TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 2.12.2015.
Posuđe koje je dio gotovo svakog doma na području bivše Jugoslavije dobilo je novi identitet. U sklopu regionalnog natječaja nazvanog Nove uspomene, Metalac, organizacija Mikser i Balkanska dizajn mreža su bili u potrazi za modernim i inovativnim prijedlogom za redizajn njihovih postojećih proizvoda.
Naime, željeli su na inovativan način adaptirati ga novim namjenama i zahtjevima suvremenog načina življenja. Kolekciju od najmanje pet artikala iz ponuđenog portfolija, natjecatelji su mogli obogatiti i kreativnim dodacima - drškama, navlakama, podmetačima, poklopcima, a radove su mogli slati individualni autori ili grupa autora.
Stručni žiri koji čine eminentni regionalni eksperti za grafički i industrijski dizajn i komunikacije: Slavimir Stojanović (grafički dizajner, Srbija), Ivana Borovnjak (industrijski dizajner, Hrvatska), Nikola Radeljković (industrijski dizajner, Hrvatska), Slobodan Jovanović Coba (grafički dizajner, Srbija), Jelena Matić (industrijski dizajner, profesoricka Šumarskog fakulteta), kao i stručni timovi "Miksera" i "Metalca" izabrali su dobitnike tri glavne nagrade i četiri specijalna priznanja.
Prva nagrada dodjeljena je Nini Čačković iz Bosne i Hercegovine za kolekciju "One two three", druga nagrada pripala je kolektivu "Studiolav" iz Grčke koji čine Loukas Angelou i Vasso Asfi, za rad "Graphitecture", dok je treća nagrada otišla u ruke Jelene Bošković iz Srbije za rad "Birdy nam nam."
Specijalne nagrade stručnog žirija dobili su Teja Kleč iz Slovenije za rad "Od Vardara do Triglava", Dženan Hajrović, Samir Mavrić i Sead Nailović iz Srbije za kolekciju "Modern etno i retro" i Ozana Ursić i kolektiv NJI3 - Tessa Bacharach-Krištofić, Dina Milovčić i Franka Tretinjak iz Hrvatske za rad "Yu cook", dok je specijalnu pohvalu stručnog tima "Metalac" dobila Ana Ćuzović iz Srbije za rad "Paunica."
Nina Čačković – One Two Three
Ana Ćuzović – Paunica
Teja Kleč – Od Vadra do Triglava
Dženan Hajrović, Samir Mavrić i Sead Nailović- Modern etno i retro
Studiolav – Loukas Angelou i Vasso Asfi – Graphitecture
Jelena Bošković – Birdy Nam Nam
Ozana Ursić i kolektiv NJI3 – Tessa Bacharach-Krištofić, Dina Milovčić i Franka Tretinjak – Yu Cook
TEKST: Ada Ćeremida
Još jedan dokaz da luksuz ne mora da vrišti, dovoljno je da zna gdje da šapuće. Pogledajte iznutra stan koji podiže standarde urbanog stanovanja u Beogradu.
Ušuškan u samom jezgru Beograda, ST21 apartman krije se iza fasade koju možda svakodnevno mimoilazite. No, on nije još jedan u nizu modernih stanova već sofisticirani dijalog između arhitekture, svjetla, i ličnog senzibiliteta.
S pogledom na gradski park i uređen u produkciji mycode.arhitektura, ovaj stan redefiniše pojam “ličnog prostora” u srži urbanog haosa.
Otvoren plan, otvoreni pogledi
Dnevna zona stana ST21 pažljivo je oblikovana kao višeslojna cjelina: kuhinja, trpezarija, dnevni boravak i radni kutak funkcionišu kao jedinstven, ali izuzetno funkcionalan prostor.
Upravljen ka uličnoj fasadi i gradskom zelenilu, stan zrači svjetlošću, otvorenošću i vizuelnom povezanosti s gradom stvarajući rijetko viđen osećaj prozračnosti u strogom urbanom centru.
Njujorška sirovost + pariška sofisticiranost
Interijer stana gradi estetiku kroz pažljivo izbalansiranu kombinaciju stilova. Industrijski elementi, poput otkrivenih struktura, metalnih akcenata i funkcionalnog minimalizma, referiraju na njujorške lofte, dok kroz materijale i detalje progovara diskretna pariška elegancija.
Mješavina tekstura, taktilnih površina i pažljivo postavljenih izvora svjetla omogućava da prostor ne samo izgleda već i diše drugačije.
Tišina koja traje
Privučena dublje u tlocrt, spavaća zona stana osmišljena je kao prostor potpune intime. Bez estetskih kompromisa, ova zona nudi mir, kontrolisanu svjetlost i atmosferu pogodnu za predah i regeneraciju. Nalik luksuznim hotelskim apartmanima, ali sa domaćim karakterom.
Umjetnost u fokusu
Stan ne priča samo kroz svoje zidove, već i kroz ono što na njima visi i što ga ispunjava: umetnički komadi, svetlosni scenariji i personalizovani detalji zaokružuju osećaj da ste u prostoru koji ima dušu. I to onu pravu koja ne pokušava da se dopadne, već da se izrazi.
Ovo je stan koji postavlja pitanje: može li arhitektura biti intimna, urbana i vanvremenska, sve u istom trenutku? Ako je suditi po ovom projektu, odgovor je jasno – da.
Foto: Relja Ivanić
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!