Intervju: Kako su bh. modni brend i Danis Tanović oduševili Sarajevo Film Festival? - Bonjour.ba - bh.lifestyle magazin

Intervju: Kako su bh. modni brend i Danis Tanović oduševili Sarajevo Film Festival?

Tekst:

Bonjour.ba, Promotivni članak

MODNE VIJESTI
17.8.2024.

Sarajevo, 16. august 2024. – U srcu glavnog grada Bosne i Hercegovine, otvaranje Sarajevo Film Festivala donijelo je poseban sjaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa



Ovaj put, Danis Tanović je privukao pažnju ne samo zbog svog filmskog uspjeha, već i zbog odlično dizajniranog odijela koje je nosio na otvaranju. Uz suprugu Maëlys, Danis nije krio oduševljenje što upravo njegov film otvara 30. izdanje Sarajevo Film Festivala.

Svi detalji, od tkanine do kroja, pažljivo su odabrani kako bi se postigao savršen balans između klasične elegancije, udobnosti i modernog dizajna.




Njegov odabir nije samo odraz stila, već i simbol podrške domaćim brendovima. Tanović je još jednom pokazao da vrhunski uspjeh u filmu može ići ruku pod ruku s efektnim modnim odabirom, ostavljajući snažan utisak na sve prisutne.




U ekskluzivnom intervjuu, razgovarali smo sa Tanovićem o njegovoj karijeri, impresivnom putovanju u filmskoj industriji, njegovim ličnim iskustvima, novom filmu, porodici i, naravno, o posebnosti njegovog odijela u potpisu bh. brenda Dresscode. Nismo odoljeli pitati i Maëlys neka zanimljiva pitanja o Danisu, balansiranju uloga supruge majke, poduzetnice, ali i u razgovoru sa dizajnericom Dresscode brenda, Amilom Efendira, saznati kako je tekao kreativni proces kreiranja odijela.




Danise, vaš film, "Ničija zemlja," postigao je izvanredan uspjeh, uključujući Oskara. Kada se osvrnete na taj period, na koji način je ovaj uspjeh oblikovao vašu karijeru i vaš pristup snimanju narednih filmova?
 

Danis: Mislim da mi je prije svega dao snagu da nastavim da se bavim filmom. Težak je ovo i zahtjevan poziv sa puno uspona i padova, stresova i neprospavanih noći, stalnih preispitivanja sebe i svijeta koji nas okružuje. Mnogi redatelji snime dva ili tri igrana filma u cijeloj karijeri, a ja sam evo dogurao do desetog i već pripremam sljedeći. Mislim da mi je taj prvi uspjeh pomogao da nastavim i u sebi nađem snagu u trenucima u kojima sam imao osjećaj da će se sve raspasti.



Uloga otvaranja SFF - a sa svjetskim premijerama za vas je gotovo kao domaća. Otvorili ste 27. izdanje SFF-a premijerom filma Deset u pola, ovogodišnji festival otvarate svjetskom premijerom novog filma „Nakon ljeta“… dijelite li mišljenje sa nama da ste jedan od najboljih ambasadora BiH za kulturu?
 

Danis: Nije na meni da o tome govorim, ali ako to mislite, drago mi je. Zaista mislim da je kultura najbolji ambasador svake zemlje. Zemlje koje nas privlače su uvijek zemlje koje imaju razvijenu kulturu, Francuska, Italija, Kina, Japan…  Zemlja bez razvijene kulture je samo teritorija.
 

Kako biste vi opisali svoj novi film „Nakon ljeta“?


Danis: Meni je jako teško da opisujem svoje filmove jer mislim da su kompleksni u svojoj jednostavnosti. Ali evo da probam: Nakon ljeta je priča o djevojci koja dolazi na otok nakon smrti oca kojeg nije ni poznavala. Umjesto nasljedstva na kraju pronalazi nešto mnogo važnije i bolje… ako vam zvuči zanimljivo, dođite i pogledajte film u kinu.



