TEKST: Arijana Bošnjak
DATUM OBJAVE: 31.1.2024.
Sofia Vergara maknula se od uloga stereotipnih ljepotica i humorističnih likova te je prihvatila svoju najozbiljniju i najmračniju ulogu do sada.
Mini serija Griselda, nova je Netflix kriminalistička drama inspirirana životom kraljice kokaina – Griselde Blanco. Producentica serije je sama Sofia Vergara, a radila je uz tim koji stoji iza popularnog serijala Narcos.
Sofia je već oduševila mnoge svojom potpunom transformacijom u ovoj seriji. Osim protetike i šminke koji su blago izmijenili njen lik, oduševila je i time što se odlično snašla u ovako ozbiljnoj ulozi i svojom karizmom i vrhunskom glumom dočarala lik Griselde.
Dakle, sama glumačka postava, ali i produkcija, obećavaju još jedan napeti serijal koji donosi uvid u život onih koji su vodili poznate narko kartele. Griselda je bila poznata po nadimcima Šefica (La Jefa) i Kuma te je osnovala jedan od najpoznatijih kartela u Miamiju 70ih i 80ih godina.
Foto: @sofiavergara
Foto: @sofiavergara
U šest epizoda serijala, prikazuje se 10 godina života Griselde, koja s tri sina napušta muža i svoj dom u Kolumbiji. Tu koristi iskustvo, znanje i poznanike koje je ostvarila u Medellínu, kako bi izgradila svoje vlastito carstvo u Americi.
Griselda je bila poznata po svojoj nemilosrdnoj, divljoj, ali i pomalo šarmantnoj naravi, koja joj je pomogla da se snalazi u opasnom podzemlju krijumčarenja droge, kojim su uglavnom vladali muškarci. Međutim, serija počinje intrigantnim citatom:
„Jedini muškarac kojeg sam se ikada bojao bila je žena po imenu Griselda Blanco.“
Ova rečenica, koju je navodno rekao Pablo Escobar, već govori dovoljno o tome kakvu je moć u tom mračnom svijetu imala ova žena. Smisao serije nije da se Griselda i njen život idealiziraju, već da gledaocima dočaraju izazovi i životni put jedne žene koja se našla u industriji kojom dominiraju muškarci.
Mini serija Griselda obećava uzbudljivo istraživanje kompleksnog lika, spajajući kriminalističku dramu s intrigantnom životnom pričom žene koja je nadvladala sve prepreke kako bi stvorila masivno kriminalno carstvo.
Mnogi su za lik Griselde primijetili da je upravo takav život onaj koji zamišljamo da je Gloria Pritchett (Sofia Vergara), u seriji Moderna obitelj, imala u Kolumbiji, prije nego je došla u SAD gdje je počela živjeti američki san.
Možda i za vas ovo bude predstavljalo zabavno zavirivanje u prethodni život Glorie Pritchett kakav zamišljate da je imala, a možda pak odlična gluma Sofie učini da na trenutke u potpunosti zaboravite na njene prijašnje uloge i zaronite u svijet u kojem je živjela Griselda Blanco.
* * *
Naslovna fotografija: @sofiavergara
TEKST: Bonjour.ba - PR
Žiri Takmičarskog programa - igrani film 31. Sarajevo Film Festivala čine reditelj i scenarist Sergei Loznitsa (predsjednik), glumac Dragan Mićanović, reditelj, scenarist i glumac Emanuel Pârvu, rediteljica i scenaristica Ena Sendijarević te festivalska direktorica Tricia Tuttle.
Oni će dodijeliti nagrade Srce Sarajeva, a dobitnici će biti objavljeni na ceremoniji dodjele u petak, 22. augusta.
Predsjednik žirija
Sergei Loznitsa
Reditelj i scenarist, Ukrajina
Sergei Loznitsa rođen je 1964. godine u Baranovitchima, SSSR (sada Bjelorusija), a odrastao je u Kijevu, Ukrajina, diplomiravši na Fakultetu za primijenjenu matematiku pri Kijevskom politehničkom institutu 1987. godine. Od 1987. do 1991. godine radio je kao naučnik na Kijevskom institutu za kibernetiku, specijaliziran za istraživanje umjetne inteligencije. Diplomirao je 1997. godine na Ruskom državnom institutu za kinematografiju (VGIK) u Moskvi.
Loznitsa snima filmove od 1996. godine. Režirao je 28 nagrađivanih dokumentarnih filmova i pet igranih filmova. Njegov debitantski igrani film „Sreća moja“ (2010) premijerno je prikazan u konkurenciji u Cannesu. Njegovi filmovi su višestruko nagrađivani, pa je tako, između ostalih, osvojio nagradu FIPRESCI na Festivalu u Cannesu za film „U magli“ 2012. godine te nagradu za najboljeg reditelja u sekciji Un Certain Regard festivala u Cannesu za igrani film „Donbass“ 2018. godine.
