MODAMO Sasvim osobno: Jedan na jedan s Nerminom Palićem, rekordnim bh.triatloncem - Bonjour.ba - bh.lifestyle magazin

MODAMO Sasvim osobno: Jedan na jedan s Nerminom Palićem, rekordnim bh.triatloncem

Tekst:

Bonjour.ba

BONJOUR.CLUB
31.8.2017.

Sigurno ste već čuli priču o jednom nasmijanom tridesetogodišnjaku iz Jablanice koji drži rekordno vrijeme BiH u triatlonu i koji među 111 natjecatelja ove godine predstavlja BiH na ICON Livigno Xtreme Triathlonu, jednom od najtežih triatlona na svijetu. Da, riječ je o Nerminu Paliću koji je ekskluzivno za MODAMO.info stao pred foto objektiv Aide Redžepagić, a nakon toga nam uz kavu otkrio što ga pokreće kada ostane bez energije, kako se priprema za ekstremna natjecanja, ali i kojoj slastici ne može odoljeti unatoč strogom režimu prehrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nermin je na snimanju za MODAMO.info eksluzivno predstavio i svoj dres koji nosi 'MADE IN BIH' etiketu i koji je za njega dizajnirao Adnan Hajrulahović – HAAD. Naravno, iskoristili smo priliku te smo razgovarali i s dizajnerom dresa o inspiraciji, te motivima koji se nalaze na Nerminovom dresu.

Što je bila inspiracija za kreiranje ovakvog, jedinstvenog triatlon dresa?

Inspiracija za svaki odjevni predmet meni je uvijek osoba koja će ga nositi. Kad pričamo o sportašima tu je definitivno dodatna inspiracija i sport kojim se osoba bavi. Kad radite sportsku opremu morate voditi računa o udobnosti, funkcionalnosti i još mnogo aspekata pa tek onda možemo pričati o dizajnu. Kod Nerminove opreme smo se vodili bojama zastave BiH kao zadanom temom, a sam Nermin je jedna fascinantna osoba i uživao sam u radu na njegovoj opremi.

nermin palic modamo dress 01

Koje ste motive birali u dizajnu dresa?

Kao što sam spomenuo, moj zadatak je bio uraditi opremu koja neće plijeniti pažnju bojama nego formom. Forma je ono što smo imali za cilj. Motiv BiH zastave je jedini motiv ili simbol koji je korišten i ostali smo u koloritu zastave, a sama forma dresa je prenesena Nerminova potreba za vlastitim vizualnim identitetom.

nermin palic modamo dres 02

Raditi sa sportistima je veoma zahtjevno. Njih ne zanimaju trendovi. Oni tačno znaju šta žele odjenuti i udobnost i funkcionalnost je mnogo bitnija od samog izgleda, a nekako si uvijek pripišem i dio njihovog uspjeha jer energiju koju moj tim i ja utkamo u svaki komad sportske opreme vjerujem da i njih pogura da budu bolji i jači. Teško je opisati kakav nas je osjećaj nosio kada su naši BiH košarkaši pobijedili na europskom nivou sa selekcijom U16 prije dvije godine.

***

Kada govorimo o garderobi, Nermin nam priznaje kako se najbolje i najudobnije odjeća u dresu, no na snimanju se sjajno snašao i u ulozi modela odjeven u tamno Dresscode by Prevent odijelo koje također nosi etiketu 'Made in BiH'. Već na fitingu u Prevent showroomuu Sarajevu smo znali da će slim odijelo odlično pristajati na njegovu sportsku građu, te smo u tom duhu odijelo kombinirali bez kravate uz sportski sat i narukvicu kao jedine modne dodatke.  

nermin palic modamo odijelo

Odijelo: Dressode by Prevent

ICON Extreme Triathlon je uistinu izniman test za ljudsko tijelo već samom činjenicom da traje 18h. Uz 3,8km plivanja na 1800 m nadmorske visine, 195 km vožnje biciklom sa 5000m uspona i 42km trčanje trail maratona s ciljem postavljenim na 3000m nadmorske visine, čovjek se sigurno nekad u pola svega toga zapita 'Zašto mi je ovo trebalo'. Što je ono što ti u tom trenutku da snage za idući korak?

