TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 14.3.2023.
Da li da nabavim psa? - ovo je odlično pitanje koje povlači sa sobom i neka druga pitanja koja u konačnici daju rezultat i odluku da li je nabavljanje psa dobar izbor za vas.
Prije svega morate znati da udomljavanje psa djeluje na vaš životni stil. Morat ćete uzeti u obzir svoje finansije, smještaj, slobodno vrijeme, raspored spavanja i još mnogo toga. Jednostavna lista prednosti i nedostataka u ovom slučaju možda i nije najbolji vodič. Ako odlučite da udomite psa prethodno iskustvo može biti više nego vrijedno, a mi vam savjetujemo da prvo postavite sebi sljedeća pitanja.
Prednosti udomljavanja psa
Počnimo sa dobrim razlozima da nabavite psa. Da, to su slatka krznena stvorenja stvorena da se maze, ali dobar razlog sigurno je i činjenica koju su dokazali naučnici, a to je da psi pomažu da živite duže. Psima su potrebne šetnje i izleti u park kako bi potrošili energiju, a vi ste ti koji slijede njihov tempo.
Osim toga, nauka pokazuje da psi ljude čine sretnijima, a i također održavaju društveni život aktivnijim.
Iako ovo sve zvuči idealno, postoje i neke prepreke u nabavljanju psa.
Kako će se pas uklopiti u vaš životni stil?
Vaš životni stil će se sigurno promijeniti sa psom. Kao što je gore navedeno, više vremena ćete provoditi na otvorenom u šetnjama i parkovima, održavajući svog psa aktivnim. Razmislite kako trenutno provodite slobodno vrijeme nakon posla ili subotom ujutro. Možda i nije najbolja ideja nabavka psa ako ne možete da zamislite kako biste našli vrijeme i posvećenost.
Zatim razmislite o svom radnom rasporedu. Naime, psi mogu biti odličan izbor za ljude koji rade od kuće, imaju fleksibilan raspored rada ili su u penziji.
Pasmine pasa kojima je potrebno manje aktivnosti na otvorenom mogu biti prikladnije za život u gradu ili za ljude koji nemaju toliko vremena za duge šetnje.
Da li mogu prilagoditi prostor za psa i imam li ja vremena da se posvetim dresiranju?
Smislite gdje će vaš pas spavati prije nego što ga dovedete kući. Pitajte ukućane šta misle o psima na namještaju (posebno na krevetu).
Koliko vremena ćete moći da posvetite treningu svaki dan? Psi se obično ne mogu fokusirati na duže treninge pa su kratke, fokusirane sesije tokom dana najbolje. Koliko ste spremni platiti za rad sa profesionalnim trenerom ako je potrebno?
Obuka i socijalizacija su vjerovatno najodgovorniji zadaci, ali i najizazovnije stvari koje ćete raditi kao vlasnik psa.
Koliko košta pas?
Psi nisu jeftini—pogotovo ako odlučite da kupite čistokrvnu rasu. U tom slučaju svakako savjetujemo da posjetite i neka skloništa za pse i pomognete novom krznenom prijatelju. Međutim, i kada besplatno udomite psa prva godina posjedovanja kućnih ljubimaca obično je najskuplja zbog pregleda kod veterinara i vakcinacija.
Također, cijene variraju u zavisnosti od toga da li je vašem psu potrebna sterilizacije/kastracije, posebna vrsta ishrane jer možda ćete morati eksperimentirati s različitim dijetama kako biste pronašli onu koja najbolje odgovara vašem štenetu. Teško je planirati bilo koji od ovih izazova, tako da je ušteđevina prije udomljavanja dobra ideja.
Odabir hrane za psa i da li odabrati štene ili odraslog psa?
Ono čime hranite psa direktno djeluje na dužinu njegovog života i kvalitet njegovog života. Naravno, morate pronaći hranu koja odgovara vašem životnom stilu, rutini i budžetu i koju će oni sigurno jesti, ali ulaganje u zdravu ishranu će se u velikoj mjeri isplatiti.
Štenci imaju tendenciju da zahtijevaju više posla od odraslih pasa, uključujući vrijeme treninga, strožiji raspored hranjenja te češće vježbanje. Vaš je posao da ih naučite prvim koracima u svijetu i da, prvih nekoliko mjeseci je uistinu izazovno. Socijalizacija, kućni trening i osnovne komande trebale bi se naučiti u ovom vremenskom periodu. Štenci možda nisu najbolji izbor za nekoga ko je zauzet i ne može posvetiti dovoljno vremena.