Vi i kroz modne odabire šaljete sjajnu sliku o BiH i pripomažete u promociji Made in BiH etikete. Možete li opisati vaše iskustvo u stvaranju custom - made odijela domaćeg modnog brenda Dresscode?


Danis: Zanimljivo je bilo sresti se sa modnom dizajnericom Amilom Efendirom i konstruktorom Damirom Turbićem, izabrati materijal, probati razne modele koje ne bih ni pomislio da probam i na kraju prihvatiti neke sugestije. Kostimografija je važan aspekt kinematografije i ja često imam priliku da zajedno s kostimografom i producentom izaberem kostime koje će glumci nositi na filmu ili u seriji. Ovaj put sam se prepustio mojoj supruzi Maëlys, Džejli Glavović i Amili Efendiri.

 

Amila, možete li nam detaljnije opisati dizajnersku filozofiju i na koji način ona nadopunjuje Tanovićev osobni stil?

Amila: Proučavajući modne odabire našeg Oskarovca, ustanovili smo da je njegov stil ležeran i uglavnom nosi odijela u kojima se osjeća ugodno i opušteno stoga je naš prvi prijedlog materijala bio 100% lan u paleti zemljanih boja i prirodnih tonova. Danisov odabir je bila smeđa boja koja uz ostale kombinacije materijala i boja savršeno ističe njegov ten i dodaje dozu tihog luksuza njegovom kompletnom outfitu.

Iskoristili smo ovaj materijal koji se Danisu jako dopao te smo po njegovim mjerama uradili dva odijela koja kasnije može vrlo lako kombinovati u svim prilikama.




Jedno je odijelo s jednorednim kopčanjem, ravnim reverima i klasičnim džepovima sa patnama, dok je drugo sa dvorednim kopčanjem i špic reverima. Oba odijela imaju puna ojačanja koja im daju čvrstu formu. Uz oba odijela odlični pratioci su košulje u bijeloj i svijetlo plavoj boji sa klasičnim i tzv. francuskim manžetama, brogue cipelama u kombinaciji velura i kože, kao i lagane, ljetne brodarice u boji pustinjskog pijeska.

Elegantne maramice u kontrastnim bojama i zanimljivim dezenima, koje se postavljaju na prsni džep, podižu cijeli styling i daju mu dozu šarma.



Kako je došlo do odabira Danisa Tanovića kao ambasadora vašeg brenda na SFF - u?


Amila: Dresscode iz godine u godinu postaje prepoznatljiv i opće poznati domaći modni brend omiljen na modnoj sceni. S velikom pažnjom smo odabrali ambasadore brenda za koje smatramo da dostojno mogu iznijeti naše modele i pokazati ih u najboljem svjetlu. Njihov pristanak da nose naše modele nama je priznanje za visoku kvalitetu naših odjevnih komada te podsticaj da se dalje razvijamo i budemo sve bolji i bolji.

Za SFF, koji je neosporno tu da poentira našu bh. kinematografiju, prirodno smo imali želju da naši filmski predstavnici koji će sve vrijeme trajanja festivala biti pod svjetlima kamera, za ovu priliku nose Dresscode komade, a ko bi to mogao bolje uraditi od našeg Oskarovca Danisa Tanovića koji ima čast otvoriti festival premijerom svog novog filma?

 

Danise, šta vas je motivisalo da se upustite u ovaj projekat?
 

Danis: Razgovor sa Džejlom Glavović. Rekla mi je da predstavlja bh. brend Dresscode i da bi jako željeli da me obuku za premijeru mog filma. Prihvatio sam sa radošću jer volim da promovišem bosanske brendove. Znao sam da iza toga stoji ozbiljna priča jer je Džejla ozbiljna i pametna žena, ali moram priznati da sam ipak bio prijatno iznenađen kada sam ušao u njihovu poslovnicu. Dugo sam živio u Parizu i ništa u kvaliteti Dresscode poslovnice nije na manjem nivou nego u radnjama na recimo Šanzelizeu. Kvalitetni materijali, ljubazno osoblje, ugodan ambijent, profesionalnost krojača… sve je na najvišem nivou.




