Brže, ranije, bolje: Nova pravila berbe donose najbolje vino do sada!
Tekst:Bonjour.ba/PR
GOURMETDeveti mjesec simbolizira kraj ljeta i početak jeseni, a jedan je možda sasvim običan mjesec u godini, dok je vinarima jako bitan i od velike važnosti.
Berba grožđa, pripreme u podrumima, tradicija vinara i njihovih krajeva i sve popratne aktivnosti su sastavni dio da bi se u konačnici dobila vrhunska vina. To i jeste najbitniji dio godine svakog vinara i vinograda, kroz koji nas je i ovog puta provela kompanija Fina Vina d.o.o. Ove godine vinogradi imaju pune ruke posla još od sredine osmog mjeseca. Razlog leži u klimatskim promjenama, jer je sve počelo ranije dozrijevati.
„Tradicionalna berba grožđa u regijama naših vinara predstavlja duboko ukorijeni dio kulturne baštine tih područja i trenutak u vinogradskom kalendaru. Svaka od regija ima svoj jedinstveni pristup i tradiciju koja se održava u načinu na koji se obavlja berba.“ – rekli su nam iz tima Finih vina.
U svim regijama redoslijed berbe ovisi od specifičnih uslova svakog vinograda, kao što su mikroklima i zrelost grožđa. Vinari često prate stanje grožđa kako bi odredili optimalni trenutak za berbu kako bi postigli najbolji kvalitet vina. Amir Beširević, osnivač i direktor Finih vina, nam je rekao po čemu se svaka regija razlikuje.
U Goriškim brdima uprkos suši koja je pogodila ovo područje i u proteklih nekoliko godina, vinari su kazali da vinogradi nemaju „straha“ od suše, pošto se radi o lozama i položajima koji su sačuvali dovoljno vlage. Tradicionalni način berbe u Brdima svakako obuhvata ručnu berbu, pri čemu se grožđe pažljivo bira kako bi se osigurao visok kvalitet vina. Regija je poznata po vinima kao što su Rebula i Merlot.
Foto: @simcicwines
Fruška gora, mjesto na kojoj se ukrštaju najbolji klimatski i zemljišni uslovi. Vinograde griju dva sunca, ono nebesko i ono koje se odbija od dunavsko vodeno ogledalo koje pomaže grožđu da sazrije na pravi način. Regija je domaćin raznih sorti grožđa, uključujući Cabernet Sauvignon, Chardonnay i širu paletu autohtonih sorti.
Istra je još jedna značajna vinska regija koja se ponosi bogatom tradicijom vinogradarstva. Poznata je po sortama Malvazija i Teran, koje održavaju specifičnost tla i klime ove regije. Kompanija Fina Vina ima novog člana porodice. Vinarija Bura - Mrgudić koja dolazi sa peljeških područja, poznata po svom vinu Dingač. Vinarija je berbu započela krajem augusta.
U svim regijama, berba grožđa predstavlja ključan trenutak vinara i nosi sa sobom bogatu tradiciju i kulturno značenje. Berba je često vrijeme kada se okupljaju porodice i zajednice kako bi zajedno radili i proslavili. Također, berba grožđa se obilježava kao vrijeme kada se pokazuje trud i posvećenost vinograda, a rezultati se kasnije ogledaju u kvalitetu vina koje se proizvodi.
Šta znači uzgajati grožđe na organski način?
Uzgajanje grožđa na organski način podrazumijeva proizvodnju bez upotrebe pesticida, fungicida i herbicida, čime se stimuliše multikultura i prirodni procesi. U takvim uslovima, grožđe je u boljem balansu, a vinogradi su snažniji i otporniji na bolesti.
Koje su značajne prednosti ručnog branja grožđa?
S grožđem se treba nježno rukovati. Ručno ubrano grožđe pažljivo je položeno tako da se ne lome plodovi. Ručno branje znači i dodatnu brigu o grožđu, što je izuzetno važno u daljnjem procesu proizvodnje.
„Ručno branje grožđa znači da naši berači idu kroz vinograd i beru baš savršeno odabrane grozde, pažljivo gomilu po gomilu. Naravno, prednost je jer mogu birati zrelo grožđe ili bolje rečeno, mogu izbjeći branje oštećenih ili ne dovoljno zrelih plodova“ – rekao je vinar Marjan Simčič iz vinarije Simčič Marjan.
Ne sumnjamo da je i ova godina bila izvrsna za vinare, ali možda je stvarno i vrijeme da se polako počnemo navikavati, zbog klimatskih promjena, u sljedećim godinama da će 8.mjesec za vinare zapravo postati „novi septembar“ i da će on označiti početak berbe. Kako god, mi jedva čekamo nove godine i nova vrhunska vina koja ćemo moći degustirati već od proljeća 2025.godine. A vi?
* * *
Naslovna fotografija: @simcicwines