Ako ste zadovoljni odgovorima na sva pitanja na ovoj listi onda je vrijeme da potražite svog krznenog prijatelja, a ako i niste baš sigurni naš savjet je da od prijatelja, poznanika provedite vrijeme sa njihovim psom ili preuzmete brigu o njemu kada su oni na odmoru kako biste stekli osjećaj života sa psom što će vam dati super info da li ste spremni na sljedeći korak.
***
Naslovna fotografija: @shepelevich
TEKST: Ada Ćeremida | FOTO: Armin Dorado
Pratimo ih godinama, radujući se svakom novom projektu, ali kada se njihovi putevi spoje, rezultat je nešto posebno.
Bisera Berberkić je poznato ime kada govorimo o besprijekorno dizajniranim interijerima, a GAZZDA je sinonim za vrhunski dizajn i zanatsku preciznost.
Ovaj stan, s toplinom drveta, suptilnom paletom i prozračnim rasporedom, odiše lakoćom i promišljenim minimalizmom koji ne gubi osjećaj ugodnosti. Svaki komad namještaja djeluje prirodno uklopljen, a opet pažljivo odabran, balansirajući preciznost i neopterećenost.
Kako su Bisera i GAZZDA zajedno oblikovali prostor koji istovremeno djeluje promišljeno i prirodno? Razgovarali smo sa njima i saznali kako je nastao ovaj sofisticiran interijer u ovoj harmoničnoj kolaboraciji.
Bisera, ovaj interijer nosi dozu nenametljive elegancije, prirodni materijali i topla paleta boja djeluju instinktivno skladno. No, koliko je takva jednostavnost zapravo zahtjevna za postići? Koji su ključni elementi koji prostoru daju taj osjećaj lakoće, a da ne izgleda previše minimalistički ili
monoton?
Postići jednostavnost koja nije monotona, niti previše minimalistička, zahtijeva precizno balansiranje materijala, boja i tekstura. Ključ je prirodnim materijalima poput drveta, kamena i tkanina organskog porijekla, koji prostoru daju toplinu i taktilnu ugodnost.
Također, kombinacija toplih neutralnih tonova sa suptilnim kontrastima stvara vizualni ritam koji prostoru daje dinamiku bez narušavanja harmonije.
U ovakvom pristupu, suštinska razlika između jednostavnosti i praznine leži u slojevitosti. Kada se pažljivo dodaju detalji poput rasvjete, umjetničkih predmeta ili personalizovanih elemenata, prostor dobija dušu i postaje nenametljivo sofisticiran.
Postoji nešto umirujuće u ovom prostoru, svaki komad namještaja ima svoje mjesto, ali bez ukočene perfekcije. Kako ste balansirali između planske preciznosti i one neopipljive ugodnosti koja čini da se prostor osjeća kao dom?
Balans između preciznosti i ugodnosti postiže se pažljivim odabirom materijala, boja i proporcija, ali i načinom na koji se elementi međusobno povezuju. Umjesto stroge simetrije, prostor oblikujem tako da djeluje skladno, ali ne predvidljivo. Važno mi je da svaki komad namještaja ima svoju funkciju i svrhu, ali da cjelina ostavlja dojam lakoće i prirodnosti.
Posebno pažljivo biram komade koji nisu oštri i strogo geometrijski, već imaju meke linije i organsku formu, jer upravo takvi elementi dodaju osjećaj topline i umirujuće atmosfere.
Topli tonovi, taktilni materijali i promišljena rasvjeta dodatno pojačavaju taj efekat, dok fluidnost rasporeda omogućava da prostor izgleda živo i prilagodljivo, umjesto statično i rigidno.
Na taj način prostor odiše karakterom i postaje mjesto u kojem se zaista može uživati.
Koliko je za vas kao dizajnera važno imati priliku raditi s domaćim brendom poput GAZZDA? Da li osjećate da su ovakve saradnje način da se razvija lokalna scena dizajna enterijera? Postoji li neki komad namještaja iz GAZZDA kolekcije koji vam je bio posebno inspirativan u ovom projektu?
