TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 8.3.2023.
Okrugli stolovi, veliki crveni separei, ogledala, klasičan Art Deco interijer uz savršen miris prve jutarnje kafe i novina, konobari u savršenim uniformama.. nema sumnje, u mislima ste u „caféu par excellence“ u Parizu, tačnije u jednom od najstarijih i najprestižnijih kafića u Parizu.
Pariz je sjajan grad za uživanje u umjetnosti, historiji, arhitekturi i ukusnim delicijama. Zaista nema ništa kao kad provedete dan lutajući Gradom svjetla i završite ga savršenim francuskim obrokom.
Jednako divno je, međutim, svratiti i u jedan od kultnih kafića gdje je kultura ispijanja kafe, tačnije umjetnost sjedenja, ćaskanja ili opuštanja uz kafu i omiljenu knjigu duboko ukorijenjena u gradu.
Naime, kultura ispijanja kafe u Parizu počela je krajem 19. vijeka, a umjetnici, intelektualci, filozofi, pisci i političke ličnosti sastajali su se upravo u ovakvim pariškim kafićima koji se mogu pohvaliti sa etiketom mjesta rođenja poznatih knjiga, filozofskih misli i umjetničkih pokreta.
Café de Flore na uglu Bulevara Saint Germain i Rue Saint Benoet, otvoren je 1880-ih, za vrijeme Francuske Treće Republike, a ime je dobio po Flori, boginji cvijeća i proljeća u rimskoj mitologiji.
Zanimljivo je da je dekor ostao uglavnom nepromijenjen od Drugog svjetskog rata.
Georges Bataille, Robert Desnos, Léon-Paul Fargue, Raymond Queneau su bili redovni gosti kao i Pablo Picasso, a o njegovoj unikatnosti govori i činjenica da je ovjekovječen u raznim filmovima i pjesmama. Za sve ljubitelje književnosti ovo je neizostavna lokacija za posjetiti jer su upravo ovaj kafić Jean Paul Sartre, Albert Camus i Simone de Beauvoir koristili kao kancelariju za pisanje svjetskih poznatih djela.
Najbolje vrijeme za uživanje u ambijentu je jutro, a kafić nudi klasična francuska jela. Preporuka je da naručite toplu čokoladu. Također, zanimljivo je da u kafiću nema muzike jer po mišljenju menadžera kafić treba biti sa prijatnim ambijentom i podržavati gostujuće intelektualce koji biraju ovaj kafić za razmišljanje i pisanje.
Također, ovaj kafić ima jaku povezanost sa svijetom mode, posebno Karlom Lagerfeldom koji bi satima čitao Vogue za stolom u prizemlju. Kafić je održavao revije za Yves Saint Laurent, Chanel i Paco Rabanne, a pokrenuo je i kampanje za Louis Vuitton i Longchamp.
Cvijeće koje se nalazi iznad natpisa Café de Flore čini ga jednim od najfotogeničnijih mjesta u Parizu. Naš savjet je da svakako upijete ambijent i zaronite u historiju baš kao što biste to učinili sa Ajfelovim torenjem ili bilo kojom drugom znamenitosti Pariza.
***
Naslovna fotografija: @ch.ysl
TEKST: Dragana Rauš
Senajda Muminović je djevojka koja spaja umjetnost i marketing, estetiku i strategiju, note klavijature i boje dizajna. Nakon što je ljubav prema muzici pretočila u osjećaj za detalj, Senajda je svoj Bihać pretvorila u scenu na kojoj svakodnevno piše i režira priče. Bilo da su to vizuali za društvene mreže, kampanje za hotel Kostelski Buk ili trenuci koje dijeli sa svojom online zajednicom.
Kao mikroinfluensarka koja voli turizam, gastronomiju i sve što je lijepo, s nama danas dijeli svoje male, ali dragocjene lokalne preporuke - Bihać kakav se ne vidi na razglednicama, nego kroz njene oči.
Bihać koji se osjeti
Kad Senajdu Muminović pitate šta posjetiti u Bihaću, njen odgovor nikad nije samo spisak lokacija, već mali putopis koji miriše na svježi zrak Une i zvuči kao šum slapova. Kao umjetnica, marketing menadžer i mikroinfluensarka, ona zna da ljepota nije samo u pejzažu, već u osjećaju koji vam to mjesto ostavi.
Početak priče: Kostelski Buk
Zato svako putovanje kroz Bihać, ako pitate nju, počinje u hotelu Kostelski Buk, mjestu koje je više od smještaja. Smješten svega osam kilometara od centra, s pogledom na slapove rijeke Une, ovo je oaza mira, zvuka vode i domaće hrane koja oduševljava. Idealno za opuštanje i punjenje baterija prije nego se prepustite avanturi.
A avantura ovdje znači samo jedno: Nacionalni park Una. Njegov veličanstveni Štrbački Buk je najimpresivniji vodopad u BiH, tirkizna voda koja se razbija o stijene i stvara prizor koji ni jedna fotografija ne može u potpunosti uhvatiti. Tu je i Martin Brod, slikovito mjesto s moćnim slapovima i autentičnom razgledničkom atmosferom za sve koji vole prirodu i objektiv.
Mali raj: Japodski otoci
Da Bihać zna biti i bajkovito miran dokazuje Japodski otoci - mala oaza povezana drvenim mostićima, savršena za šetnje, piknik ili jednostavno predah uz šum Une.
Srce grada
A onda - centar grada. Senajda vjeruje da pravi Bihać treba doživjeti i u njegovom srcu: Kapetanova kula, Fethija džamija, gradski muzej, centralni park Gelenderi, i naravno, kafići i restorani gdje se priča o gostoprimstvu pretače u svaki tanjir i šalicu kafe.
Rafting: Una se mora doživjeti
I na kraju, da Una ne bude samo pozadina, Senajda vas vodi na rafting, jer rijeku treba osjetiti. Bilo da ste adrenalinski tip ili porodica željna blage avanture, rafting staze Une obećavaju uspomene koje se dugo prepričavaju.
Bihać: ljubav na prvu
Za Senajdu, Bihać nije samo destinacija, to je ljubav na prvu. Spoj prirode, kulture, avanture i ljudi zbog kojih se turisti uvijek vraćaju ovom gradu.
Vidjeli ste slike? Vrijeme je da dođete po kadrove koje će pamtite samo vi.
Foto: @se_najda14
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!