TEKST: Ilda Lihić-Isović

DATUM OBJAVE: 21.10.2021.

Što se tiče poklona za jednogodišnjake/- kinje oni baš i nisu pretjerano izbirljivi po pitanju boje, oblika ili određene vrste poklona.

 

Zapravo, ukrasni papir i pakovanje ih može razveseliti koliko i ono što se nalazi unutra, no u ovom periodu oni su nesvjesno već počeli da razvijaju sopstvene preferencije, ličnosti i sposobnosti koje vi možete primjetiti. Ulaganjem u prave igračke i poklone možete im omogućiti godine zabave i preslatkih druženja sa posebnim poklonom.

 



Razmišljajte o igračkama koje potiču na aktivaciju poput kockica i čaša za slaganje sa kojima se može igrati na više načina jer igra u ovoj dobi uglavnom je fokusirana na senzorno istraživanje i razvoj motorike pa su igračke različite teksture koje pozivaju male ruke da zgrabe i istraže dobar izbor. Ovaj period je također dobro vrijeme za ulaganje u predmete i poklone za uspomenu koji će im biti posebno dragi kad narastu poput omiljene plišane igračke i personaliziranog postera.

Upravo zbog toga u nastavku smo odlučili olakšati vam ovaj zadatak i istražiti neke od poklona bh. kreativaca koji će biti idealan odabir za prvi rođendan mališana.



Didaktičke igračke za jednogodišnjake
 

Radoznalost je jedna od prvih stvari koje ćete primjetiti kod jednogodišnjaka. Pomoću nje oni lakše uče jer ih jednostavno sve zanima i žele sve sami to da istraže.

Da biste im u tome pomogli možete odabrati jednu ili više didaktičkih igračaka koje možete pronaći na Instagram profilu @in.wooderland i didaktičke, drvene kockice koje možete pronaći na Instagram profilu @ze.dekor.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ZE dekor MOSTAR (@ze.dekor)



Drvene igračke
 

Drvene igračke bh. brenda OHAYO će sigurno razveseliti male ruke i kreirati mnoštvo preslatkih druženja.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by OHAYO (@ohayo_wood)

 

Personalizirana knjiga


Predivan i edukativan poklon gdje mališani sa svojim imenom i likom postaju glavni junaci avanture. Knjige možete pronaći na Instagram profilu @radoznalivrabac.ba

 



Igračka koje će se zauvijek sjećati
 

Posebno mekan prijatelj slatki je poklon za najmlađe. Mede su uvijek popularne, ali mnoga djeca vole i mekane zeke. Bh. brend @woolandmama pravi divne igračke koje su posebno lake za jednogodišnjaka/- kinju da ih nose.Ne sumnjamo da će jedna od ovih igrački biti stalna saputnica u krevetu, u parku, na biciklu i u vrtiću.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Wool & Mama (@woolandmama)

 

Tanjiri od drveta za ukusne obroke mališana
 

Jedan od izazova s kojim se roditelji susreću svakodnevno je razvijanje zdravog odnosa između djece i hrane, a taktika koja će uvelike pomoći, upravo je odabir @in.wooderland posuđa koji će cijelu avanturu učiniti zabavnijom. 

 



Preslatka stolica za sjedenje
 

@woodlandbya stolice uljepšat će boravak u domu djeci, ali i postati neodoljiv i nježan dekor u dječijoj sobi.

 


 

Personalizirani poster na dan kad je rođeno dijete


Ovaj poklon može brzo postati jedan od najšarmantnijih dijelova kućanstva roditelja, bilo da se odluče postaviti ga u dječiju sobu, hodnik, iznad kreveta, u dnevnom boravku ili pak u nekoj drugoj prostoriji. Zanimljive dizajne možete pronađite kod bh. brenda Zavrzlama.

 



Dječiji šator za igru
 

Šator za igru će potaknuti maštu i uvesti mališana u svijet pun avantura i bit će mali kutak za dijete gdje će roditelji rado provodite vrijeme u čitanju knjiga i osmišljavanju novih ideja za igru. Bh. brend Čuvar snova ima neke od najslađih primjera pa savjetujemo da zavirite u njegov instagram profil @cuvarsnovaa.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Cuvar snova ? (@cuvarsnovaa)


* * *
Naslovna fotografija: @julitimer


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!