bi zajedno dočekali trenutak prekida posta uz zvuk topa.

  • Mahya svjetla: Za vrijeme ramazana, mnoge džamije u Istanbulu, posebno Plava džamija i džamija Sulejmanija, ukrašene su mahya svjetlima, tačnije svjetlosnim natpisima razapetim između minareta, koji nose poruke mira i zajedništva. Ova tradicija pruža poseban vizuelni doživljaj tokom večernjih sati.

     

Foto: @all_things_turkish


Kairo: Od tradicionalnih specijaliteta do iftara pod zvijezdama 

U ovom periodu, Kairo postaje simbol gostoljubivosti, a ako se nađete u njemu, ne možete propustiti priliku uživati u iftarima. Noći su ispunjene muzikom, plesom i druženjima uz obalu Nila, koja pruža savršenu kulisu za sve one koji žele uživati u okusu Egipta. Iako je dan u Kairu povučen i smiren, noći su pravo oduševljenje, ispunjene radošću i zajedništvom.

 



Šta ne želite propustiti u Kairu:

  • Ramazanski šatori (Mawa'id al-Rahman): U Kairu se postavljaju veliki šatori poznati kao "Mawa'id al-Rahman" gdje se besplatno služe iftari za sve prolaznike. Ovi šatori simboliziraju gostoprimstvo i zajedništvo, a često ih organizuju lokalne zajednice i dobrotvorne organizacije.

  • Fanous (ramazanski fenjeri): U Kairu, ulice i kuće su ukrašeni tradicionalnim ramazanskim fenjerima poznatim kao "fanous". Ovi šareni fenjeri simboliziraju radost mjeseca i često su ručno izrađeni, a njihova svjetlost doprinosi svečanoj atmosferi tokom iftara i noćnih šetnji.


​​


Fez: Grad u kojem se čuva tradicija 

Fez, s bogatom historijom i tradicijom, u ramazanu postaje pravi simbol kulturne tradije. Grad je ispunjen specijalnim mirisima i zvucima. Uživate u pogledu na grad ili šetnji među prodavnicama koje prodaju ramazanske delicije. Ono što je posebno u Fezu jeste opuštena, gotovo mistična atmosfera u kojoj se stari običaji i moderni trenuci spajaju u jedno. 

 



Šta ne želite propustiti u Fezu:

  • Poslastica "Sellou": U Fezu, za vrijeme ramazana, tradicionalno se priprema poslastica poznata kao "Sellou" ili "Sfouf". Ova hranjiva mješavina prženog brašna, badema, sezama i meda često se poslužuje tokom iftara, pružajući energiju nakon dana posta.

  • Zajednički iftari na ulicama medine: U Feza, stanovnici često organizuju zajedničke iftare na otvorenom, gdje se dugi stolovi postavljaju duž uskih ulica, a svi dijele hranu, jačajući osjećaj zajedništva i solidarnosti tokom ovog mjeseca.

 

Ako vas put povede u neki od ovih gradova, znajte da nećete biti samo posmatrač već ćete postati dio priče koja se svake večeri ponovo ispisuje pod svjetlima fenjera i uz miris svježe pečene lepine.
 

* * *
Naslovna fotografija: unsplash.com

FOTO: unsplash.com


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!