Kako je izgledao sam kreativni proces kreiranja odijela koje ste nosili na premijeri vašeg novog filma?
 

Danis: Jednostavno. Nakon što smo zajedno odabrali materijal, prepustio sam se profesionalcima.
 

Koje kriterijume treba ispuniti materijal odijela kojeg nosite?
 

Danis: Odijela rijetko nosim jer su nepraktična za posao kojim se bavim. Na festivalima i sličnim ceremonijama, zimi najčešće nosim sakoe i odijela od tvida, a ljeti najviše volim nositi lanenu odjeću. Uživam nositi dobro skrojene stvari i žao mi je što je današnja muška moda na ulicama prilično vulgarna i estetski neprivlačna. Mislim da nema ništa vizuelno ljepše za zrelog muškarca nego dobro skrojeno odijelo koje mu dobro stoji.



Koliko je važna garderoba u procesu kreiranja kostima za film ili seriju? Možete li podijeliti neka iskustva iz vašeg rada na filmovima ili serijama gdje je garderoba igrala ključnu ulogu?
 

Danis: Izbor garderobe definira lik prije nego i progovori, tako da je to jako važan aspekt jer je film prije svega vizuelna umjetnost i izbor kostima može uticati na cjelokupnu atmosferu. Na primjer, na mom posljednjem filmu, "Nakon Ljeta", tražio sam da glavni glumci nose odjeću kakvu bi prije našli na ulicama Italije nego u Dalmaciji jer sam želio da izbjegnem majice i šorceve. Jednostavno mislim da su duge hlače i košulje uvijek puno elegantnije od šorceva i majica. 
 

Gledajući na svoju karijeru do sada, postoji li nešto što biste drugačije uradili ili neka lekcija koju ste naučili, a koju biste željeli podijeliti?
 

Danis: Ima mnogo stvari koje sam shvatio tek kada sam ušao u zrele godine i sada bih vjerovatno drugačije reagovao i radio, ali valjda to i jeste ljepota zrelih godina, da učimo na greškama iz mladosti i da postajemo bolji. Mislim da sam danas mnogo bolji režiser i nadam se da ću za dvadeset godina biti još bolji.
 

Postoje li porodične tradicije ili lični rituali koji vam pomažu da održite kreativnost i inspiraciju u svom radu?
 

Danis: Jako kasno sam shvatio da je za kreativnost jako važno da bar jedan sat dnevno provedem u šetnji, u prirodi. Sarajevo je okruženo divnim planinama i Maëlys i ja volimo da izađemo iz grada i prošetamo kroz šumu. Jedno vrijeme sam svakodnevno prakticirao transcendentalnu meditaciju i jako mi je prijala. Nažalost nemam uvijek vremena za to jer imam jako puno obaveza, ali se nadam da ću se nakon što završim montažu druge sezone serije "Kotlina" napokon naći malo vremena za sebe.  




Redatelj, scenarista, ali i suprug i otac. Vjerujemo da su vam te uloge najdraže? Kako je vaša porodica utjecala na vaše odluke u karijeri i vaš pristup snimanju filmova?
 

Danis: Meni je porodica uvijek bila najvažnija i to se nikad neće promijeniti. Sve ostalo dolazi iza toga. Mogao sam raditi puno više, ali mi je važnije bilo da budem uz djecu dok odrastaju tako da sam mnoge projekte odbijao jer nisam želio da djeca odrastaju sa slikom tate na klaviru. I nikad nisam zažalio zbog toga. Dvadeset godina prođe jako brzo i djeca odoše svojim putem, a filmova će uvijek biti…
 

Danise, kako biste opisali Maëlys?
 

Danis: Pametna, duhovita, elegantna, šarmantna, radosna, ozbiljna, požrtvovana, radna… Moja najveća ljubav.