Godine 2013. osnovao je filmsku produkcijsku kompaniju ATOMS & VOID. Sa sjedištem u Evropi od 2001. godine, nastavlja da radi i na dokumentarnim i na projektima fikcije.
U znak priznanja za njegov izuzetan doprinos filmskoj umjetnosti, na 28. Sarajevo Film Festivalu (2022) prikazana je retrospektiva filmova Sergeia Loznitse te mu je uručeno priznanje Počasno Srce Sarajeva.
Dragan Mićanović
Glumac, Srbija
Dragan Mićanović je srpski glumac poznat po svom radu u filmu, pozorištu i na televiziji. Diplomirao je na beogradskom Fakultetu dramskih umetnosti, a priznanje je stekao kroz brojne filmske i televizijske uloge, kao što su domaći hit „Lajanje na zvezde“ (1998), i međunarodne produkcije „Coriolanus“ (2011) i „Rocknrolla“ (2008).
Istaknuti je član Jugoslovenskog dramskog pozorišta od 1993. godine. Posebno se ističe njegova uloga Fortinbrasa u produkciji „Hamleta“ Globe Theatrea u Londonu.
Skorija dostignuća uključuju njegovu ulogu Zorana Đinđića u seriji „Operacija Sablja“ (2024), koja je osvojila nagradu za najbolju glumački ansambl na Canneseries, i ulogu Tome Buzova u filmu „Čovjek koji nije mogao šutjeti“ (2024), dobitniku Zlatne palme za najbolji kratki film na festivalu u Cannesu, nominovanom za nagradu Oscar®. Dobitnik je brojnih prestižnih glumačkih nagrada.
Emanuel Pârvu
Reditelj, scenarist i glumac, Rumunija
Reditelj i glumac Emanuel Pârvu, profesor i doktor nauka, suosnivač je prvog diplomskog programa filmske glume na Univerzitetu Ovidius u Rumuniji.
Njegovi filmovi istražuju porodičnu ljubav („Meda ili ne tako lijepa strana stvari“, „Mikado“). „Tri kilometra do kraja svijeta“ premijerno je prikazan u Cannesu 2024. godine u takmičarskoj konkurenciji, dobio je Queer palmu, a bio je i rumunjski kandidat za nagradu Oscar®. Film je osvojio Srce Sarajeva za najbolji film na Sarajevo Film Festivalu (2024) te nagradu za najboljeg reditelja na Jerusalem Film Festivalu.
Glumio je u više od 30 filmova, sarađujući s ključnim rumunskim rediteljima Novog vala.
Ena Sendijarević
Rediteljica i scenaristica, Bosna i Hercegovina / Nizozemska
Ena Sendijarević je bosanskohercegovačko-nizozemska scenaristica i rediteljica. Studirala je teoriju filma u Amsterdamu i Berlinu prije nego što je diplomirala na Nizozemskoj filmskoj akademiji 2014. godine.
Njen debitantski igrani film „Take Me Somewhere Nice“ (2019) izabran je za ACID program na Filmskom festivalu u Cannesu i osvojio je nagrade, uključujući Srce Sarajeva za najbolji film i Specijalnu nagradu žirija na IFFR-u. Njen kratki film „Uvoz“ (2016) premijerno je prikazan u okviru Cannes Directors’ Fortnight i bio je nizozemski kandidat za nagradu Oscar®.
Njen drugi igrani film „Slatki snovi“ (2023) premijerno je prikazan na festivalu u Locarnu, gdje je osvojio nagradu Pardo za najbolju glumačku izvedbu. Film je bio nizozemski kandidat za nagradu Oscar® 2024. godine.
Iste godine časopis Variety uvrstio ju je među 10 reditelja koje treba pratiti.
Tricia Tuttle
Festivalska direktorica, SAD
Od aprila 2024., Tricia Tuttle odgovorna je za kreativno usmjeravanje i upravljanje Međunarodnim filmskim festivalom u Berlinu.
Imala je više rukovodeće uloge u Britanskom filmskom institutu (BFI), BAFTA-i i Nacionalnoj filmskoj i televizijskoj školi (NFTS).
Prije nego što se pridružila Berlinaleu, vodila je program režije na NFTS-u, a prethodno je bila u BFI-ju deceniju, gdje je postala direktorica festivala, upravljajući BFI London Film Festivalom i BFI Flare: London LGBTQIA+ Film Festivalom.
Predstavljena je u Varietyjevom International Women's Impact Reportu te u Variety500. Magistrirala je filmske studije na BFI i Birkbeck i diplomirala književnost i radio, televiziju i film na Univerzitetu Sjeverne Karoline u Chapel Hillu.
31. Sarajevo Film Festival bit će održan od 15. do 22. augusta 2025. godine.
Foto: PR
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!