Pripreme za ovakve utrke sastoje se od višesatnih treninga plivanja, vožnje bicikla i trčanja i ovi treninzi nisu samo prilika da se ojača fizički, nego služe i za jačanje psihičke snage. Snaga volje koja se stekne u ovim treninzima bude od presudne važnosti u posljednjim satima utrke jer tada sve što tijelo želi je samo stati. Treninzi i triatlon su sastavni dio mene i iskreno, nisam imao trenutke kada bih se zapitao ‘Što mi sve ovo treba?’ i vjerovatno kada se taj trenutak desi, biće vrijeme da mijenjam sport(ove). Ono sto se zapitam je što bih možda mogao unaprijediti, da rezultat bude bolji i  moje tijelo bude spremnije na različite, nepredvidive situacije tokom trke. Triatlon je izvor nepredvidivih situacija, počevši od nepredvidivih vremenskih prilika, valova na plivanju, čudnih biciklističkih staza do trčanja u brdo. Nijedno iskustvo nije isto, a ja sam odlučio iskoristiti ta iskustva za razvoj svojih znanja i vještina, kako u sportu, tako i u ostalim segmentima života.

Znamo da je Nermin uporan kada je riječ o sportu, no je li jednako uporan kada pričamo o hrani? Postoje li neka slastica zbog koje ćeš malo 'varati'?

Pravilna ishrana je od izuzetne važnosti i napredak je nemoguć bez kvalitetnog nutricionističkog pristupa. Meni najviše odgovaraju proteini, a poprilično volim hranu, pa je ponekad teško pobjeći slasticama koje nisu na popisu moje redovne ishrane, ali dan ili jutro prije svake utrke se počastim sa nekoliko palačinaka dobro namazanih nekim slasnim čokoladnim punjenjem.

Sportaši dosta vremena provedu na treninzima, posebice kada se spremaju za neko natjecanje. Uspijevaš li uz stalni posao i intenzivne treninge pronaći vremena za druge stvari koje te zanimaju?

Pored redovnog posla i treninga završavam i doktorski studij na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu, tako da je moje vrijeme podijeljeno između te 3 'aktivnosti'. Na treningu provedem u prosjeku 10-15h sedmično i nastojim maksimalno uključiti sve svoje drage osobe u aktivnosti i dijeliti s njima svoja iskustva i priče sa trke. Vjerujem da je nekima zabavno kad im ispričam kako mi je ispala hrana na biciklu i cjelokupna analiza zašto se to dogodilo. Bar se nadam da je zabavno.

Kako se opuštaš nakon velikih natjecanja?

Nakon velikih natjecanja najčešće odmorim nekoliko dana, ali ubrzo počinjem sa laganim treninzima, jer već na ‘radaru’ bude slijedeća utrka i neki drugi plan aktivnosti. Mislim da je izazov sportašima smiriti se i pustiti tijelu da se odmori jer uvijek imam osjećaj da gubim formu, ali sad sam morao obećati da 5 dana neću trenirati nakon ovog ICON izazova.

A kako se nosiš s rezultatima koji nisu onakvi kakvima si priželjkivao na kraju utrke?

Svaka utrka je posebna na svoj način i ja pokušavam iz svake utrke izvuci neku pouku. Ako rezultat nije bio povoljan, sigurno postoji realno objašnjenje – nekad je to greška u procjeni ishrane u danima prije trke, ishrane u trci, nekad na utrku dođem pretreniran… sve su to iskustva koja koristim da budem bolji i efikasniji. Triatlon utrke najčešće počinju u zoru i shodno tome je važno dobro se naspavati par dana prije, jer noć pred trku to je nemoguće.

Sigurno da ima mnogo onih koji čitaju ovaj naš razgovor i koji žele postići ovakve rezultate kakve si ti napravio, no možda nemaju dovoljno inspiracije i motivacije za tim. Što bi im ti poručio? Odakle da crpe svoju energiju za postizanje naizgled nemogućih rezultata?

Motivacija nije nešto sto se traži nego nešto sto sagradiš. Uvijek sam htio biti bolji od sebe i ne dozvoliti tijelu (imao sam 120 kg), vremenu i okolnostima da me definiraju. Prvi koraci su najteži dok tijelo ne nauči novi model ponašanja, tako da bih ja svima uvijek preporučio da ne idu u trening tražeći instant rezultate nego uključiti treninge za svoju dobrobit i učenje tijela kako da se u tim novim okolnostima ponaša. Kada tijelo nauči novi obrazac ponašanja, npr. da trenirate dva puta sedmično, onda je tijelo svoja vlastita motivacija jer samo traži trening. Ja sada, prije nego prijavim učešće na nekoj utrci, pokušavam da zamislim osjećaj prolaska kroz cilj te utrke. Taj osjećaj je glavni izvor motivacije u dugim i iscrpljujućim treninzima. U triatlonu nema prečica, potrebno je prosuti mnogo znoja da bi se došlo do cilja.

 

Foto: Aida Redžepagić

Povezani članci

Najpopularniji članci

Posljednje objavljeno