Želite posaditi paradajz ili jagode na balkonu? Imamo vodič koji će vam pomoći. - Bonjour.ba - bh.lifestyle magazin

Želite posaditi paradajz ili jagode na balkonu? Imamo vodič koji će vam pomoći.

Tekst:

Ilda Lihić-Isović

INTERIJERI
27.3.2021.

Ako i vi uvijek fascinantno posmatrate Instagram zelene oaze na balkonima i potajno se nadate da ćete uskoro i vi imate svoj mali, zeleni bijeg iz urbane džungle, mjesto ljepote, smirenosti, pa čak i produktivnosti za vas, donosimo vam ideje kako možete kreirati djelić raja u udobnosti doma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svom stanu sa balkonom ne dopustite da vas bilo što spriječi da se prepustite svojim hortikulturnim željama. Otprilike svako povrće koje biste ikada poželjeli uzgajati na otvorenom u vrtu može se uzgajati i u vrtu sa saksijama na vašem balkonu sve dok pružate odgovarajuće uvjete za uzgoj i njegu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izdržljivo aromatično bilje odlično uspjeva na balkonu, a to su često ružmarin, lavanda i majčina dušica, a u biti svako začinsko bilje je dobar odabir s obzirom na visoku vrijednost i male potrebe za prostorom. Salate, paradajz cherry i minijaturne sorte povrća, uključujući cveklu i tikvice, zabavne su za uzgoj. Također, ne zaboravite uključiti nekoliko cvjetova poput nevena i kamilice koji će vam pomoći privući oprašivače i držati štetočine pod kontrolom.

Prije svega evo nekoliko savjeta i ideja kako da uživate u vrtlarenju kao i svi drugi.

POŠTUJTE PRAVILA

Neki stanodavci imaju posebna pravila o tome što možete, a što ne možete uzgajati na svom balkonu, pa provjerite prije nego što započnete.

RAZMISLITE O TEŽINI POSUDA

Neke posude i saksije mogu postati preteške nakon što biljka pusti svoje korijene i naraste. Razmislite koliku težinu može podržati vaš balkon. Ako sumnjate, odaberite lakše plastične posude umjesto težih terakota ili posuda od kamena. Najteže postavite bliže nosivim zidovima ili preko nosećih greda.

VJETAR

Što je viši vaš balkon, to će vjerovatno biti vjetrovitije. Ne uspijevaju sve biljke u izloženim vjetrovitim uvjetima, pa odaberite biljke u skladu s tim. Zaštite od vjetra poput mreže ili zaslona od trske vrlo su učinkovite u filtriranju vjetra i također će stvoriti atraktivnu pozadinu.

SVJETLOST

Bitno je razmotriti koliko direktnog sunca dobiva vaš balkon. Lako je to precijeniti, zato uzmite vremena da zabilježite gdje tačno pada sunčeva svjetlost i u koje doba dana. Čak i pretežno sjenoviti balkoni imaju mogućnosti da kreiraju divnu zelenu oazu: probajte  salate, špinat, kelj, mrkvu i voće poput jagoda ili kompaktnih sorti maline.

IZLOŽENOST

Hladnoća može predstavljati problem na otvorenim balkonima, dok će suncem zagrijani zidovi polako ispuštati toplinu preko noći kako bi stvorili zaštitu. Međutim, najsigurnije je raditi pod pretpostavkom da će balkon biti nekoliko stepeni hladniji od nivoa tla. Osigurajte dobru drenažu kako lonci ne bi postali vodeni, a zatim se smrznuli.

VODA

Budite pri ruci da redovno zalijevate po vrućem i suhom vremenu. Kombinacija sunca i vjetra može isušiti posude, a ako nemate vremena za zalijevanje, razmislite da instalirate sistem za navodnjavanje kap po kap.

IDEJE ZA BALKONSKU BAŠTU

Uzgoj povrća i biljaka u saksijama daje vam mogućnost stvaranja baštice na vašem balkonu ili terasi, ili čak u zatvorenom, blizu sunčanog prozora. Zidovi u slučaju balkona imaju veliku prednost. Koristite ih za montiranje žardinjera za stvaranje zelenog zida ili naslaganih zidova namijenjenih urbanom vrtlarstvu. Police možete koristiti i za začinsko bilje ili jagode. Također, možete birati viseće košare. Sigurni smo da ćete nakon nekog vremena poželjeti provovoditi što više vremena na balkonu stoga osmislite i mali kutak gdje možete odmoriti. 

