TEKST: Ilda Lihić-Isović

DATUM OBJAVE: 6.3.2025.

Pronaći savršen prostor za dječiji rođendan često se pretvori u pravu avanturu.

 

Mali slavljenici imaju velika očekivanja i žele čaroliju, prostor koji ih inspiriše i gdje će njihova mašta moći nesmetano da luta. Roditelji, s druge strane, žele bezbrižnost, toplu atmosferu i mjesto gdje će i oni moći uživati dok njihovi mališani slave. Kada se sve te želje spoje, rješenje se krije u novom, jedinstvenom prostoru u Sarajevu koji je stvoren s ljubavlju, pažnjom na detalje i beskrajnim razumijevanjem dječijih snova.

 



O čemu se tačno radi? Naime, Maštograd je novo, jedinstveno mjesto osmišljeno s posebnom pažnjom na detalje, igru i toplu atmosferu. Iza ovog kreativnog prostora stoje Neira i Alma koje su svoju viziju pretvorile u stvarnost, želeći ponuditi djeci mjesto gdje mogu slobodno istraživati, učiti kroz igru i uživati u nezaboravnim trenucima. Kako je nastao Maštograd, šta ga čini posebnim i s kakvim su se izazovima susrele, saznali smo iz prve ruke.

 




Neira i Alma, recite nam nešto više o sebi i kako je nastala zajednička ideja za Maštograd?  

Nas dvije smo se upoznale prije nekoliko godina, u duhu modernog vremena, preko Instagrama. Igrom sudbine smo se prvi put vidjele na Bjelašnici i kliknule smo na prvu. Kada je Alma dobila svoju drugu bebu, Neira joj je odnijela ručak nekoliko dana nakon izlaska iz bolnice i taj dan se rodio san o Maštogradu. Alma se nedavno doselila iz Dubaija i ima dvoje male djece pa ideja za unapređenje sadržaja za djecu u Sarajevu nije nedostajalo.

Razgovarale smo o mjestima za koje smatramo da nedostaju u našem gradu i gdje sebe vidimo u budućnosti sa karijerama, a već za nekoliko dana smo našle prostor i osmislile čitav koncept unikatnog mjesta za proslave posebnih trenutaka. Kroz ovaj proces smo zaista našle zajednički jezik i podršku jedna u drugoj, a naše prijateljstvo se još više produbilo.

Obje veoma obraćamo pažnju na detalje i zajedno smo osmislile sve od ideje pa do posljednje igračke koja je unesena u našu rođendaonu.

 




Koja je osnovna ideja koja stoji iza ovog koncepta i šta ga čini toliko različitim od svega što je dosad bilo ponuđeno?  

Naš cilj je da Maštograd bude dom izvan vašeg doma, gdje ćete sa najbližima moći da proslavite najbitnije trenutke. Često u naše domove ne može stati mnogo ljudi, a priprema i raspremanje nakon proslave oduzimaju previše vremena. U Maštogradu spajamo najbolje od oba svijeta – toplinu doma, domaću atmosferu, ali bez razmišljanja o raspremanju nakon rođendana.

 



Pored same atmosfere, naglasak smo stavili na kvalitet samog dijela za igru. Maštograd je ustvari grad za najmlađe, gdje oni mogu preuzeti onu ulogu koju žele. Nismo htjeli da idemo u smjeru klasičnih i već viđenih igraona koje djecu zaokupe samo fizički. U našim kućicama imaju priliku da se igraju uloga, što za rezultat ima, između ostalog, razvoj kognitivnih vještina i mašte.

Tu su četiri kućice – gradilište, bolnica, caffe market i kuća, kao i cesta sa čitavim voznim parkom, košarkaški obruč i mnoštvo didaktičkih igračaka. Bilo nam je bitno da imamo sadržaj za djecu svih uzrasta i interesa. Pored samog grada imamo i kutak prilagođen nešto mlađoj djeci, sa pikler trouglom i softplay setom za penjanje, ljuljalicama i igračkama za razvoj motorike i kognitivnih vještina.

 

 

Maštograd se izdvaja i po tome što ste na svojoj proslavi u potpunosti sami, bez teta čuvalica i konobara pa zadržavate potpunu privatnost. Bilo je različitih komentara za koncept, što je razumljivo jer je novi u našem gradu. Nama se do sada pokazalo da se djeca zaista toliko zaigraju, da im nije potrebna dodatna animacija. Mi smo na to veoma ponosne jer nam je bilo veoma bitno da napravimo mjesto gdje će djeca biti glavni akteri i aktivno učestvovati u igri, a ne čekati da ih neko zabavi.


