Covent Garden: Od samostanskog vrta do omiljenog turističkog dijela Londona
Tekst:Bonjour.ba
PUTOVANJAKoliko god puta imala priliku pisati o Londonu, svaki puta je to neko novo iskustvo. Jer grad s ovoliko života jednostavno doziva barem još jedan tekst, barem još jedno predstavljanje. Ovaj grad pruža sve što život može ponuditi, nemoguće ga se zasititi. Ovoga puta, bila sam u sanjivom Covent Gardenu, dijelu Londona u kojem se nalazi zgrada istoimene tržnice, simbolu neprekidnog i nepredvidivog života grada.
Kao nezaobilazno mjesto za posjet turista, vrvi strancima s mapama u rukama ili mobitelima koji su u potrazi za mnogobrojnim ulicama s odličnim restoranima, barovima i kazalištima. Kazališni dio West end, Royal Opera House, muzej prometa i muzej filma, samo su dio bogate ponude Covent Gardena, međutim, glavna atrakcija su istoimeni trg i tržnica čija povijest počinje u 16. stoljeću.
U početku je ovdje bio kuhinjski vrt samostana, odakle potječe i ime koje je s godinama iz Convent (samostan) evoluiralo u Covent. Potom su pod vodstvom plemića od Bedforda, napravljene kuće za imućne građane i trg koji je inspiriran talijanskim. Vrlo brzo su se otvorili pubovi i taverne te javne kuće. Došle su naravno i dvorane za zabavu i kazališta te slavna tržnica voća i povrća. Danas je Covent Garden sažeo svoju čitavu povijest u jednu ponudu. Ovdje možete sebi kupiti unikatan suvenir, uživati u izvedbama uličnih zabavljača ili pojesti izvrsno jelo u nekim od odličnih restorana među kojima se nalazi i onaj Jamieja Olivera.
Covent Garden izgledom i atmosferom više podsjeća na neku talijanski piazzu, nego na trg u srcu Londona. Iako na glasu kao suzdržani i dosta konzervativni, Britanci ovdje pokazuju svoje drugo lice, naročito Londonci koji su po mnogočemu drugačiji od svojih ostalih sunarodnjaka. Ljenčarenje na suncu, uživanje u kavi ili čaši vina, glasno razgovaranje i posvećenost sugovornicima, Covent Garden zaista odiše posebnim vibracijama.
Zgrada nekadašnje tržnice voća i povrća zadržala je oblik iz 19. stoljeća, a u natkrivenom dijelu postavljeni su štandovi umjetnika koji svoj nakit, odjeću, posuđe i sve ostale rukotvorine upravo ovdje prodaju. Taj dio se danas zove Apple market. Nađe se tu i pokoji štand sa stvarima iz masovne proizvodnje ali jako malo. Štandove pak okružuju trgovine sa skupocjenom šminkom, nakitom, satovima i rjeđe odjećom.
Donja razina obiluje kafeterijama, a zbog odlične akustike ovdje nerijetko možete čuti umjetnike koji sviraju ili pjevaju te se tako promoviraju i prodaju svoje nosače zvuka. Ovdje uvijek možete vidjeti i mnoštvo uličnih zabavljača, i to ne osrednjih već zaista vrhunskih.
U hodnicima koji povezuju čitav Covent Garden izložene su fotografije povijesti. Nekada su se na mjestu trgovine Diora prodavale jabuke i kruške, a tamo gdje sada s nestrpljenjem umjetnici prodaju svoje rukotvorine, stajali su radišni farmeri. I to ne tako davno. Tako život u Londonu teče, neprekidno i jako brzo.
Ovdje vrvi životom, a pola sata čini veliku razliku. Ako dođete u 10.30 štandovi se tek postavljaju i nije velika gužva, pola sata kasnije već se morate probijati kroz masu. Turista je napretek, ali ovdje možete vidjeti i jako mnogo Londončana. Onih koji dolaze doručkovati u neku od odličnih kafeterija kojih ovdje zaista ima napretek ili onih koji su tu na pauzi s posla. Ili pak onih koji si mogu priuštiti uživanje ovdje svakoga dana neopterećeni vremenom.
Odmah do Covent Gardena nalazi se tržnica Jubilee market hall na kojoj možete pronaći pravo malo kolekcionarsko blago. Poštanske markice, novine, odjeća, značke, ordeni, obilježja različitih vojski, porculansko (prešareno) posuđe; sve je ovdje izloženo i čeka svoje kupce. Izlagači i kolekcionari su svakog ponedjeljka ujutro ovdje već u 5 sati. Došla sam ponedjeljkom ali da se ne zavaravamo, rijetke su stvari zbog kojih bih ustala tako rano. Tako da sam ja stigla oko 11 sati, sjela u šarmantni Le pain Quotidien smješten u Covent gardenu s pogledom na Jubilee market hall, naručila prvi kofeinski fiks, a naravno odmah i čokoladni bezglutenski, a kao balans i vitaminski u vidu voćne salate. Sjela sam i promatrala ljude oko sebe. Taj prekrasni šušur umotan u svileni šal opuštenosti. To je bila pak hrana za dušu.
Još jedno mjestašce u ovom dijelu za koje morate odvojiti vrijeme za posjet je i Neal's Yard. Skriveno od slučajnih prolaznika, dvorište u koje vodi nekoliko uličica tek tri ili četiri minute od vreve Covent Gardena, Neal's Yard je pravi mali šarmantni koloritni raj. Ovdje se nalazi nekolicina neuobičajenih trgovina i kafeterija, a mjesto je iz kojeg je krenuo poznati britanski brand vrhunske organske kozmetike istoga imena. Ako ste ljubitelj bezglutenske i organske hrane ili želite uživati u izvrsnim raw food jelima, ovo je mjesto za vas. Ali budite upozoreni, za lijepoga vremena treba biti strpljiv u čekanju mjesta, jer dvorište je jako malo, a mnogi vole ovdje uživati u lijepom danu.
Zaista je Covent Garden jedno od mjesta u ovome gradu koje treba posjetiti i jedno je od top pet mjesta na mojoj listi preporuka.
Kada se sve „sabere i oduzme“, London i njegovu energiju najbolje opisuju riječi Samuela Johnsona: „Kada se čovjek umori od Londona, umorio se od života.“
Foto: Ksenija Ninić