TEKST: Nevena Divčić
DATUM OBJAVE: 7.11.2023.
Ok, najbolje je da ovo odradimo brzo kao kada skidamo flaster.
Nažalost prvi dejt, a ponekad ni više pokušaja boljeg upoznavanja, ne rezultiraju ostvarivanjem konekcije kojom smo zadovoljni i koju želimo održati u svom životu na istom nivou.
Nakon što je u dejtingu kontrolu preuzeo online svijet, isto je postalo izazovnije nego ikad prije. Inspirisani modernim vezama kreirali smo pojmove kojim lakše objasnimo prijateljima šta se dešava s osobom koju smo spomenuli prije nekoliko dana. Jedan od tih pojmova je ghosting, koji nas je inspirisao da pronađemo rješenja za izazove dejtinga.
Ghosting Wikipedia definiše kao "praksu iznenadnog prekida svake komunikacije i izbjegavanje kontakta s drugom osobom bez ikakvog očiglednom upozorenja ili objašnjenja i ignorisanja bilo kakvih naknadnih pokušaja komunikacije." Doslovno je izvedenica iz engleskog jezika od riječi ghost (duh) i teško da postoji neko od nas ko nije bio ghosted ili ko isti nije priredio drugima.
Šta napisati tako da izbjegnemo neprijatnosti?
Ovisno o tome da li se radi o prvom dejtu ili više njih, poruke prilagodite vašoj dosadašnjoj komunikaciji i odnosu u kakvom ste bili do ovog momenta. Nemojte zaboraviti biti ljubazni, kulturni i obazrivi. Imajući to na umu, ako ste duže komunicirali u poruci možete naglasiti i neku lijepu osobinu ili momente koje smatrate da ta osoba treba nastaviti gajiti.
Primjeri poruka
"Hej (popunite imenom i uobičajenim pozdravom). Želim ti se zahvaliti na (večeri) sinoć/jučer. Iskreno, nisam osjećao/la da smo kliknuli kao što sam očekivao/la, ali cijenim vrijeme koje smo proveli zajedno."
Nakon nekoliko dejtova mogli biste poslati poruku po uzoru na ovu:
"Htio/htjela sam ti reći da sam uživao/la provodeći vrijeme s tobom. Drago mi je što smo se vidjeli i proveli vrijeme zajedno. No, moram biti iskren/a s tobom i reći da trenutno ne osjećam dublje povezivanje i ne vidim nastavak naše veze. Zaslužuješ nekoga ko će cijeniti sve što donosiš u odnosu, a ja ne želim da se osjećaš kao da kradem tvoje vrijeme. Hvala ti na svim lijepim trenucima koje smo proveli zajedno i želim ti sve najbolje u budućim ljubavnim i životnim avanturama."
Ako shvatite da ne želite iste stvari i jednostavno niste kompatibilni možete pojednostaviti poruku:
"Nakon nekoliko dejtova, shvatio/la sam da imamo različite želje i očekivanja u vezi, osjećam da trenutno nismo usklađeni na način koji mi odgovara. Želim ti sve najbolje u potrazi za nekim ko će ti bolje odgovarati."
Ako shvatite da niste spremni za vezu ili ne želite jednak nivo ozbiljnosti veze pokušajte to iskomunicirati ovako:
"Razmišljao/la sam o našoj situaciji i shvatio/la sam da trenutno nisam spreman/a za ozbiljnu vezu. Iskreno, mislim da bi bilo fer da ti to kažem na vrijeme. Hvala ti na razumijevanju!"
* * *
Naslovna fotografija: @where_is_sonya_
TEKST: Bonjour.ba, Promotivni članak
Otvaraš telefon samo da brzo pročitaš poruku. Sekundu kasnije – već si na TikToku. Još jedan video psa koji svira klavir. Smiješno, slatko… i tako poznato.
Stižu notifikacije. Podsjetnici iskaču. Screenshot koji si poslala sebi – za svaki slučaj. Screenshot koji si htjela poslati najboljoj prijateljici – ali nisi. Novi e-mail s naslovom „Posljednja prilika“, koji nikada nećeš otvoriti. A tu je i ona aplikacija koju nisi koristila od 2022. godine. I dalje tiho troši bateriju, prostor, energiju.
Ne znaš kad je sve to postalo normalno – ali znaš da si umorna. Tvoj um je preopterećen. Tvoj telefon je preopterećen. I – planeta je preopterećena.
Digitalni otpad: Nevidljiv, ali stvaran
Digitalni otpad je stvaran. Tih. Tvrdoglav. I uporan. To su stare poruke, nepročitani mailovi, zaboravljeni dokumenti i fotografije koje si čuvala „za svaki slučaj“.
Ali sve to ne živi samo u tvom telefonu. Živi na serverima širom svijeta koji gutaju energiju, zagrijavaju atmosferu i ostavljaju trag.
Evo nekoliko primjera koje ne možemo samo „izbrisati“:
Svaki mail s privitkom godišnje proizvede oko 10 grama CO₂.
1.000 suvišnih fotografija u cloudu? Kao da mjesec dana gori sijalica 24/7.
Automatska ažuriranja aplikacija koje ne koristiš? Troše energiju, bateriju, stvaraju emisije.
Zato, ne radi se samo o uređenom telefonu. Radi se o stvarnom utjecaju na svijet oko nas.
Čista umjetnost – ali ne ona iz galerija
Nestlé i ove godine podsjeća da briga o planeti ne mora izgledati spektakularno. Ponekad je dovoljno samo... obrisati.
Znaš ono kad konačno obrišeš stotine nepotrebnih fotki iz galerije, sredite inbox ili izbaciš aplikacije koje ne koristiš? Nema vatrometa. Nema aplauza. Ali osjećaš se lakše. Zrak je čistiji. Glava tiša. Fokus – napokon tvoj.
Kako početi? Evo nekoliko digitalnih rituala koje možeš ubaciti u svoju sedmičnu rutinu:
Očisti ono što ti više ništa ne znači
Pet fotki istog outfita. Jelovnik iz dostave. Boarding karta iz 2019. Screenshot tuđeg storyja. Obrisano = oslobođeno.
Otkaži ono što te više ne zanima
Newsletter koji nikad ne otvaraš. Aplikacija koju si skinula iz znatiželje. Push notifikacije koje ti prekidaju misli. Više ti ne trebaju.
Daj smisao svom brisanju
Ne moraš to raditi svaki dan. Ali jednom sedmično? Obavezno. Kao što mijenjaš posteljinu ili stavljaš masku na kosu. Kratko traje, a daje mnogo.
To postaje tvoj mali otpor digitalnom haosu. I tvoj doprinos planeti.
Na jesen, kao simboličnu zahvalu svima koji su odlučili da naprave prostor za sebe i planetu, planirana je nova akcija sadnje drveća. U posljednje četiri godine, kroz inicijativu Čista umjetnost, Nestlé je posadio više od 12.500 sadnica. Divno, zar ne?
Zato samo počni. Jedan dan. Jedna mala promjena. Čista umjetnost počinje brisanjem .
I najvažnije – daj sebi 15 minuta bez ekrana.
Samo ti.
Tvoja kava.
Pogled kroz prozor.
Bez skrolanja. Bez zvukova. Bez zahtjeva.
Tih 15 minuta može biti najzdraviji poklon koji si sebi dala ove sedmice.
Bolji nego bilo koja mindfulness aplikacija.
I mnogo, mnogo tiši.
Foto: pexels.com
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!