GAZZDA je vrhunski primjer kako domaći brend može dostići svjetski nivo, a istovremeno zadržati autentičnost i prepoznatljiv dizajnerski potpis. Njihov spoj sofisticirane estetike, vrhunske izrade i pažnje prema detaljima čini ih pravim ponosom naše industrije.
Uvijek cijenim priliku da radim s njihovim komadima i posebno se radujem kada i moji klijenti prepoznaju tu izuzetnu kombinaciju ljepote i kvaliteta.
Njihov namještaj nije samo funkcionalan, već unosi poseban karakter u prostor, što ga čini idealnim izborom za projekte koji teže nenametljivoj eleganciji. Posebno volim Muna stolice, koje smo koristili i u ovom projektu. One su istovremeno udobne i estetski besprijekorne, s prefinjenim linijama koje se lako uklapaju u različite stilove enterijera.
Velika prednost je i široka mogućnost obrade materijala, od tkanina do kože, što omogućava potpunu prilagodbu svakom prostoru. GAZZDA nas uvijek iznova oduševljava i s nestrpljenjem pratim šta će sljedeće donijeti.
Namještaj GAZZDA često nosi onaj prepoznatljiv pečat, spoj zanatske preciznosti i suptilne, nenametljive estetike. Kako osiguravate da svaki komad ostane bezvremenski, a opet dovoljno prilagodljiv za različite tipove prostora?
Mi kao GAZZDA vjerujemo da dom nije samo zbir predmeta na jednom mjestu, nego stvarno prostor u kojem duša odmara. Zato svaki komad prolazi kroz strogo definisan proces razvoja, od prvog skiciranja do finalnog detalja u radionici.
Naši dizajneri ne pristupaju namještaju samo kao estetskom i funkcionalnom objektu, već kao zanatskom zadatku – stalno dorađujući prototipe, balansirajući proporcije, eksperimentirajući s materijalima.
U toj tišini radionice, gdje se svaki spoj završava rukom, nastaje ono što mi zovemo GAZZDA kvalitet. Komadi koje stvaramo su suptilno oblikovani da traju – estetski, funkcionalno i emotivno – ali i dovoljno fleksibilni da se uklope u prostore različitih karaktera i senzibiliteta.
GAZZDA komadi djeluju gotovo kao produžetak prirode unutar interijera. Kako postižete tu lakoću dizajna koja spaja savremenu estetiku s osjećajem topline i prirodnosti? I koja je priča iza komada namještaja odabranih za ovaj stan?
Naša filozofija i pristup dizajnu su jednostavni – stvarati prostor koji ne vrišti, već šapuće. Komadi poput Fawn kreveta ili Dedo lounge fotelje nisu tu da dominiraju, već da udahnu tišinu i mir prostoru, oblikujući ga linijama koje teku prirodno, organski.
Vjerujemo u moć jednostavnosti, u materijale koji pozivaju na dodir i oblike koji dopuštaju da prostor diše. U ovom interijeru, svaki GAZZDA komad tiho doprinosi cjelini. Trpezijskim dijelom dominiraju Muna stolice i Fawn sto – blagi rubovi, taktilno drvo i topli tonovi koji pozivaju na prisutnost i zajedništvo.
Dedo fotelja, Fawn lowboard, krevet i noćni ormarić, te Mu stolić u dnevnom boravku, unose onu smirenost i prirodnu lakoću koja je srž GAZZDA dizajna – prisutan, ali nenametljiv.
Koliko je za brend GAZZDA važno raditi s dizajnerima interijera poput Bisere? Kako ste kroz ovu saradnju uskladili njenu viziju s prepoznatljivim GAZZDA dizajnerskim potpisom?
Uživamo raditi s ljudima koji imaju jasnu viziju – i još važnije, koji znaju za koga je ta vizija. Bisera je već u fazi narudžbe imala precizan osjećaj za svaki komad, znala je koji materijali će najbolje odgovarati ambijentu i kako sve povezati u skladnu cjelinu. Nama je bilo zadovoljstvo to ispratiti i podržati.
Naš fokus je stvaranje – osmišljavanje i dorađivanje komada koji imaju vlastiti karakter. Ali kad dođe trenutak da ti komadi pronađu svoj dom, tu svoju konačnu formu često dobivaju upravo kroz ruke arhitekata i dizajnera interijera.
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!