Bonjour, Maëlys! Vjerovatno svi očekuju pitanje da postavimo u smislu kako je biti žena Danisa Tanovića, ali nas ipak više zanima kako je biti Maëlys, Belgijanka, rođena u Americi, a živi u Bosni i Hercegovini, mama 5 djece?

Maëlys: Živjeti kao Maëlys je kao živjeti divan kulturni mozaik. Ja sam Belgijanka i Francuskinja sa jakim engleskim korijenima preko moje bake po ocu. Rođena u Americi, živjela sam širom Evrope i SAD tokom djetinjstva. Ova raznovrsna iskustva učinila su moj život fascinantnim i čudesno nepredvidivim.




Pored uloge mame, vi ste karijeru odlučili nastaviti u Bosni i Hercegovini, tačnije u Sarajevu gdje ste osnovali Montessori školu Bloom kroz koju ste u nastavnu praksu uvela metode poučavanja sa fokusom na socio - emocionalnom razvoju djeteta. Kako sve to uspijete balansirati?

Maëlys: Moj život u Sarajevu je uzbudljiv jer balansiram uloge supruge, majke petero djece i poduzetnice. Naime, posljednjih 15 godina vodim Bloom, sarajevsku Montessori školu. Kombinacija ovih uloga me neprestano inspiriše, a moja predanost kao edukatorice i preduzetnice uvijek se vraća na moju porodicu. Ona pokreće moju posvećenost da svijet učinim boljim mjestom. Sa tim ciljem se aktivno zalažem za obrazovnu transformaciju usmjerenu ka otključavanju ljudskog potencijala kao zdrave protusile novim tehnološkim inovacijama, a ovaj put inovacije sam sa ponosom započela i uspješno ostvarila u praksi baš u Sarajevu i Bosni i Hercegovini.
 

Možete li nam otkriti čija je kreacija koju ste vi birali za otvaranje Sarajevo Film festivala?


Maëlys: Belma Tvico i nakit Elird.

 

Maëlys, kako biste vi opisali Danisa? Na šta ste posebno ponosni kada vidite Danisa danas i svoju porodicu?

Maëlys: Opisati Danisa je kao da pokušavate "zatvoriti munju u bocu". :) On je nevjerovatno strastven, predan i uvijek ima tu kreativnu iskru koja stvari čini zanimljivima. Posebno sam ponosna na to kako svoju intenzivnu radnu etiku balansira sa očinskom ulogom. Kad ga vidim sa našom djecom uvijek osjetim toplinu oko srca.



Hadrian, India, Orhan, Dania,  Livina… predivna i posebna imena djece. Ko ih je birao?
 

Maëlys: Što se tiče imena naše djece - Livina Hannah, Dania Noor, Orhan Isak, India Joy i Hadrian Isak - to su bili zajednički napori obje porodice. Željeli smo imena koja su smislena, jedinstvena i koja odražavaju naše raznoliko porijeklo. Bake sa obje strane su bile veoma aktivno uključene u proces odabira imena. ;-) Volim da mislim da smo uspjeli da im damo zanimljiva imena, koja su barem približno toliko izuzetna kao oni!
 

Da li ima neka pjesma koju svi zajednički volite? Family song koja vam daje poseban vibe?

Maëlys: Nemamo samo jednu porodičnu pjesmu; imamo ih mnogo! Naša kolekcija je prilično raznolika, baš kao i mi. Za nas se ne radi samo o muzici, već o uspomenama i trenucima koje smo podijelili dok smo ju slušali. Svaka pjesma je poput male porodične himne koja mami osmijehe i osjećaje zajedništva.




Neki zajednički ciljevi ili snovi koje biste željeli ostvariti kao porodica?

Maëlys: Što se tiče ciljeva i snova, mi uvijek sanjamo veliko – bilo da se radi o putovanjima na nova mjesta, pronalaženju novih načina da se nasmijemo ili jednostavno uživamo u malim stvarima u životu. Nadam se da ćemo nastaviti graditi uspomene i maksimalno iskoristiti svaki zajednički trenutak.

* * * 
Foto: Dresscode PR

Povezani članci

Najpopularniji članci