TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 15.5.2016.

Sigurno da ste se mnogo puta pronašli u situaciji kada nemate 'što obući' pored ormara prepunog odjeće. Nošeni iskustvom, reći ćemo kako je tada najbolje igrati na sigurnu i jednostavnu opciju, a teško da može jednostavnije od bijele, pamučne majice kratkih rukava.

Bilo da se spremate na kavu s društvom, na ručak kod njegovih ili pak prvi spoj, sigurni smo da će vam jedna od kombinacija ispod biti inspiracija za idealnu kombinaciju.

Foto: @anoukyve

Foto: @cocobeautea

Foto: @lydiajanetomlinson

***

Naslovna fotografija: @anoukyve
Tekst: BONJOUR.ba

 

FOTO: @anoukyve


Bonjour

3 grada koji žive posebnim ritmom u ramazanu

TEKST: Ilda Lihić-Isović | FOTO: unsplash.com

3 grada koji žive posebnim ritmom u ramazanu 3 grada koji žive posebnim ritmom u ramazanu

Ramazan je vrijeme kada gradovi širom svijeta svjetlucaju u posebnoj atmosferi i žive u svom ritmu.

 

Sarajevo je svakako jedan od tih gradova gdje ramazan donosi mir, tradiciju i zajedništvo koje prožimaju ulice. Međutim, i drugi gradovi širom svijeta slave ovaj mjesec na svoj specifičan način, stvarajući jedinstvenu dinamiku koja nas poziva na istraživanje.

U ovom članku fokusirat ćemo se na gradove koji za vrijeme ovog mjeseca doživljavaju transformaciju, postajući prava kulturna središta, gdje hrana i tradicija čine posebnu energiju koja ulazi u svaki djelić grada.

 



Istanbul: Grad koji nikad ne spava 

Niste previše iznenađeni zar ne? U Istanbulu, ramazan je prava transformacija grada. Ulice, koje su inače užurbane i pune života, za vrijeme ramazana postaju smirenije, ali svejedno zrače posebnom energijom. Pijace i restorani mirišu na tradicionalne ramazanske specijalitete, poput "güllaç" i "pide", dok se noću Istanbul budi. Azijska strana grada, posebno Kadıköy i Uskudar, nudi mirne lokacije za iftare s pogledom na Bosfor.

 



Šta ne želite propustiti u Istanbulu:

  • Topovski pucanj za iftar: U Istanbulu, kao i u Sarajevu, tradicija označavanja vremena iftara topovskim pucnjem datira iz osmanskog perioda. Ova praksa i dalje postoji na određenim mjestima poput parka Sultanahmet gdje se okupljaju lokalci i turisti kako bi zajedno dočekali trenutak prekida posta uz zvuk topa.

  • Mahya svjetla: Za vrijeme ramazana, mnoge džamije u Istanbulu, posebno Plava džamija i džamija Sulejmanija, ukrašene su mahya svjetlima, tačnije svjetlosnim natpisima razapetim između minareta, koji nose poruke mira i zajedništva. Ova tradicija pruža poseban vizuelni doživljaj tokom večernjih sati.

     

Foto: @all_things_turkish


Kairo: Od tradicionalnih specijaliteta do iftara pod zvijezdama 

U ovom periodu, Kairo postaje simbol gostoljubivosti, a ako se nađete u njemu, ne možete propustiti priliku uživati u iftarima. Noći su ispunjene muzikom, plesom i druženjima uz obalu Nila, koja pruža savršenu kulisu za sve one koji žele uživati u okusu Egipta. Iako je dan u Kairu povučen i smiren, noći su pravo oduševljenje, ispunjene radošću i zajedništvom.

 



Šta ne želite propustiti u Kairu:

  • Ramazanski šatori (Mawa'id al-Rahman): U Kairu se postavljaju veliki šatori poznati kao "Mawa'id al-Rahman" gdje se besplatno služe iftari za sve prolaznike. Ovi šatori simboliziraju gostoprimstvo i zajedništvo, a često ih organizuju lokalne zajednice i dobrotvorne organizacije.

  • Fanous (ramazanski fenjeri): U Kairu, ulice i kuće su ukrašeni tradicionalnim ramazanskim fenjerima poznatim kao "fanous". Ovi šareni fenjeri simboliziraju radost mjeseca i često su ručno izrađeni, a njihova svjetlost doprinosi svečanoj atmosferi tokom iftara i noćnih šetnji.


​​


Fez: Grad u kojem se čuva tradicija 

Fez, s bogatom historijom i tradicijom, u ramazanu postaje pravi simbol kulturne tradije. Grad je ispunjen specijalnim mirisima i zvucima. Uživate u pogledu na grad ili šetnji među prodavnicama koje prodaju ramazanske delicije. Ono što je posebno u Fezu jeste opuštena, gotovo mistična atmosfera u kojoj se stari običaji i moderni trenuci spajaju u jedno. 

 



Šta ne želite propustiti u Fezu:

  • Poslastica "Sellou": U Fezu, za vrijeme ramazana, tradicionalno se priprema poslastica poznata kao "Sellou" ili "Sfouf". Ova hranjiva mješavina prženog brašna, badema, sezama i meda često se poslužuje tokom iftara, pružajući energiju nakon dana posta.

  • Zajednički iftari na ulicama medine: U Feza, stanovnici često organizuju zajedničke iftare na otvorenom, gdje se dugi stolovi postavljaju duž uskih ulica, a svi dijele hranu, jačajući osjećaj zajedništva i solidarnosti tokom ovog mjeseca.

 

Ako vas put povede u neki od ovih gradova, znajte da nećete biti samo posmatrač već ćete postati dio priče koja se svake večeri ponovo ispisuje pod svjetlima fenjera i uz miris svježe pečene lepine.
 

* * *
Naslovna fotografija: unsplash.com

FOTO: unsplash.com


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!