TEKST: Nevena Divčić
DATUM OBJAVE: 7.2.2024.
Šta prvo krenete mijenjati nakon velikih životnih promjena, ali i onda kada vam sve postane „monotono“? Kosu.
Baš kao u crtanom filmu zamislite nas na svom ramenu kako vam šapućemo o atraktivnom stilu šiški. Vi birate na koje rame ćete nas smjestiti. Biramo kultni stil šiški kako bi ova promjena bila što „bezbolnija“ i kako bismo vam olakšali stiliziranje u danima kada ne znate šta uraditi s kosom. Uvijek ćete imati frizuru.
Foto: @sarah__holt__
Šiške zbog specifičnog stila koji je ponekad teško održavati važe za frizuru koju često smatramo svojim beauty greškama. No, ne mora uvijek biti tako. Kultni stil šiški po kojim je bila prepoznatljiva Jane Birkin i koje vežemo za sedamdesete jedan je od najšarmantnijih koje vrijedi isprobati.
Foto: @bel_pipsqueekinsaigon
Bilo da imate dugu kosu ili bob, messy izgled šiški će lijepo uokviriti vaše lice i dati mu dodatnu svježinu i malenu promjenu koja vam je potrebna pred sunčane dane koji su pred nama.
Foto: @bel_pipsqueekinsaigon
Foto: @carolinereceveur
* * *
Naslovna fotografija: @sarah__holt__
TEKST: Ada Ćeremida | FOTO:
Na obali Miljacke, iza elegantnih neogotičkih fasada i pod kupolom koja dominira horizontom Sarajeva, stoji Akademija likovnih umjetnosti.
Jedno od najljepših arhitektonskih djela Sarajeva, danas simbolizira umjetnost i kreativnost, ova zgrada je nekada imala potpuno drugačiju svrhu.
Historija Akademije likovnih umjetnosti usko je povezana s dolaskom Austro-Ugarske u Bosnu i Hercegovinu 1878. godine, kada Sarajevo doživljava intenzivne društvene i kulturne promjene.
Foto: @tarikjesenkovic
Potreba za bogoslužnim prostorom dovela je do izgradnje Evangelističke crkve, prema projektu jednog od najvažnijih arhitekata tog vremena Karla Paržika.
Foto: Sarajevski list, 1899.
Kada govorimo o arhitektonskoj ostavštini Sarajeva, teško je ne spomenuti Karla Paržika, genijalnog češkog arhitekta koji je svoj pečat ostavio na brojnim znamenitostima grada Sarajeva.
Grandiozna crkva, izvedena u eklektičnom spoju romansko-bizantijskog stila, svečano je otvorena 19. novembra 1899. godine, dominirajući urbanim pejzažom Sarajeva. Nakon Prvog svjetskog rata izgubila svoju funkciju, jer je austrougarska vojska, zajedno s većinom evangelista, napustila grad.
Foto: Nedeljko Rosić, 1980.
Novi život kroz umjetnost
Godine 1981., nakon što je crkvena imovina prenesena gradu, zgrada je transformirana u Akademiju likovnih umjetnosti. Danas, kroz monumentalni most Festina Lente, koji se poput modernog luka proteže prema ulazu Akademije, dolazimo do arhitektonske simfonije prošlosti i sadašnjosti.
Stakleni refleksi mosta i njegova metalna struktura sjajno kontrastiraju klasičnoj ljepoti bijelih zidova i zelenkaste kupole, stvarajući savršen kadar za sve zaljubljenike u arhitekturu i estetiku.
Foto: @academyoffineartssarajevo
***
Naslovna fotografija: Bonjour.ba
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!