Provedite nas kroz Maštograd…  

Maštograd se nalazi na Breki, na adresi Himze Polovine 37. Nas je prostor kupio na prvu jer je veliki i ima visoke stropove i staklene portale sa svih strana, tako da nemate osjećaj gužve čak i ako tu boravi više ljudi. Na samom ulazu imamo police i vješalice rađene po mjeri, kako bi svaki gost mogao da ostavi svoju jaknu i obuću. Higijena nam je prioritet, pa se svi gosti Maštograda izuvaju i na ulazu uzimaju svoje papuče. Tu je i kuhinja opremljena frižiderom i kafe aparatom koji su na usluzi roditeljima.

Koncept je open space, tako da roditelji u svakom trenutku vide svoju djecu, bilo da ona jedu ili se igraju. Tu su tri velika stola za roditelje, kao i prostrana klupa sa stolicama za djecu. U produžetku je kutak za bebe i todlere, gdje svoju bebu možete spustiti na mekane strunjače, ili todlera pustiti da vježba penjanje na pikler trouglu. Za male bebe tu je i Babybjorn ležaljka, kako bi i roditelji najmlađih mogli da odmore svoje ruke.

U cijenu najma Maštograda je uključena i naša postavka za fotografisanje i rezanje torte. Nismo mogli naći da kupimo nešto što nije već viđeno, te da ide uz naš vizuelni identitet, pa smo zajednički osmislile postavku, a Alma je sama napravila.

Drago nam je da smo našle prostor i da napravimo kutak gdje će mame biti zaklonjenje i imati udobno i mirno mjesto za dojenje ili hranjenje svoje bebe. Tu je naravno i toalet koji ima potpuno opremljen stol za presvlačenje beba, te stepenice i tutu za malo starije mališane.

I na kraju, naš omiljeni dio je grad kojem djeca odmah trče čim uđu u prostor. Četiri kućice napravljene kao prave minijaturne verzije onih iz pravog života, pa djevojčice i dječaci mogu da biraju koju će ulogu da obnašaju taj dan – doktorice, prodavača, radnika na građevini, domaćice ili konobara.

 



S obzirom na to da je prostor nov, sigurno ste imali i neke izazove. Koji su bili najveći izazovi prilikom otvaranja Maštograda i kako ste ih prevazišle?  

Izazov je bio pretvoriti prostor u ono što vi danas vidite, pogotovo jer smo sve radile same uz pomoć naših najbližih. Majstore smo unajmile samo za ono nužno, a mi smo sa porodicom i prijateljima postavljale podove, tapete, krečili smo, crtali kućice, radili fotografije, osmišljali čitav vizuelni identitet, pravili postavku za slikanje, šili, puhali balone, sklapali namještaj i svaku igračku. Ništa od ovoga ne bi bilo moguće bez ljudi oko nas.

 



Samo otvaranje biznisa i renoviranje su sami po sebi izazov, a mi smo to radile sve uz bebu čije su babine sve ovo pokrenule. Imao je samo 20 dana kada smo potpisale ugovor za prostor i prošao je sa nama svaki sastanak i svaki dan u renoviranju Maštograda. Mi smo se tome vrlo lako prilagodile, ali mislim da je veoma bitno napomenuti šta sve žene mogu uraditi kada se odluče na neki korak.


Koje bi informacije voljeli da roditelji znaju prilikom razmišljanja o proslavi rođendana u Maštogradu?  

Svoj termin u Maštogradu možete rezervisati preko Instagram profila @mastograd.sarajevo, gdje ćemo naći savršen paket za vas. Fleksibilnost nam je jedan od postulata poslovanja i bitno nam je da svaki rođendan bude prilagođen baš vama. Vi možete birati da li ćete unajmiti samo prostor i donijeti svoju hranu, ili želite da mi organizujemo catering i tortu (koje radimo u saradnji sa Mrvicom).

 



Isto tako možemo organizovati i maskote, animatore i facepainting i profesionalnog fotografa, a možete i birati da li želite da koristite našu postavku za fotografisanje ili neku drugu. Termini u Maštogradu su dva sata, sa opcionalnim produženjima, a svi imaju i pola sata ranije za pripremu svoje proslave.

Mi ne ograničavamo broj osoba, ali sjedećih mjesta za odrasle ima 24, dok za djecu imamo veliku klupu gdje ih se može smjestiti preko 20.


Šta bi rekli roditeljima koji još uvijek dvoume: zašto je Maštograd savršeno mjesto za proslavu dječijih rođendana?  

Maštograd je idealno mjesto za proslavu, ne samo dječijih rođendana, nego i rođendana odraslih čiji prijatelji imaju djecu, iftara, porodičnih ručkova, gender revelova ili baby showera jer ga možete u potpunosti prilagoditi sebi. Ono što je nama najdraže kod Maštograda je što su djeca u fokusu i aktivni su sudionici igre – i što djeca ne žele da se rođendan završi.

 

* * * 
Foto:  @iedvin.photo i @iddavanmunster


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!