U nastavku saznajte koje su to najbolje, balkonske, vrtne biljke.

PARADAJZ

Paradajz je povrće koje je najlakše uzgajati u saksiji. Sve dok imate lokaciju koja prima najmanje pet do šest sati sunčeve svjetlosti dnevno, paradajz možete uzgajati sa lakoćom na balkonu. Ako imate ograničen prostor, pokušajte uzgajati patuljastu sortu ili cherry paradajz umjesto jedne od većih sorti paradajza. Sorte rajčice koje su pogodne za vrtlarstvo na balkonu a uključuju Patio Princess, BushSteak, Sweetheart of the Patio, Tumbler i Glacier.

MAHUNE I GRAH

Sve što vam treba je mjesto na kojem dolazi puno sunčeve svjetlosti, posuda ili saksija sa najmanje jedan metar i struktura poput rešetke na kojoj će vinova loza rasti. Dobre sorte mahuna za uzgoj na balkonu uključuje Bush Blue Lake ili Contender. Za grah koji je pogodan isprobajte Cherokee Trail of Tears ili isprobajte sorte zelenog graha koje dobro uspijevaju u posudama poput Mascotte Green Beans.

PAPRIČICE

Osim paradajza i rotkvica, papričice su povrće koje je najlakše uzgajati na balkonu. Saksija i posuda trebaju biti duboke najmanje jedan metar za idealan rast. Papriku držite na suncu i započnite sa dodavanjem gnojiva kada biljka procvjeta dok ne završi sa plodovima. Najbolje sorte paprike za rast u saksijama su Jalapeno, Early Jalapeno, Shishito, Poblano, Bolivijska rainbow, Numex Twilight, Fushimi i Devil’s Tongue.

ROTKVICE

Rotkvice su super brzo i savršeno povrće za vrtlarstvo na balkonu. Koristite posudu duboku najmanje šest centimetara za male sorte rotkvica, a duboku najmanje deset centimetara za veće sorte. Ako sadite rotkvice u širokoj posudi sa puno površinskog prostora, možete uzgajati više od jedne rotkvice. Samo razmaknite svaku biljku na najmanje dva centimetra da biste svakoj biljci dali dovoljno prostora za rast.

CVEKLA

Ne trebaju im posebno velike posude, a povrće je izuzetno brzo rastuće. Odaberite posudu koja je duboka najmanje osam do deset centimetara i pobrinite se da koristite vrlo dobro drenirano zemljište bogato kompostom. Najbolje sorte cvekle za vrtlarstvo u kontejnerima su Bull’s Blood, Detroit Dark Red i Early Wonder.

MRKVA

Mrkvu je lako uzgajati na balkonu sve dok odaberete prave sorte jer standardnim sortama mrkve treba više prostora za rast korijenja, dok nekima ne. Obavezno odaberite posudu koja je dovoljno duboka da podupire dugačke korijene. Izbjegavajte prekomjerno zalijevanje i držite lišće suvim kako biste izbjegli probleme sa plijesni. Najbolje sorte mrkve za saksije su Romeo, Tonda di Parigi i Little Finge.

ZAČINSKO BILJE

Nana, bosiljak i ružmarin dobro koriste uske četvrtine, a toliko je načina da ih dobro iskoristite u kuhinji. Potrebno im je malo pažnje, osim zalijevanja, i učinit će da svaki recept koji pripremate bude mnogo bolji. Naprednije sorte povrća poput špinata i blitve, bit će zabavan dodatak vašem balkonskom vrtu. Također, za sunčane balkone pokušajte uzgajati timijan, kadulju, ružmarin i vlasac. Za sjenovite balkone, probajte mentu, kopar, peršun i korijander.

***

Naslovna fotografija: @bitki_balkon
Tekst: Ilda Lihić-Isović

Povezani članci

Najpopularniji članci

Posljednje objavljeno