TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 25.1.2023.
Novi članak rubrike Mame rulz odlučili smo posvetiti Ildi Humić, poznatoj influencerici koja često na društvenim mrežama podijeli zanimljiva iskustva i inspirira mnoge dame modnim kombinacijama.
Naime, Ilda je mama troje djece koju prati preko 265k followera. Svoju veselu, pozitivnu i često ispunjenu humorom svakodnevicu dijeli sa mužem Edinom, najstarijom kćerkom Iman, te sinovima Lukmanom i Isakom.
Ilda se često osvrće na neke važne teme u roditeljstvu ili majčinstvu što je za svaku buduću ili novopečenu majku veoma važno jer često kroz iskustvo druge mame možemo naučiti više.
Ilda Humić
Upravo zbog toga odlučili smo razgovarati sa Ildom i saznati kako su se razlikovale njene trudnoće, šta je za nju bitno tokom postpartuma, ali nam je rado otkrila i to da može učiniti nešto drugačije u majčinstvu šta bi to bilo.
***
Kako su periodi trudnoće prošli za tebe i koliko se svaka trudnoća razlikovala?
Svaka trudnoća je prolazila na svoj način. U prvoj sam odmarala jer sam bila dosta mlađa i mislila sam da tako mora. U drugoj sam radila do 20 dana prije poroda i otišla na trudničko, dok sam u trećoj zbog komplikacija veći dio odmarala, ali istovremeno i radila na svom profilu tako da je svaka protekla drugačije. Što se razlika tiče nije bilo nekih većih oscilacija, naravno da nije isto, ali ne bih se sad mogla sjetiti niti neke veće razlike sem hematoma u posljednje dvije.
Šta bi istaknula kao najvažnije za jednu mamu tokom postpartuma?
Po meni je najvažnije da se što prije digne na noge, osim ako naravno ne postoje indikacije koje nalažu drugačije i da se što više posveti bebi jer taj period vrlo brzo prođe.
Prije godinu dana postala si majka malenom Isaku, a prije toga vašu svakodnevnicu uljepšali su Iman i Lukman. Obično roditelji kažu da im se u jednom danu cijeli život okrene za 360 stepeni – vrijedi li to i za tebe?
Ne pravim tako velike paralele, nekako sam kroz život i posao naučila da ništa nije tako jednostavno i taj način života sam prihvatila i živim ga. Isakov dolazak je bio tako opušten kao da cijeli život imam troje djece. Lukman nas je očigledno dobro pripremio.
Jeste li oduvijek htjeli imati veliku porodicu i šta su najljepše prednosti u kojem imate troje djece?
Jesmo, iako moram priznati smo i mi vrlo nezreli kao roditelji još uvijek. Najljepša stvar je neizmjerna ljubav koja te ispunjava i činjenica da ništa na ovom svijetu nije važnije i ljepše od uloge roditelja.
Kako bi svoju porodicu opisala u jednoj riječi?
Kako drugačije nego ljubav.
Koju lekciju si naučila od svojih roditelja, a rado ju prenosiš i svojim mališanima?
Da se za sve treba izboriti sam i ne čekati da ti to neko servira gotovo. Možda je bolji opis: Naučiti ih da pecaju.
Šta bi rekla da su najveći izazovi u odgoju danas ili koji ti je bio najteži period majčinstva i kako si se nosila s tim?
Najteži dio za mene je naučiti djecu pravim, istinskim vrijednostima i moralu obzirom da živimo u svijetu punom nemorala. Nisam se previše obazirala na popularne metode i stavove jer smatram da su gore navedene mnogo važnije od tih nekih, sa moje tačke gledišta, banalnih stvari, kao kad je vrijeme za spavanje, da danas mogu pojesti samo red čokolade itd, meni je važnije da izrastu u ljude i da budu sretni. Nažalost živimo u svijetu gdje se zbog svega i svačega lijepi epitet nemajke, a ono što istinski vrijedi se nekako zanemaruje jer važno je pratiti trendove.
Imate li neke omiljene rituale? Šta vas kao porodicu najviše veseli na kraju radnog dana?
Imamo naravno, igranje na kraju dana žmire, pogađanja predmeta, kuhanje skupa i naravno nezaobilazne kino večeri gdje vrtimo dva filma u krug.
Osvrćući se unazad, da možeš učiniti nešto drugačije u majčinstvu, šta bi to bilo?
Imala bih više sabura i još bih se više igrala s njima.
Sa tako mnogobrojnom ekipom uspiješ li uhvatiti pokoji trenutak samo za sebe? I ako da, kako takve trenutke najradije provodiš?
Jako teško i rijetko, ali zbog preokupiranosti, kako poslovnim tako i roditeljskim obavezama morala sam uvesti neki predah, a to je gledanje bilo kakvog filma pred spavanje kad svi ostali zaspu, to mi je sad neki ritual i cijeli dan se radujem tome.
Šta si naučila o sebi uz svoje mališane?
Naučila sam da ipak znam pokazati emociju jer važim kao neko ko se ne mazi, ne tepa i slično, ali kako sam postala roditelj, sve što nisam pokazala drugima, pokazala sam njima.
I za kraj, kad bi mogla savjetovati nešto svojoj djeci, šta bi to bilo?
Da budu pošteni, vrijedni, da ne selektuju ljude, osim na dobre i loše i da su im jedini istinski prijatelji roditelji i oni između sebe.
***
Naslovna fotografija:@ilda_humic
TEKST: Ilda Lihić-Isović
Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?
Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.
Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.
Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.
Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.
Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?
„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale.
Ajla: „Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“
Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?
Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“
Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete
Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“
Kada dijete treba prvi pregled?
Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“
Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?
Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“
Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice
Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“
Najveći mit? Da naočale kvare vid
Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“
Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?
Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“
Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida
Ajla: „Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“
Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.
Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.
Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.
Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.
Foto: @dr_ajla
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!